Tip-boosters:
- Ret højt kortsnit i Zenit
- Har allerede to kort i den her landsholdssæon
- Spiller kun i firemandsforsvar i Zenit
Analyse
Så er der Balkan-derby, men ikke hvilket som helst Balkan-Derby. De to hold har kun mødtes to gange før i kvalifikation til EM tilbage i 2015. Her blev den første kamp i Serbien som bekendt stoppet og Albanien taberdømt (Serbien fik så alligevel ikke nogle points) for at sende en drone med det albanske flag på banen. Når man så også tænker på krigen i Kosovo, der som bekendt handlede om et albansk mindretal, så kan man ægte tale om to hold, der ikke bryder sig specielt meget om hinanden, og så er der endda VM-kvalifikation på spil. Albanerne er naturligvis kæmpe underdogs her, men Sylvinho og Albanien har tidligere vist at de kan overraske, og med en heksekedel i ryggen, så er sæsonen næsten reddet med en kæp i hjulet på serberne. De er også i gruppe med England, som Albanien allerede har tabt til, så det er også kampen om andenpladsen, der kan sende holdet videre til playoff.
Strihinja Erakovic er ret meget ude af vores bevidsthed, men det skyldtes han spiller for Zenit i Rusland, her har han fået 11 kort i 49 kampe de sidste to sæson, og endda en håndful af dem fra bænken. Erakovic har også allerede fået to kort i den her landsholdssæon, og Serbien spiller med tremandsforsvar vs. Zenits firemands, så Erakovic er mere udsat, hvis modstanderholdet har en god og hurtig wing med. Så 4.10 er egentlig et flot odds her, når man tager alt i betragtning
Kampens dommer er italienske Davide Massa, der er på en af karrierens sværeste opgaver. Massa har som bekendt et – for en italiener – underligt lavt snit i Champions League på 3,25 kort, men samlet på 4,5-ish når man tæller Serie A med. Den eneste fuldendte kampe mellem de her to hold kastede fem kort af sig. Vi bør også ende her. Mindst.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
2Iván Balliu |
9Jasir Asani |
10Nedim Bajrami |
11Myrto Uzuni |
12Elhan Kastrati |
13Naser Aliji |
15Marash Kumbulla |
17Ernest Muci |
18Ardian Ismajli |
19Mirlind Daku |
20Ylber Ramadani |
23Alen Sherri |
2Kosta Nedeljkovic |
6Nemanja Gudelj |
8Luka Jovic |
12Dragan Rosic |
13Nemanja Stojic |
15Srdjan Babic |
17Aleksandar Katai |
18Jan-Carlo Simic |
19Uros Racic |
20Stefan Mitrovic |
21Lazar Kalicanin |
22Andrija Maksimovic |
Arbnor Mucolli Korsbåndsskade Start juli 2025 |
Marko Grujic Baglårsskade Ukendt |
Aleksandar Mitrovic Ukendt Ukendt |