Tip-boosters:
- Højt kortsnit i sidste sæson
- Kan blive overraske over niveauet
- Tekniske stærke modspillere
Analyse
Så er der Club World Cup for første gang i det her nye format. FIFA der er arrangører har naturligvis fået masser af kritik fra fans, klubber og spillere. Alligevel – primært på grund af – pæne pengepræmier – ser det ud til at det alligevel er en turnering som de store hold har prioriteret ret højt, bare se Real Madrid, der har brugt en mindre formue på at købe Trent Alexander-Arnold fri den sidste måned af hans kontrakt med Liverpool eller Bayern München der har forlænget en måned mere med Thomas Müller. Åbningskampen er mellem egyptiske Al Ahly og Inter Miami, der sågar har hjemmebane her. Rygter vil vide, at der har været lidt sløjt billetsalg, så det bliver interessant at se om der mangler lidt intentisitet. Rent sportsligt er det kampen om at være gruppens dark horse, hvor vi trods alt må an se Porto og Palmeiras som gruppefavoritter.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Det bliver alt andet lige interessant at se styrkeforholdene holdene imellem. Al Ahly kunne måske godt være et hold i den nedre del af Superligaen, og det samme kan man godt argumentere for, at Inter Miami også er, selvom de selvfølgelig har navnkundige Luis Suarez og Lionel Messi i front. Så er resten af holdet måske ikke helt samme niveau, og en af de spillere er den argentinske højre back Marcelo Weigandt. Han har ikke fået noget kort i den her sæson for Miami, men han fik altså otte kort i 26 kampe i sidste sæson. Så det er et meget pænt kortsnit. Man kan også frygte lidt, at Miami faktisk vil undervurdere egypterne her. De spiller muligvis med Wessam Abou Ali som vi kender fra bl.a. AaB, men at han ikke nødvendigvis starter inde peger også lidt om niveauet på et hold, der er kendt for at have teknisk stærke spillere foran. Bookmakerne er også i tvivl om Weigandt, der har et odds der svinger fra 3,30 til 6,25. Så vi tager scoopet her og vil nok også kombinere med Sergio Busquets, der også fåes tl odds 6.00+.
Kampens dommer er iransk-australske Alireza Faghani, som vi kender lidt til fra VM, hvor han har et samlet snit på 4,33 kort på seks kampe, inklusiv den spændende semifinale mellem Frankrig og Argentina. Så det er en dommer, der godt ved hvor kortene er.
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Reda Slim Knæskade Ukendt |
Samir Mohamed Muskelskade Ukendt |
Emam Ashour Brækket kraveben Slut august 2025 |
Taher Mohamed Korsbåndsskade Ukendt |
Marwan Ateya Muskelskade Tidlig august 2025 |
David Ruiz Baglårsskade Slut juli 2025 |
Drake Callender Brok Slut juli 2025 |
Yannick Bright Baglårsskade Slut juli 2025 |
Gonzalo Lujan Baglårsskade Slut juli 2025 |
Ian Fray Forstrækning i lysken Slut juli 2025 |
Noah Allen Baglårsskade Tidlig august 2025 |
Allen Obando Baglårsskade Midt august 2025 |
Baltasar Rodriguez Baglårsskade Midt august 2025 |