AC Milan
Cremonese
Tip-boosters:
- Milan tippes som Dark Horse i en tæt mesterskabskamp
- Cremonese 21 point efter Serie B-vinderne fra Sassuolo og med både rækkens mindste budget og samtidig næstældste trup
- Milan-defensiven sammentømret og med solid generalprøve mod Bari i Coppa Italia
Analyse
Milan åbner sæsonen som storfavoritter mod Cremonese, som ikke bør have meget at skyde med i Milano. Serie B-mandskabet rykkede op som 4’er i sidste sæson og var 15 point fra bare at ende i top2. Milan har Allegri tilbage i trænersædet og bør cruise til sejr i premieren.
Chancevurdering for AC Milan-sejr med rent bur: 52% Odds 2,10 ved Bet365 og Betinia og Odds 2,05 ved Betano
Se uddybende spil-argumenter herunder.
NY BOOKMAKER I DANMARK
Markedet fejlvurderer:
- Cremonese var milevidt fra toppen af Serie B i sidste sæson, og selv ikke en overraskende oprykning kunne give cheftræner Giovanni Stroppa turen med op i Serie A. I stedet er det legionæren Davide Nicola, som tager sit niende trænerjob de sidste 11 år. Han har aldrig slået Allegri i ni indbyrdes opgør (0-3-6).
- Milan så solide ud i sæsonens første kamp af betydning, da man planmæssigt slog Bari med 2-0 i Coppa Italia. Man gav blot 0,3 xG væk, og bagkæden med Maignan på kassen og gamle kendinge som Tomori og Gabbia samt nytilkomne Strahinja Pavlovic havde fuldstændig styr på det.
- Cremonese så horrible ud i deres Coppa-Italia skuffelse hjemme mod Palermo, hvor man tabte efter straffesparkskonkurrence. 0-0 i ordinær tid og NUL skud på mål med 0,35 xG tegner dystert inden en tur til San Siro.
Hold øje med:
- Milan med store forventninger til sæsonen. Der er alt at tabe i sæsonens på papiret letteste hjemmekamp som åbner. Kan nerverne spille et puds?
- Som Salernitana-træner fik Davide Nicola 1-1 og 2-2 ude mod Allegris Juventus i både 2022 og 2024. Ved hvordan man scorer selv som klar underdog.
Flere spilforslag
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds
Tid
Tip
Ekspert
Odds




| 1Pietro Terracciano |
| 4Samuele Ricci |
| 5Koni De Winter |
| 20Álex Jiménez |
| 21Samuel Chukwueze |
| 24Zachary Athekame |
| 30Ardon Jashari |
| 33Davide Bartesaghi |
| 37Matteo Pittarella |
| 80Yunus Musah |
| 9Manuel De Luca |
| 16Marco Silvestri |
| 17Leonardo Sernicola |
| 19Michele Castagnetti |
| 22Romano Floriani Mussolini |
| 23Federico Ceccherini |
| 32Martin Payero |
| 38Warren Bondo |
| 48Dachi Lordkipanidze |
| 55Francesco Folino |
| 69Lapo Nava |
| 94Antonio Sanabria |

Santiago Gimenez Ankelskade Slut januar 2026 |
Strahinja Pavlovic Hovedskade Vides ikke |

Martin Payero Fysisk ubehag Vides ikke |









