18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet -  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikerer reklamelinks

Clara Tauson i dyb krise: Skal finde sig selv

30 uprovokerede fejl på 1 time og 17 minutter, og et tidligt 1. runde-exit ved cifrene 4-6 1-6 mod Sloane Stephens.

US Open 2026 blev langt fra, hvad Clara Tauson havde håbet, og det kedelige resultat kommer i kølvandet på en sæson, der indtil videre har bragt danskeren fra en rangering som nr. 12 og ned på en foreløbig 38. plads.

Tauson har bare formået at vinde 16 kampe i år (21 nederlag), og danskerens nedadgående formkurve begynder i den grad at være kritisk, mener tennisekspert Nicholas Albek.

“Lige nu rasler Clara Tauson ned ad ranglisten, og inden hun har set sig omkring, kan hun være ude af top 50. Sæsonen har ganske enkelt været langt under det niveau, hun selv og omgivelserne havde forventet.”

Har mistet sin spillemæssige identitet

Desværre er det ikke bare resultaterne, det kniber med for Clara Tauson – selve spillet på banen lader også meget tilbage at ønske.

“Det er en Clara Tauson i en dyb spillemæssig identitetskrise, som jeg ser det. Vi hørte meget i starten af sæsonen om, at hun skulle være mere aggressiv – særligt på sine returer. Det har vi ikke set meget til”, siger Nicholas Albek og fortsætter:

“Tværtimod viser de underliggende parametre, at hun er blandt de absolut dårligste på WTA-touren i returspillet.”

“Der er faktisk kun ganske få spillere i top 100, som er dårligere end Clara Tauson, når det kommer til vundne point og partier i modstandernes serv. Og de spillere, der ligger i toppen af statistikkerne, er ikke bare marginalt bedre. De er markant bedre.”

Man sidder tilbage med fornemmelsen af, at Clara Tauson leder efter en identitet, som hun ellers så ud til at have fundet sidste sæson, hvor det gik så strålende for hende, opsummerer Nicholas Albek.

Men hvad er løsningen så?

Clara Tauson er selv opmærksom på, at der skal ske noget, men planen foreligger ikke her og nu. Ifølge Nicholas Albek er der brug for ny energi i teamet.

“Kasper Elsvad er dygtig, og han giver hende også den ro, som hun ikke altid selv formår at skabe. Men jeg har længe været fortaler for, at der kommer flere mennesker ind i teamet, som kan tilføre nye idéer og inspiration.”

“Af og til har man brug for ny energi. Det behøver ikke nødvendigvis betyde en erstatning. Det kan også være en tilføjelse. Sammen skal de finde ud af, hvordan Clara Tauson skal spille.”

“Jeg håber på, at den legesyge og modige Clara Tauson kommer tilbage. Hende, der brager løs på modstanderens andenserv.”


“Hende, der lægger tre stopbolde i træk og nærmest får modstanderen til at sukke af opgivelse. Det er den Clara, jeg savner.”

De næste måneder er ekstremt vigtige

Heldigvis for Clara Tauson har hun næsten ingen point at forsvare i resten af 2026. Det gør de kommende måneder ekstremt vigtige for danskeren, mener Nicholas Albek.

“Der er stadig noget helt konkret at spille for: En placering i top 32, så hun kan være seedet ved næste Grand Slam i Melbourne. Det er en seedning, der er livsvigtig, så hun kan få en nemmere lodtrækning.”

“Men før ranglisten kan blive det vigtigste, skal Clara Tauson finde tilbage til sig selv som tennisspiller. Hun skal finde ud af, hvordan Clara Tauson spiller tennis. Og så skal hun turde spille sådan igen”, slutter Nicholas Albek.

Selvom Clara Tauson er færdig ved US Open, er der stadig masser af toptennis at glæde sig til ved årets sidste Slam. Du kan komme helt tæt på herlighederne i vores seneste episode af Dobbeltfejl.

Skriv første kommentar

Skriv et svar