18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet -  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Tommy Paul i finalen: Mit mål er top ti

Tommy Paul spillede sig lørdag eftermiddag i finalen ved BNP Paribas Nordic Open i Stockholm, og SpilXperten talte med ham efter kampen, hvor amerikaneren kom ind på sit store mål for i år, ligesom han havde store roser til sin modstander. 

Tommy Paul vandt turneringen i Stockholm i 2021, og nu kan han være på vej til at gøre det igen. Amerikaneren er i hvert fald i finalen, hvor han møder vinderen af Griekspoor og Dimitrov, hvor sidstnævnte er favorit. 

Tommy Paul lægger heller ikke skjul på, at han elsker sverige og landets berømte kødboller, men vigtigere er, trods alt, amerikanerens plads i finalen og udsigterne til resten af sæsonen, som vi spurgte ham ind til. 

Alamy

Sjov kamp mod stor legende

Tommy Paul havde store roser til overs for sin modstander i semifinalen, Stan Wawrinka, som han kalder en stor legende. 

“Wawrinka er en stor legende inden for vores sport. Han har tre Grand Slam-titler, alle forskellige. Hvis man skal have tre titler, er det sådan, man skal gøre det.”

“Alle ved, at når han spiller sit bedste tennis, er han stort set umulig at spille imod. Jeg havde en virkelig sjov kamp i dag, og han er sådan en flink fyr, så det er altid sjovt at dele banen med ham.”

Alamy

Mit mål er at bryde ind i top ti

Tommy Paul er aktuelt rangeret som nummer 13 i verden, en enkelt plads over vores egen Holger Rune. Amerikanerens højeste placering er nummer 12, som han opnåede tidligere i år, men han har et klart mål om at bryde ind i top ti. 

Det er et mål, der fylder mere for ham end sæsonfinalerne, der spilles i Torino senere på året, hvor de otte bedste spillere i 2024 mødes.

“Jeg fokuserer ikke så meget på sæsonfinalerne, jeg prøver mere at komme ind i top ti. Det har været et mål for mig i år, og jeg er åbenlyst tre pladser fra, og de tre pladser er ikke nemme.”

“Jeg prøver at gøre mit bedste denne uge og resten af sæsonen. Vi har tre eller fire uger tilbage, så hvis jeg kan sætte en god række turneringer sammen, hvem ved.”

“Men at bryde ind i top ti fylder mere i mine tanker. Jeg mener, hvis jeg kvalificerer mig til sæsonfinalerne, fantastisk, og så må jeg have haft nogle virkelig gode uger.”

Finalen bliver spillet i morgen kl 15:00, medmindre Griekspoor vinder begge sine semifinaler i både doubles og singles, da singles finalen i så fald vil blive rykket frem til 12:30. 

Alamy

Skriv første kommentar

Skriv et svar