18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet -  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikerer reklamelinks

Elmer Møller på eventyr i Bukarest mod Boitan

| Sidst opdateret:


Elmer Møller er favorit, når han åbner ATP 250 i Bukarest mod rumænske Boitan. Men danskeren har kun vundet én af sine seneste seks kampe, og han har desværre før været favorit og tabt alligevel. Elmer Møller – Gabi Adrian Boitan går i gang tirsdag d. 31. marts 2026 (tidspunkt ikke fastlagt), og du kan se kampen direkte på bet365. 

Du kan i øvrigt altid se, hvornår Elmer Møller spiller næste kamp på vores site.

Odds og optakt til Elmer Møller - Pedro Boscardin Dias mandag den 2. marts 2026 klokken 14:00.

Elmer Møller leder og leder og leder efter en smule medvind og succes. Måske finder han det i Bukarest? (Foto: Associated Press / Alamy Live News)

Møller venter stadig på fremgang

Elmer Møller er tro mod sit favoritunderlag, gruset, men det har vist sig ikke at være lige så imødekommende mod danskeren. 

For Møller har fået en barsk indledning på 2026. 

Han vandt to ud af de første seks kampe, der blev spillet på hardcourt, men siden skiftet til grus er det kun blevet til én enkelt sejr og tre nederlag. 

Derfor banker han ikke længere helt så hårdt på porten til top 100, men det er stadig dét, der er målet for Møller. 

For to uger siden spillede han Challenger i spanske Murcia og tabte i 1. runde til belgiske Coppejans. I sidste uge meldte han afbud i Alicante.

I denne uge er Møller så strøget direkte i hovedturneringen i ATP 250 i Bukarest, og her åbner han mod rumænske Gabi Adrian Boitan. 

Vinder Møller, venter en duel mod vinderen af 7. seedede Navone og australske O’ Connell. 

Som om det ikke var slemt nok, kan Møller i kvartfinalen få fornøjelsen af topseedede Gabriel Diallo, der dog først skal slå vinderen af mødet mellem Arnaldi og en endnu ukendt kvalspiller. 

Boitan har gjort det godt på M25-niveau

Den 26-årige Gabi Adrian Boitan har fået sin tennisopdragelse i amerikansk collegetennis, hvor han repræsenterede Baylor University.

Han er aktuelt nummer 307 på verdensranglisten, hvor hans hidtil bedste placering er som nummer 284.

Det er blevet til 15 finaler på ITF-niveau med syv titler til følge.

Boitan har altså endnu ikke været i en Challenger-finale, og dermed har han heller ingen Challenger-titler.

Rumæneren åbnede sæsonen i Sydamerika med tre Challengers på grus, men han måtte trække sig fra første kamp og vandt to og tabte to af de resterende fire kampe. 

Derfra joskede han et skridt ned til M25 og vandt en turnering i tyrkiske Antalya i begyndelsen af februar med finalesejr mod spanske Alcala Gurri 6:4, 7:6. 

Senest prøvede han til i endnu en M25 i spanske Tarragona, men her nåede Boitan kun til 2. runde.

Odds og optakt til Elmer Møller- Gabi Adrian Boitan mandag den 30. marts 2026.

Boitan tager kampen op med Elmer Møller. (Foto: NurPhoto / Alamy Live News)

Match up: Elmer Møller vs. Gabi Adrian Boitan

Det er første gang, de to herrer tørner sammen. 

Elmer Møller vs. Gabi Adrian Boitan odds

Elmer Møller er favorit i dette opgør.

Spilforslag: Må magien endelig ramme Møller

Det har været op af bakke og i modvind og uheld i lang, lang tid for Elmer Møller i 2026. 

Vi ved, der er et enormt potentiale gemt i den stadig unge mand, men det har knebet at forløse det indtil videre. 

Desværre kan det efterhånden have sat sig mentalt, men der er kun én vej ud, og det er frem. Mere arbejde. Flere kampe. Og så holde hovedet højt og holde fast i det, der virker i andre perioder. 

Så på et tidspunkt vinder Møller jo igen. Også mere end en enkelt sporadisk kamp af og til. 

Men det er også værd at huske, at han nærmer sig næste trin på stigen. At han spiller flere ATP 250 og ATP 500 – eller i hvert fald forsøger at kvalificere sig. 

Og det er ikke lige så let som Challengers. Men forhåbentlig tager danskeren en smule med sig videre hver gang, så han kan æde sig ind på tennistoppen. 

Her har han i 1. runde fået en overkommelig lodtrækning i verdens nummer 307, og hvis han vil takke ja til den lille gave med en billet direkte i hovedturneringen i stedet for to kvalkampe, skal han vinde her. 

Det tror jeg også, han gør, og faktisk tror jeg, at Møller vinder i to sæt.

Buddet herfra: Elmer Møller -1,5

*Reklamelink

Unibet
2,14
Elmer Møller -1,5
Gå til Unibet *

Anbefaling ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.

Elmer Møller vs. Gabi Adrian Boitan live stream

Det er muligt at livestreame kampen hos bet365.

OBS. Geo-restriktioner gælder. Ændringer kan forekomme. Du kan spille på og streame sport hos bet365, hvis du har penge stående på din spilkonto. Der tages forbehold for fejl og ændringer.

nyhedsbrev

Få de seneste nyheder fra os i din indbakke to gange om ugen!

Skriv første kommentar

Skriv et svar