18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet -  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikerer reklamelinks

Elmer Møller mod Gaston i Madrid Master-kval

| Sidst opdateret:


Elmer Møller møder mandag formiddag franske Hugo Gaston. Det er 1. runde i kvalifikationen til Master-turneringen i Madrid. Elmer Møller spillede sig sidste år gennem begge kvalrunder og direkte i hovedrunden i en Master for første gang i karrieren. Gentagelse ønskes, tak. Elmer Møller – Hugo Gaston går i gang klokken 11:30 mandag d. 20. april 2026, og du kan se kampen direkte på bet365.

Du kan i øvrigt altid se, hvornår Elmer Møller spiller næste kamp på vores site.

Odds og optakt til Elmer Møller - Francesco Passaro lørdag den 14. februar 2026 klokken 20:00.

Husker du Madrid Master sidste år? Elmer Møller var flyvende og nåede hovedturneringen. Nu prøver han igen at kvalificere sig, og det begynder med 1. kvalrunde mod franske Hugo Gaston. (Foto: Pixsell / Alamy Live News)

Møller med stor opgave, hvis han igen skal i Madrid Master hovedrunden

Elmer Møller spillede sig sidste år gennem kvalifikationen til Madrid Master. 

Danskeren bankede Basavareddy 6:1, 6:1 i 1. kvalrunde, mens han i finalen slog polske Kamil Majchrzak i tre sæt med 5:7, 6:4, 6:4. 

Nu går det igen løs i den spanske hovedstad, og Møller skal igen igennem to kvalrunder for at få en plads i hovedturneringen. 

Det begynder mandag mod franske Hugo Gaston, og hvis Møller vinder den kamp, venter i 2. runde vinderen af australske Vukic, der er nummer 89 i verden, og spanske Llamas Ruiz, der holder til som verdens nummer 151.

Elmer Møller er aktuelt placeret som nummer 129, så han skal oppe sig, hvis han først skal slå Gaston og derefter formentlig Vukic. 

Lykkes det ikke for danskeren, vil han miste sine point fra sidste år, og dermed vil han ryge et ordentligt hak tilbage på listen. 

Møller røg i sidste uge ud i 1. runde af Oeiras Challenger, hvor han tabte i tre sæt til chilenske Jarry.

Danskeren har kun én sejr i sine seneste seks opgør, og han har endnu ikke prøvet at vinde to kampe i rap på denne side af nytår.

Tidligere top 60-spiller med flair, finesse og finurligheder

Den 25-årige franskmand Hugo Gaston kommer til kamp mod Møller som verdens nummer 116. 

Gastons bedste placering nogensinde nåede han i november 2022, hvor franskmanden var nummer 58 på ranglisten. 

Hugo Gaston har endnu ikke prøvet at vinde en titel på ATP Touren, men i 2020 nåede han 4. runde på gruset i French Open, og han var sidste år i 2. runde af Madrid Master.

Det er ikke blevet til ATP-titler, men Gaston har to gange været i finalen i en ATP 250-turnering. 

Første gang var i 2021 i schweiziske Gstaad, hvor han tabte i to sæt til norske Casper Ruud med 6:3, 6:2.

Anden gang var i 2024 i østrigske Kitzbühel, og denne gang var det italienske Berrettini, der var bøddel med 7:5, 6:3. 

På Challenger-touren er det blevet til 12 finaler for Gaston, og det har udløst seks titler. 

Den seneste triumf kom i oktober 2025 i franske Brest på hardcourt. Her vandt Gaston 2:6, 6:2, 6:1 mod amerikanske Spizzirri.

I denne sæson har Gaston været i to Challenger-semifinaler i St. Brieuc og Thionville i hjemlandet, men det er altså endnu ikke blevet til en finale. 

Senest nåede franskmanden kvartfinalen i Monza Challenger, hvor han tabte til spanske Landaluce med 6:3, 6:2.

Odds og optakt til Elmer Møller - Hugo Gaston mandag den 20. april 2026 klokken 11:30.

Hugo Gaston er favorit, når han brager sammen med Elmer Møller. (Foto: Independent Photo Agency / Alamy Live News)

Match up: Elmer Møller vs. Hugo Gaston

De har ikke mødt hinanden før.

Elmer Møller vs. Hugo Gaston odds

De to spillere er næsten lige på verdensranglisten, men det er Hugo Gaston, der har opbakning hos bookmakerne.

Spilforslag: The Battle of Backhands

Det kan meget vel blive et slagsmål på baghænder, når Møller og Gaston deler bane. 

Franskmanden har en lettere uortodoks spillestil, og han ynder at spille varieret, kreativt og underholdende tennis med for eksempel mange stopbolde. 

Gaston er venstrehåndet, så det skal Møller også tackle. 

Danskeren skal have fundet et fundament, og mon ikke han har brugt en del kræfter på at visualisere kvalkampene fra sidste år, hvor Møller altså havde succes med at spille sig til hovedturneringen?

Elmer Møller har spillet en del korte kampe i sæsonen, hvor han oftest har tabt og vundet relativt få partier. 

Jeg har også svært ved for alvor at stille mig entydigt i danskerens hjørne i kampen, men med de tre sæt fra seneste kamp mod Jarry in mente forventer jeg, at Møller i hvert fald bider fra sig. 

Derfor har jeg gravet et partispil frem, hvor vi skal have 22 partier i kampen i hus. 

Det kan for eksempel være 7:5, 7:6 eller næsten ethvert tænkeligt scenarie med tre sæt og uden æg.

Buddet herfra: Over 21,5 partier

*Reklamelink

Expekt
1,80
Over 21,5 partier
Gå til Expekt *

Anbefaling ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.

Elmer Møller vs. Hugo Gaston live stream

Det er muligt at livestreame kampen hos bet365.

OBS. Geo-restriktioner gælder. Ændringer kan forekomme. Du kan spille på og streame sport hos bet365, hvis du har penge stående på din spilkonto. Der tages forbehold for fejl og ændringer.

nyhedsbrev

Få de seneste nyheder fra os i din indbakke to gange om ugen!

Skriv første kommentar

Skriv et svar