Hamburg Open annoncerede i en pressemeddelelse i går, at Holger Rune gør comeback ved grus-turneringen efter mere end seks måneders skadespause, og SpilXperten har helt eksklusivt talt med den svenske tennislegendeThomas Enqvist, som hylder danskeren efter comeback-meldingen.
Thomas Enqvist overværede skaden i Stockholm, da han fungerer som turneringsdirektør for Stockholm Open. Udover at være turneringsdirektør er svenskeren også træner for Matteo Berrettini, ligesom han selv havde en ganske glorværdig karriere. En enkelt Grand Slam finale blev det til, ligesom han opnåede en rangering som nr. 4 i verden.
Den svenske legende havde selv et hav af skader som aktiv tennisspiller, så han ved, hvad Holger Rune er gået igennem, og han er – mildt sagt – meget imponeret af danskeren.
Og der er da også rigelig grund til at være imponeret. Prognosen var af mange sat til 9-12 måneder, mens andre spekulerede i, at den danske stjerne måske endda først ville være tilbage på banen i 2027.
Det bliver dog anderledes, da Rune har tromlet igennem sit genoptræningsforløb på rekord tid, hvorfor han nu skal spille i Hamborg i midten af maj, hvorfor der naturligvis også er forhåbninger om en deltagelse ved French Open.
Det var utroligt trist at overvære
Men lad os først lige spole tiden tilbage til den 18. oktober 2025. Her havde danskeren gang i en strålende turnering, inden han måtte trække sig mod Ugo Humbert med det, der viste sig at være en overrevet akillessene.Én af dem, der overværede øjeblikket, var Thomas Enqvist.
“Det var jo helt utroligt trist at overvære, da han blev skadet. Holger spillede helt fantastisk tennis i den uge, og han er helt vildt populær her i Stockholm, også fordi han har vundet turneringen før”, indleder Enqvist til SpilXperten og fortsætter:
“Man går jo og venter lidt på svar efterfølgende, og da jeg så fandt ud af, hvilken skade det drejede sig om, så blev jeg virkelig ked af det. Da det gik op for mig, hvor alvorlig en skade det var, så blev jeg meget trist, men særligt for Holger var det jo en hård situation.”
Holger Rune trak sig i semifinalen, hvor han var foran mod Ugo Humbert og på vej mod finalen, og Enqvist ærgrer sig stadig over, at det ikke blev til en finaleplads mod Casper Ruud.
“Folk ville gerne have set ham i finalen også, så det var naturligvis ikke sjovt på nogen måde, men fremfor alt var det jo forfærdeligt for Holger.”

Foto: Alamy
Ikke overrasket over hurtigt comeback
Rune har taget røven på hele tennisverdenen. Ingen havde spået så hurtigt et comeback, men Thomas Enqvist er ikke overrasket over det hurtige comeback, omend han har været yderst imponeret af danskeren.
“Jeg har været ekstremt imponeret af hans genoptræning, men jeg har på ingen måde været overrasket over det. Holger har en helt fantastisk indstilling. Han er en ufatteligt stærk karakter og meget sulten. Han har altid arbejdet meget hårdt. Det er virkelig stærkt gået, at han så hurtigt har været i stand til at komme tilbage fra så alvorlig en skade. Man har virkelig kunnet mærke på ham, at han har været meget sulten efter at komme tilbage.”
“Han har gjort alt i sin magt for at komme tilbage så stærkt og hurtigt, som det har været muligt. Det er meget imponerende, men det hænger sammen med hans personlighed, som er virkelig stærk.”
Holger Rune blev opereret af den danske læge Morten Boesen og har haft en stor del af sit genoptræningsforløb på Aspetar Hospital i Qatar, og svenskeren roser de beslutninger, der er blevet foretaget af danskeren og hans lejr.
“Det virker til, at han er i virkelig gode hænder med et virkelig stærkt team omkring sig. Han har haft virkelig dygtige læger omkring sig også, men det vigtigste i en genoptræningsperiode er jo, at du selv er 100% seriøs, og det har han været. Det er der slet ingen tvivl om.”
“Man kunne se fra dag ét, hvor seriøs han var omkring at komme stærkt og hurtigt tilbage. Han ser ud til, at han har en naturligt sund krop, som hjælper ham, og så har han taget virkelig mange gode beslutninger i løbet af genoptræningsforløbet. Han har taget virkelig mange gode valg i de seneste seks måneder, så både han og hans team fortjener stort cadeau for det.”
Kærligheden til tennis har været altafgørende
Der er formentlig ingen danske tennisfans, der nogensinde har været i tvivl om, hvor meget Rune elsker at spille tennis, og Thomas Enqvist fremhæver også danskerens kærlighed til sporten som værende altafgørende.
Det er noget, svenskeren ved alt om, da han selv døjede med mange skader i sin karriere.
“Jeg havde selv seks operationer i min karriere, så jeg ved præcis, hvordan han har haft det. Det er altid virkelig svært at være ude med en skade, fordi du så gerne vil spille tennis. Derfor er det bare altid svært, når man skal igennem de her lange pauser.”
“I de her øjeblikke er det altafgørende at have en stor kærlighed for sporten, for så bliver det nemmere at motivere sig selv til at komme tilbage, og jeg ved, hvor meget Holger elsker at spille tennis.”

Foto: Alamy
Kan komme tilbage og kæmpe med om Grand Slams
Enqvist er fuld af rosende ord om Rune, og han fortæller, at han selv elsker at se den danske stjerne spille – og derfor ser meget frem til at opleve ham tilbage på tennisbanen i Hamborg.
“Jeg elsker at se ham spille. Han er super atletisk og bevæger sig fantastisk. Han har virkelig meget variation i sit spil, og igen vil jeg fremhæve hans unikke karakter. Han arbejder altid hårdt, og det kan folk godt lide. Det er derfor, han er meget populær. Han viser mange følelser, og personligt synes jeg, at han er en virkelig sjov spiller at se spille. Jeg glæder mig meget til at se ham i Hamborg.”
Men forventningerne er også store til Rune, selvom der naturligvis er mange ubekendte faktorer. Først og fremmest handler det om at komme tilbage og kunne gennemføre kampene uden at få tilbagefald, men ingen er i tvivl om Runes ambitioner. Han vil vinde Grand Slams og blive nr. 1 i verden – selvom det kan tage tid.
“Selvfølgelig har jeg en meget stor tro på, at han kan komme tilbage på sit allerbedste niveau – og også endnu bedre. Han er stadig så ung og har en lang fremtid foran sig. Jeg tror helt sikkert på, at han kan komme tilbage og konkurrere med de allerbedste spillere i verden om de største titler.”
“Det er klart, at det stadig er svært at sige med sikkerhed, hvornår han kan konkurrere med Jannik Sinner og Carlos Alcaraz om Grand Slams, for det kommer til at tage tid, men jeg er ikke i tvivl om, at det kommer på et tidspunkt. Jeg har ingen tvivl om, at han med tiden og hårdt arbejde kan konkurrere med alle de bedste spillere i verden. Han er ung og har så meget potentiale.”

Foto: Alamy
Lyset i mørke – og et frieri fra Stockholm
Rune har tidligere selv udtalt, at skaden har sat tingene en smule i perspektiv, og at den sågar kan gavne ham i det lange løb, og Enqvist køber den præmis, hvis han skal finde lidt lys i mørket, men understreger også, at denne type skade aldrig er god at få.
“Det er svært at finde noget positivt omkring selve skaden, for man ønsker jo aldrig den type skader for nogen spillere, men det er altid en god ting, hvis man alligevel kan prøve at se tingene på den lyse side, og dér hvor det bliver interessant, det er, at jeg er 100% sikker på, at han under den her forfærdelige periode virkelig har indset, hvor meget han elsker at være på Touren og spille tennis. Men i sidste ende vil ingen jo have den her skade, som er en meget svær skade at komme tilbage fra. Det har helt klart været meget svære måneder for ham”
“Det er bare fantastisk at se, at han endelig snart er tilbage. Han kan kun takke sig selv og den stærke karakter, han har. Han har vist en enorm vilje, og jeg ønsker ham kun alt det bedste. Jeg håber, han hurtigt kommer tilbage til at spille så fantastisk tennis, som vi alle ved, at han kan.”
Det helt store spørgsmål efter comebacket bliver, hvordan Rune nu kommer til at strikke kalenderen sammen resten af året. Der er nok ingen tvivl om, at der vil blive brug for pauser her og dér, men hvis den danske stjerne er klar til at spille i Stockholm senere på året, så står turneringen klar med åbne arme, siger Enqvist, som faktisk løfter sløret for, at han allerede arbejder på at få danskeren tilbage til den turnering, hvor han både har fantastiske og forfærdelige minder fra – med en titel og en alvorlig skade i bagagen.
“Jeg håber selvfølgelig meget på at se ham tilbage til Stockholm Open, og vi arbejder allerede på det. Forhåbentligt kommer han tilbage og kan færdiggøre hele turneringen næste gang – og måske endda løfte trofæet i sidste ende. Vi ser meget frem til at have ham tilbage til Stockholm Open igen.”
Foreløbigt skal danskeren dog have sit comeback i Hamborg i midten af maj, og du kan naturligvis altid følge med i her på SpilXperten, hvornår Holger Rune spiller næste kamp.








