Leanders CL-Luringer: Målorgie på Bernabeu
Champions League playoff-runden afvikler returopgør denne uge. Leanders Luringer spår et sandt Vilde Vesten i storkampen mellem Real Madrid og Manchester City.



Foto: Action Plus Sports Images / Alamy Stock Photo
Leanders Lette – onsdag d. 19. februar kl. 18:45
Dortmund – Sporting: Begge hold scorer til odds 1,64 ved Betinia*
Champions League, Playoff, 2. kamp (Første kamp 3-0 Dortmund)
Det vil være imod al logik, hvis Sporting to kampe i træk kan være så tandløse som tilfældet var i første opgør mod Dortmund. 13 afslutninger gav kun sølle 0,70 Expected Goals, mens Dortmund spillede sublimt og sparkede tre i kassen i den portugisiske hovedstad.
Clean Sheetet var dog BVBs eneste de sidste FEMTEN (!) kampe, og så sent som i weekenden så Dortmund mere end menneskelige ud, da de tabte 0-2 til bundholdet fra Bochum.
Derfor bør Sporting også være opsatte på at give den gas fra start på Westphalen, og holdet scorede da også i samtlige fire udekampe i CL-ligaspillet, bla. mod Dortmunds kollegaer fra RB Leipzig.
Til gengæld har Sporting set alt andet end dirkefri ud defensivt siden Ruben Amorims afgang til Manchester United, så her skal det være logik for burhøns, at vi får begge hold på tavlen.
→ Spil Leanders Lette til odds 1,64* (spilbar til 1,57)
Spil på Champions League hos Betinia
Denne artikel er sponsoreret af Betinia.
Leanders Listige– onsdag d. 19. februar kl. 21:00
PSG – Brest: Under 2,5 gule kort til odds 2,66 ved Betinia*
Champions League, Playoff, 2. kamp (1. kamp 3-0 PSG)
Minimalt drama i vente i returopgøret mellem PSG og Brest, hvor det franske storhold står med to ben og ni tæer i 1/8-finalerne efter 3-0 sejr i første kamp.
Det opgør bød på sølle to advarsler, mens ligamødet mellem de to kombattanter så sent som 1. februar bød på blot et enkelt kort, da PSG sejrede med 5-2.
Derfor er det ikke svært at forestille sig en lavintens affære på Parc Des Princes, hvor britiske Michael Oliver bør kunne tale sig ud af nogen form for drama med maksimalt to kort til følge.
Meget, meget fine 2,66 på det udfald.
→ Spil Leanders Listige til odds 2,66* (spilbar til 2,20)
Leanders Langskud – onsdag d. 19. februar kl. 21:00
Real Madrid – Man. City: Begge hold scorer i begge halvlege til odds 5,33 ved Betinia*
Champions League, Playoff, 2. kamp (1. kamp 3-2 Real Madrid)
Første kamp på Etihad var et chanceorgie af dimensioner med næsten 5,0 xG sammenlagt for de to mandskaber, og med City bagud 2-3, bør der være lagt i kakkelovnen til rendyrket offensiv fodbold.
Real har allerede haft en enkelt CL-kamp med mål fra begge sider i begge halvlege, da man slog Atalanta 3-2, og holdets kolossale afbudsliste i forsvaret bør give gunstige forhold for Foden, Marmoush, Haaland og resten af City-defensiven.
Manchester City har omvendt to Clean Sheets i de sidste 15 udekampe, herunder en 1-5 øretæve mod Arsenal, og over fem gange indsatsen på en kamp, hvor målene falder som perler på en snor, må prøves til den pris.
→ Spil Leanders Langskud til odds 5,33* (spilbar til 5,00)
Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.
Du kan se regnskabet for Leanders Luringer HER.
Læs også