Benjamin Leander: VM-fiduser med værtslandene!
Begge værtsnationer fra USA og Canada kommer i spil på VMs anden dag. Benjamin Leander er klar med tips til Canada – Bosnien og USA – Paraguay.


Leanders Lette – fredag d. 12. kl. 21:00 juni
Canada – Bosnien: Under 4,5 kort til odds 1,52 ved ComeOn*
VM, Gruppe D
Rutinerede, argentinske Facundo Tello har fået til opgave at åbne Gruppe D, og det er meget svært at se ham kaste om sig med kort. Tello dømte den interkontinentale finale mellem DR Congo og Jamaica med kun to kort på 120 minutters fodbold, og ved VM i Qatar styrede han begge gruppekampe mellem Schweiz og Cameroon (2 kort) og Sydkorea – Portugal (3 kort) forholdsvis roligt i land.
De hårde hunde står ikke ligefrem i kø i dette matchup, hvor Bosniens Benjamin Tahirovic var eneste spiller til at få mere end et gult kort i de seks kval-gruppekampe, mens canadierne i hele 11 testkampe i 2025/26 kun havde forsvarsspillerne Cornelius og Layrea i bogen mere end to gange.
Vældig lang vej til fem kort i en kamp, hvor det næppe kommer til at bølge frem og tilbage.
→ Spil Leanders Lette til odds 1,52* (spilbar til 1,44)


Leanders Listige – lørdag d. 13. juni kl. 00:00
USA – Paraguay: Folarin Balogun (USA) scorer til odds 2,16 ved ComeOn*
VM, Gruppe D
Skiftes Balogun ud, gælder målscorerspillet også for hans erstatning!
Balogun har haft et flot forår i Monaco, hvor han sluttede af med 11 mål i sine seneste 14 optrædener for monegaskerne.
I landsholdsregi scorede Balogun mod Senegal i den næstsidste test, men også mod netop Paraguay i efteråret i en 2-1 sejr i midten af november.
Balogun ventes at starte som enlig angriber i landstræner Pochettinos 5-4-1 system, og selvom paraguayanerne var defensivt solide i VM-kvalen med sølle 10 mål imod i 18 kampe, lukkede man syv mål ind i ni udekampe og er traditionelt markant bedre på eget græs end på fremmede adresser.
Balogun skal være banens mest oplagte målscorer her.
→ Spil Leanders Listige til odds 2,16* (spilbar til 2,10)
Leanders Langskud – fredag d. 12. juni kl. 21:00
Canada – Bosnien: X til odds 3,66 ved ComeOn*
VM, Gruppe B
Schweiz er det bedste hold i Gruppe D, mens Qatar til gengæld bør være det klart dårligste. Det efterlader Canada og Bosnien i umiddelbar kamp om andenpladsen, og et enkelt point her er næppe nogen katastrofe for nogle af holdene.
Canada får favoritværdigheden på BMO Field i Toronto, men anfører Alphonso Davies er meldt ude med skade, og det er en klar bet for værtsnationen.
Bosnierne har nu spillet FEM uafgjorte kampe i træk i alle landskampe siden en 3-1 sejr over Rumænien i midten af november, og en deler her vil efterlade begge hold med næsten stensikkert avancement, hvis bare man slår Qatar i hhv. anden og tredje gruppekamp.
Prøv den velbetalte deler her.
→ Spil Leanders Langskud til odds 3,66* (spilbar til 3,45)
Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.
Artiklen er præsenteret i samarbejde med ComeOn.
Du kan se regnskabet for Leanders Luringer HER. Se regnskabet for Leanders Lukrative HER.
Læs også










