18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet -  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Benjamin Leander: Nyt Europa-pletskud fra FC Midtjylland?

FCM har fået en superstart i Europa League. Torsdag venter kriseramte Celtic i en spændende hjemmekamp på MCH Arena.


Mere at juble over for FCM, Billing og Franculino? Foto: Ritzau/Alamy Live News

Leanders Lette – torsdag d. 6. november kl. 21:00

Stuttgart – Feyenoord: Begge scorer til odds 1,62 ved Nordicbet*
Europa League, Ligaspil

Tre point i tre kampe er ikke som håbet for hverken Stuttgart eller Feyenoord, så derfor skal der jagtes tiltrængte point torsdag aften på Mercedes Benz Arena for begge hold.

Stuttgart er favoritter, men Feyenoord gør det glimrende og er stadig i front af den hollandske liga med mægtige 30 scoringer i 11 kampe.

Stuttgart ser ikke dirkefri ud og har lukket mål ind i alle tre europæiske kampe denne sæson. Clean Sheets hjemme mod Heidenheim og St. Pauli i Bundesligaen bør ikke være sammenligneligt med den modstand Feyenoord byder på, så begge hold på tavlen virker oplagt her.

Spil Leanders Lette til odds 1,62* (spilbar til 1,52)

Leanders Lukrative VIP gruppe
betinia
betinia

Leanders Listige – torsdag d. 6. november kl. 18:45

Mainz – Fiorentina: X til odds 3,35 ved Nordicbet*
Conference League, Ligaspil

Sjældent stormøde i Conference League mellem to top4-ligaklubber, og det er svært for alvor at se hvem, der skulle være kede af en deler her.

Begge hold har maksimumpoint efter de første to runder, og kampen bør være den sværeste tilbageværende for både Mainz og Fiorentina. Tyskerne har udekampe mod Craiova og Poznan tilbage inden en hjemmekamp mod Samsunspor, mens Fiorentina er klare favoritter mod både AEK og Dynamo Kyiv hjemme de næste to runder og også er det på en kort tur til Lausanne i runde seks.

I forvejen svært at adskille holdene på generel niveauforskel, så vi går med en dristig listig til høj betaling.

Spil Leanders Listige til odds 3,35* (spilbar til 3,15)

Leanders Langskud – torsdag d. 6. november kl. 18:45

FC Midtjylland – Celtic: Philip Billing (FCM) får kort til odds 3,75 ved Bet365*
Europa League, Ligaspil

FCM er startet fantastisk med maksimumpoint og førsteplads i Europa League, men selvom man er favoritter hjemme mod Celtic, venter der givetvis en krig mod skotterne.

Celtic er kommet sløjt fra land i efteråret, hvilket kostede Brendan Rodgers jobbet som manager, og i weekendens Old Firm mod Rangers var der reel krig på kniven med ni kort i ordinær tid, herunder fem gule på 22 minutter til Celtic.

FCM kan også godt lege med i fysiske, intense affærer, og Philip Billing modtog ikke færre end 13 gule kort i sin peak sæson for Bournemouth i Premier League. Han kommer med garanti til at gå i duel med skotternes centrale folk, og hvis han måtte modtage et gult kort, er det faktisk ikke specielt negativt, at Billing går i karantæne i næste kamp. Her møder man nemlig Roma i ligaspillets med afstand sværeste kamp, hvorefter Billing vil være clearet til de sidste tre vigtige kampe mod Brann, Zagreb og Genk.

Glimrende betaling på kort til Billing torsdag aften.

Spil Leanders Langskud til odds 3,75* (spilbar til 3,25)

Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.

Du kan se regnskabet for Leanders Luringer HER. Se regnskabet for Leanders Lukrative HER.

nyhedsbrev

Få de seneste nyheder fra os i din indbakke to gange om ugen!

Skriv første kommentar

Skriv et svar