Benjamin Leander: Engelsk pokal-høj-oddser jagter midtuge-guldet
Den engelske EFL Trophy-turnering står for et spændende langskud i midtuge-udgaven af Leanders Luringer på SpilXperten.



Foto: PA Images / Alamy Live News
Leanders Lette – onsdag d. 12. november kl. 18:00
Banja Luka – Zrinjski: Under 2,5 mål til odds 1,55 ved Betinia*
Bosnien, WWIN Liga
Tidligt mestermøde mellem de to hedeste guldkandidater i Bosnien i form af de forsvarende mestre fra Zrinjski, som gæster sølvvinderne fra Banja Luka.
Første kamp i sæsonen endte 2-1 til Zrinjski, men lige over en trejedel inde i sæsonen bør det blive mere nervøst mellem holdene – især for hjemmeholdet Banja Luka, som med to nederlag i de sidste tre kampe har overgivet en fire points føring til Zrinjski og nu kan komme i alt fem point bagefter med endnu et nederlag.
Siden starten af 2024 er syv af ni indbyrdes møder endt med maksimalt to scoringer, heraf hele seks af dem med blot en enkelt scoring, så her lugter det målfattigt på Balkan.
→ Spil Leanders Lette til odds 1,55* (spilbar til 1,52)


Leanders Listige – tirsdag d. 11. november kl. 18:45
Roma – Vålerenga: Over 2,5 og begge scorer til odds 1,72 ved Betinia*
Champions League, kvinder
Begge hold er kommet forventet fra land med nul point i Champions League-ligaspillet hos kvinderne, og derfor skal der blæses til angreb i jagten på en top12 placering for begge hold.
Italienerne er forhåndsfavoritter, men kommer fra en rædsom præstation i weekenden, hvor man som klar udebanefavorit alligevel tabte med forsmædelige 2-5 til Roma.
Vålerenga har spillet over evne mod både Wolfsburg og Manchester United, hvor man blot tabte med et mål på trods af prognoser om nederlag på hhv. to og tre mål. Man bør ikke være bange for at spille friskt til mod romerne, og i en kamp, hvor ingen af holdene for alvor kan bruge uafgjort til ret meget, er det oplagt at gå efter begge på tavlen og mindst tre fuldtræffere.
→ Spil Leanders Listige til odds 1,72* (spilbar til 1,65)


Leanders Langskud – tirsdag d. 11. november kl. 20:00
Northampton – Shrewsbury: Shrewsbury vinder med ét mål til odds 4,75 ved Betinia*
England, EFL Trophy
Kuglerammen har talt: Både Northampton og Shrewsbury går videre, hvis gæsterne vinder med et enkelt mål i den sidste gruppespilskamp i EFL Trophy-turneringen.
Northampton er dog videre uanset hvad, mens Shrewsbury SKAL vinde i ordinær tid for at vippe Walsall ud af top2 i Gruppe C af den sydlige del af turneringen.
Der er stadig incitament for at vinde grupperne med hjemmebanefordel til gruppevinderne, så Northampton kan ikke bare gå ud og lalle her, men det virker altså spændende at få næsten fem gange indsatsen på, at Shrewsbury vinder med mindst mulig margin, hvilket stadig vil sende Northampton på førstepladsen og gæsterne videre på gruppens andenplads. I øvrigt i et opgør mellem to forholdsvis jævne mandskaber, selvom Northampton spiller rækken over Shrewsbury.
→ Spil Leanders Langskud til odds 4,75* (spilbar til 4,00)
Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.
Du kan se regnskabet for Leanders Luringer HER. Se regnskabet for Leanders Lukrative HER.
Artiklen er leveret i samarbejde med Betinia.
Læs også









