Benjamin Leander: Bruno-bét koster United dyrt på Boxing Day
En storslået fredag med engelsk julebold venter forude. Benjamin Leander er klar med tre gange Boxing Day-tips.



Foto: PA Images/Alamy
Leanders Lette – fredag d. 26. december kl. 13:00
Eastbourne – Worthing: Over 2,5 mål til odds 1,60 ved Betano*
England, National League South
Eastbourne har virkelig givet deres fans noget for pengene den sidste måneds tid, hvor det ene skøre resultat efter det andet er tikket ind. 0-7 (!) ude mod Torquay blev fulgt op af 6-0 hjemme mod Hampton/Richmond, og efterfølgende har man tabt 2-4 til Dorking og 1-2 til Chelmsford, inden man i weekenden smadrede Dover med 5-2 på udebane.
Et besøg fra rækkens med afstand bedste offensiv i Worthing giver næppe mindre at varme sig på i decemberkulden, særligt ikke på Eastbournes kunstgræsbelagte hjemmebane.
Worthing har fire sejre i de sidste fem ligakampe med sejrscifrene 5-0, 5-0, 2-1, 3-2 og 2-1 plus 3-3 mod Gloucester i FA Trophy-turneringen. Topscorer Brad Dolaghan er fuldkommen ustyrlig og har i sine sidste ni kampe scoret 2,1,2,0,2,3,2,1 og 1 mål, så her skal målfesten nærmest være obligatorisk i meget fint decembervejr med stort set vindstille og tørvejr.
→ Spil Leanders Lette til odds 1,60* (spilbar til 1,50)


Leanders Listige – fredag d. 26. december kl. 18:30
Al Hilal – Al Khaleej: Over 2,5 mål og begge scorer til odds 2,00 ved Bet365*
Saudi Arabien, Pro League
Al-Hilal har vinket midlertidigt farvel til keeper Bounou og forsvarskrumtap Kaidou Coulibaly, og med Joao Cancelo skadet oveni, burde det give pænt med udfordringer at holde nullet mod Al Khaleej denne fredag.
Gæsterne har overrasket artigt og er på udmærkede 16 point efter ni spillerunder med 23 scoringer undervejs i processen. Kun mod Al Fayha har man spillet til nul, mens man omvendt også kun en enkelt gang er blevet holdt målløse via 0-1 mod Al Taawoun helt tilbage i september.
Den defensive ankermand Kourbelis er ude med karantæne efter udvisning i overtiden af seneste kamp, så her lugter det af action i begge retninger og en målrig affære med fuldtræffere fra både værter og gæster.
→ Spil Leanders Listige til odds 2,00* (spilbar til 2,20)


Leanders Langskud – fredag d. 26. december kl. 21:00
Manchester United – Newcastle: Newcastle vinder og Nick Woltemade (NEW) scorer til odds 4,90 ved LeoVegas*
VM i Dart, 1. runde
Manchester Uniteds optur er stille og roligt begyndt at aftage, og nederlaget til Aston Villa blev smertefuldt i mere end én forstand. Talisman Bruno Fernandes blev skadet og måtte udgå i pausen, og i kampe hvor portugiseren spiller max. en halvleg i Premier League, er United 0-1-7 siden en 3-2 sejr over Tottenham i foråret 2022 – i øvrigt på hattrick af en vis Cristiano Ronaldo.
Derfor er det svært ikke at se Newcastle nappe den sjette sejr i syv forsøg over det ramte United-hold, som også har sendt Bryan Mbeumo, Amad Diallo og Noussair Mazraoui til AFCON. Eddie Howes tropper smed godt nok en 2-0 føring før jul mod Chelsea og måtte nøjes med 2-2, men tyske Nick Woltemade scorede to gange og har nu syv PL-træffere på 11 forsøg indenfor rammen.
Kun fem hold har lukket flere mål ind end Uniteds 28 i PL denne sæson, og derfor er det en stærk bet builder at få næsten FEM gange indsatsen på Newcastle-sejr kombineret med mål fra gæsternes nummer 27.
→ Spil Leanders Langskud til odds 4,90* (spilbar til 4,00)
Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.
Du kan se regnskabet for Leanders Luringer HER. Se regnskabet for Leanders Lukrative HER.
Læs også











