18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet -  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Benjamin Leander: AFCON-værter buldrer mod titlen

AFCON-slutrunden er gået ind i playoff-runden. Benjamin Leander har spil med fra mesterskaberne i Marokko, La Liga og Cypern.


Foto: SFSI/Alamy

Leanders Lette – søndag d. 4. januar kl. 17:00

Marokko – Tanzania: Marokko vinder og begge scorer ikke til odds 1,50 ved SpreadEx*
AFCON, 1/8-finaler

Meget skal gå galt, hvis ikke Marokkos værter løfter AFCON-trofæet i Rabat 18. januar. På nydelige baner i hjemlandet ser Marokko voldsomt skarpe ud, og for fjerde gang i denne slutrunde spiller man på det spritnye Prince Moulay Abdellah stadium i Rabat med over 60.000 marokkanere til at give holdet en kolossal opbakning.

Det er svært at se Tanzania stille alverden op i denne ottendedelsfinale efter at have spillet på mere end halvtomme stadions hidtil. Selvom “Taifa Stars” scorede i alle tre gruppekampe mod Nigeria, Uganda og Tunesien, scorede holdet kun seks gange i otte VM-kvalifikationskampe, hvoraf de fire af dem kom mod prugelknaben Congo.

Her var man i pulje med netop Marokko, hvor man tabte 0-2 i Oujda og 0-2 hjemme i Dar Es Salaam, og derfor ligner Marokko-sejr med rent bur også et glimrende spil søndag aften.

Spil Leanders Lette til odds 1,50* (spilbar til 1,42)

VIP tips fra Benjamin Leander
Leanders Lukrative - VIP tips

Leanders Listige – søndag d. 4. januar kl. 18:30

Alaves – Oviedo: Over 4,5 kort til odds 1,75 ved Betano*
Spanien, La Liga

Dårlig stemning i vente mellem et Alaves-hold, som har tabt fire af de sidste fem kampe og synker i tabellen mod et Oviedo-hold, som ikke har scoret i groteske 10,5 timer fordelt på syv målløse kampe i træk i La Liga.

De manglende mål har været årsag til stor frustration i Oviedo, som har fået fire røde kort i de sidste fem kampe, og derfor er det svært ikke at se opgøret i Alaves blive en småhed affære i kampen om vigtige point.

Det er første indbyrdes møde mellem de to hold i tre år siden der blev uddelt seks gule og et rødt i januar 2023, og blot fem kort søndag aften bør være til den overkommelige side.

Spil Leanders Listige til odds 1,75* (spilbar til 1,67)

betinia
betinia

Leanders Langskud – lørdag d. 3. januar kl. 17:00

APOEL – Paralimni: Over 2,5 mål og begge scorer IKKE til odds 2,52 ved Betano*
Cypern, 1. division

Der blev med succes anbefalet spil mod elendige Paralimni i sidste runde af den cypriotiske liga, hvor holdet også tabte med 0-1 til oprykkerne fra Chloraka. Det 14. nederlag i 15 kampe med en målscore på 4-34.

Nu venter et uendeligt meget sværere møde med APOEL på en svær udebane i Nicosia, og det er med en af de få rutinerede kræfter i truppen, midtbaneslideren Loizos Kosmas, i karantæne.

I nederlaget til Chloraka udgik både angriberen Charalampous og kantspilleren Ella med skader, og selvom de har fået to uger til at komme sig, er de også usikre til spil her.

Paralimni har tabt 0-4 ude til Aris og 0-3 ude til AEL, Pafos og Apollon, og selvom APOEL mangler rutinerede Laifis i forsvaret med karantæne, skal de også kunne uddele bøllebank til de kummerlige gæster.

Flot betaling på 3-0 eller bedre.

Spil Leanders Langskud til odds 2,52* (spilbar til 2,37)

Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.

Du kan se regnskabet for Leanders Luringer HER. Se regnskabet for Leanders Lukrative HER.

nyhedsbrev

Få de seneste nyheder fra os i din indbakke to gange om ugen!

Skriv første kommentar

Skriv et svar