Benjamin Leander: AFCON-fidusfesten fortsætter!
De afrikanske mesterskaber er i fuld gang, og i weekenden går jagten på vigtige point i anden gruppekamp. Benjamin Leander er klar med tips



Foto: Kim Price / Zuma Press / Alamy Live News
Leanders Lette – søndag d. 28. december kl. 18:30
Algeriet – Burkina Faso: Under 2,5 mål til odds 1,57 ved Jackpotbet*
Africa Cup of Nations
Selvom første runde indledte målrigt på de fine baner i Marokko, var det allerede til at se, at nerverne spillede holdene et puds i starten af anden grupperunde, hvor samtlige fire kampe gik under 2,5 mål.
I gruppefinalen mellem Algeriet og Burkina Faso er det også svært at se tingene stikke af for alvor – tuneserne cruiser mod gruppesejren og sikrer den med vældig stor sandsynlighed med blot et kryds mod burkinerne, mens selvsamme Burkina Faso-mandskab givetvis vil være fint tilfredse med at nappe det ene point og være 95% sikre på at nappe en af de fire bedste 3’er pladser, som sikrer avancement til ottendedelsfinalerne.
Selv med kneben algerisk sejr lever burkinerne stadig i jagten på videre avancement, så derfor skal under 2,5 mål prisen her være glimrende.
→ Spil Leanders Lette til odds 1,65* (spilbar til 1,55)


Leanders Listige – lørdag d. 27. december kl. 13:30
Benin – Botswana: Benin -1 (AH) til odds 2,20 ved Jackpotbet*
Africa Cup of Nations
Botswana var præcis så undervældende som forudsagt her i afdelingen, og 3-0 til Senegal i åbneren var ikke et mål for stort. Nu skal Botswana hente mindst tre point i de sidste to kampe og forbedre deres målscore kraftigt, og spørgsmålet er om troen for alvor er stor på det.
Benin kæmpede ærefuldt mod DR Congo og havde bolden 60% af tiden, men var uskarpe overfor en betonsolid defensiv hos DR Congo, som forsvarede 1-0 føringen fra det 14. minut helt frem til slutfløjt.
Her bør Benin få bedre arbejdsbetingelser, for Botswana skal frem over græsstråene før eller siden, med mindre man tror 1 point er nok og at man kan slå DR Congo i sidste kamp for at gå på fire point som sandsynligvis gør dem til bedste mulige 3’er.
Benin har Senegal i sidste kamp, så det vil give dem rigtig gode muligheder for at blive en af de bedste 3’ere ved at vinde med mindst to mål her, men spørgsmålet er om holdets begrænsede offensiv klarer mere end en enkelt pind.
-1 handicappet på Benin giver os pengene retur på sejr med præcis et mål og fuld gevinst ved to-målssejr eller større til beninerne.
→ Spil Leanders Listige til odds 2,20* (spilbar til 2,07)


Leanders Langskud – søndag d. 28. december kl. 13:30
Mozambique – Gabon: Over 2,5 mål + begge scorer til odds 3,00 ved Jackpotbet*
Africa Cup of Nations
I den nyligt overståede VM-kvalifikation til 2026-slutrunden, var Mozambique det fjerdemest målrige hold ud af de 48 nationer! Målscoren 14-17 for 10 kampe afslører store mangler i defensiven men en offensiv, som ikke er værgeløs, og efter 0-1 i åbneren mod Elfenbenskysten, skal man også på tavlen her for ikke at være ilde ude mod Cameroun i en svær sidsterunde-kamp.
Gabon tabte 0-1 til selvsamme Cameroun-mandskab i en forholdsvis tandløse affære, og kryds her vil gøre, at man SKAL slå Elfenbenskysten i sidste kamp – en mission, som bør være den klart sværeste af de tre gruppekampe. Med 22 mål i 10 VM-kvalkampe viste Gabon, at de godt ved hvor målet står, og på et flot græstæppe i Agadir bør der være basis for en underholdende kamp, hvor mindst tre mål og kasser fra begge hold ikke skal give en tredobling af indsatsen.
→ Spil Leanders Langskud til odds 3,00* (spilbar til 2,85)
Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.
Du kan se regnskabet for Leanders Luringer HER. Se regnskabet for Leanders Lukrative HER.
SpilXperten og Viborg FF: Disclaimer
Artiklen er leveret i samarbejde med Jackpotbet.
Læs også











