18+ | Spil ansvarligt! | Regler og vilkår gælder | StopSpillet - Ring til 70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Kommercielt indhold | Alle links der indeholder symbolet * er reklamelinks.

Kampprogram til Superligaen

Her er en oversigt over kampprogrammet for Superligaen. Find ud af, hvornår de kommende kampe i Superligaen fløjtes i gang, så du er sikker på ikke at misse et opgør. Find dit opdaterede Superliga kampprogram for 2020/2021-sæsonen herunder.

Herunder får du det fulde kampprogram til Superligaen, inklusive sendeplan (TV-kanaler). TV-kanaler påsættes, så snart der er klarhed over, hvem der sender hvad.


Kommende kampe


Afsluttede Superliga-runder

Her er overblikket over runderne, der allerede er afviklet.


Runde 1: Fredag d. 11. – mandag d. 14. september

Fredag d. 11. september
19:00 Sønderjyske – FC Midtjylland

Søndag d. 13. september
14:00 Lyngby – AaB

14:00 Horsens – Randers

16:00 Brøndby – FC Nordsjælland

18:00 OB – FCK

Mandag d. 14. september
19:00 AGF – Vejle

Runde 2: Fredag d. 18. – mandag d. 21. september

Fredag d. 18. september
19:00 FC Midtjylland – Lyngby

Søndag d. 20. september
14:00 OB – FC Nordsjælland

14:00 FCK – Brøndby

16:00 Randers – AGF

18:00 Vejle – Sønderjyske

Mandag d. 21. september
19:00 AaB – Horsens

Runde 3: Fredag d. 25. – mandag d. 28. september

Fredag d. 25. september
19:00 FC Midtjylland – Randers – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

Søndag d. 27. september
14:00 AGF – OB – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

14:00 Sønderjyske – AaB – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

16:00 Brøndby – Horsens – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

18:00 Vejle – FCK – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

Mandag d. 28. september
19:00 FC Nordsjælland – Lyngby – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Runde 4: Fredag d. 2. – søndag d. 4. oktober

Fredag d. 2. oktober
19:00 Randers – Brøndby – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

Søndag d. 4. oktober
14:00 OB – Vejle – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

14:00 Lyngby – Sønderjyske – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

16:00 AaB – AGF – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

18:00 Horsens – FC Midtjylland – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

20:00 FCK – FC Nordsjælland – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Runde 5: Lørdag d. 17. – mandag d. 19. oktober

Lørdag d. 17. oktober
16:00 FC Midtjylland – OB – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Søndag d. 18. oktober
14:00 Vejle – Lyngby – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

14:00 AGF – Horsens – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

16:00 Sønderjyske – Brøndby – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

18:00 FCK – AaB – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

Mandag d. 19. oktober
19:00 FC Nordsjælland – Randers – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Runde 6: Fredag d. 23. – mandag d. 26. oktober

Fredag d. 23. oktober
19:00 Lyngby – OB – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Lørdag d. 24. oktober
18:00 Brøndby – FC Midtjylland – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

Søndag d. 25. oktober
14:00 Horsens – FC Nordsjælland – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

16:00 Randers – Sønderjyske – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

18:00 AGF – FCK – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

Mandag d. 26. oktober
18:00 AaB – Vejle – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Runde 7: Fredag d. 30. oktober – mandag d. 2. november

Fredag d. 30. oktober
19:00 Vejle – Randers – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Lørdag d. 31. oktober
16:00 FC Nordsjælland – FC Midtjylland – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Søndag d. 1. november
14:00 OB – AC Horsens – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

16:00 FCK – Lyngby – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

18:00 AaB – Brøndby – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

Mandag d. 2. november
19:00 Sønderjyske – AGF – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Runde 8: Fredag d. 6. – søndag d. 8. november

Fredag d. 6. november
19:00 Randers – AaB – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Søndag d. 8. november
14:00 FC Nordsjælland – Vejle – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

14:00 Lyngby – AGF – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

16:00 Brøndby – OB – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

18:00 FC Midtjylland – FCK – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

20:00 Horsens – Sønderjyske – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Runde 9: Søndag d. 22. november

15:00 FCK – Randers
15:00 AGF – FC Midtjylland
15:00 OB – Sønderjyske
15:00 AaB – FC Nordsjælland
15:00 Lyngby – Horsens
15:00 Vejle – Brøndby

Runde 10: Fredag d. 27 – søndag d. 30. november

Fredag d. 27. november
19:00 Randers – OB – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Lørdag d. 28. november
16:00 FC Midtjylland – AaB – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Søndag d. 29. november
14:00 AC Horsens – Vejle – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

16:00 Sønderjyske – FCK – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

18:00 FC Nordsjælland – AGF – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Mandag d. 30. november
19:00 Brøndby – Lyngby – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

Runde 11: Fredag d. 4. – mandag d. 7. december

Fredag d. 4. december
19:00 OB – AaB – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Lørdag d. 5. december
16:00 Vejle – FC Midtjylland – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Søndag d. 6. december
14:00 Sønderjyske – FC Nordsjælland – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

16:00 FCK – Horsens – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

18:00 Lyngby – Randers – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Mandag d. 7. december
19:00 AGF – Brøndby – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

Runde 12: Fredag d. 11. – mandag d. 14. december

Fredag d. 11. december
19:00 Randers – Vejle – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Søndag d. 13. december
14:00 AaB – Lyngby – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

14:00 Horsens – AGF – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

16:00 FC Nordsjælland – FCK – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

18:00 Brøndby – Sønderjyske – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

Mandag d. 14. december
19:00 OB – FC Mitdjylland – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Runde 13: Søndag d. 20. – mandag d. 21. december

Søndag d. 20. december
14:00 Sønderjyske – Randers – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

14:00 Lyngby – Vejle – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

16:00 AGF – AaB – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

18:00 FCK – OB – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

20:00 Horsens – Brøndby – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Mandag d. 21. december
19:00 FC Midtjylland – FC Nordsjælland – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Runde 14: Tirsdag d. 2. – torsdag d. 4. februar

Tirsdag d. 2. februar
18:00 Randers – Horsens – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

20:00 Vejle – AGF – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Onsdag d. 3. februar
18:00 OB – Lyngby – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

20:00 AaB – FCK – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

Torsdag d. 4. februar
18:00 FC Midtjylland – Sønderjyske – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

20:00 FC Nordsjælland – Brøndby – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

Runde 15: Søndag d. 7. – mandag d. 8. februar

Søndag d. 7. februar
14:00 FC Nordsjælland – OB – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

14:00 Sønderjyske – Vejle – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

16:00 Horsens – FCK – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

18:00 AGF – Lyngby – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

20:00 Brøndby – AaB – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

Mandag d. 8. februar
19:00 Randers – FC Midtjylland – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Runde 16: Søndag d. 14. – mandag d. 15. februar

Søndag d. 14. februar
14:00 Vejle – FC Nordsjælland – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

14:00 AaB – Randers – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

16:00 Lyngby – Brøndby – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

18:00 FC Midtjylland – Horsens – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

20:00 OB – AGF – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

Mandag d. 15. februar
19:00 FCK – Sønderjyske – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Runde 17: Fredag d. 19. – mandag d. 22. februar

Fredag d. 19. februar
19:00 AaB – FC Midtjylland – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Søndag d. 21. februar
14:00 Horsens – OB – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

14:00 Randers – FC Nordsjælland – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

16:00 AGF – Sønderjyske – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

18:00 Brøndby – Vejle – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

Mandag d. 22. februar
19:00 Lyngby – FCK – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Runde 18: Fredag d. 26. februar – mandag d. 1. marts

Fredag d. 26. februar
19:00 Vejle – Horsens – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Søndag d. 28. februar
14:00 OB – Randers – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

14:00 FC Nordsjælland – AaB – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

16:00 FCK – AGF – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

18:00 FC Midtjylland – Brøndby – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

Mandag d. 1. marts
19:00 Sønderjyske – Lyngby – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Runde 19: Onsdag d. 3. – torsdag d. 4. marts

Onsdag d. 3. marts
18:00 AGF – FC Nordsjælland – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

18:00 Horsens – AaB – Spil på kampen HER >>*
(TV3 MAX)

20:00 FCK – Vejle – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

Torsdag d. 4. marts
18:00 Sønderjyske – OB – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

18:00 Lyngby – FC Midtjylland – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

20:00 Brøndby – Randers – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

Runde 20: Søndag d. 7. – mandag d. 8. marts

Søndag d. 7. marts
12:00 Randers – Lyngby – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

14:00 Brøndby – FCK – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

16:00 FC Midtjylland – AGF – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

18:00 FC Nordsjælland – Horsens – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

20:00 Vejle – OB – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Mandag d. 8. marts
19:00 AaB – Sønderjyske – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Runde 21: Fredag d. 12. – mandag d. 15. marts

Fredag d. 12. marts
19:00 Lyngby – FC Nordsjælland – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Søndag d. 14. marts
14:00 Vejle – AaB – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

14:00 Sønderjyske – Horsens – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

16:00 OB – Brøndby – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

18:00 FCK – FC Midtjylland – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

Mandag d. 15. marts
19:00 AGF – Randers – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)

Runde 22: Søndag d. 21. marts

Søndag d. 21. marts
17:00 Brøndby – AGF – Spil på kampen HER >>*
(TV3+)

17:00 FC Midtjylland – Vejle – Spil på kampen HER >>*
(TV3 MAX)

17:00 Randers – FCK – Spil på kampen HER >>*
(Canal 9)

17:00 Horsens – Lyngby – Spil på kampen HER >>*

17:00 FC Nordsjælland – Sønderjyske – Spil på kampen HER >>*
(Eurosport 2)

17:00 AaB – OB – Spil på kampen HER >>*
(TV3 Sport)


Kamptidspunkter og datoer for kampene i Superligaen

De fleste runder breder sig ud over tre kampdage, men det kan variere fra runde til runde, hvornår disse er placeret. Enkelte gange vil man også se fire kampdage taget i brug for at afvikle kampene. Vi anbefaler dig at tjekke vores fuldstændige Superliga kampprogram højere oppe på siden for at være sikker på, at du ikke misser en kamp.

De tidligste kampe starter ved en 14-tiden, mens de seneste har kampstart kl. 20:00.


Format i Superligaen

I 2020/2021-sæsonen er der kun 12 hold med i Superligaen. Det betyder, at hver Superliga-runde består af seks kampe.

De seks bedste hold efter grundspillet indgår i et mesterskabsspil, mens de seks ringest placerede hold indgår i et kvalifikationsspil/nedrykningsspil. De to dårligste hold (nr. 11 + nr. 12) rykker direkte ned i 1. division, mens det bedste hold i kvalifikationsspillet (nr. 7) får en europæisk playoffkamp.

Disclaimer: SpilXperten og Viborg FF.