18+ | Spil ansvarligt! | Regler og vilkår gælder | StopSpillet - Ring til 70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Kommercielt indhold | Alle links der indeholder symbolet * er reklamelinks.

21-årig målmand med perfekt start i Superligaen

Efter i 2018 at være kommet til FC Midtjylland fra islandske Breidablik, har den kun 21-årige målmand været på lejeophold i Aarhus Fremad og FC Fredericia. Umiddelbart så det ud som en sæson, der skulle overværes fra bænken, men en skade til Jonas Lössl har nu sat unge Eliás Ólafsson på danmarkskortet.

Foto: Bildbyrån

Sikker debut mod Silkeborg

Tilbage i august måned fik Eliás Ólafsson sin debut, da han tog over for en skadet Jonas Lössl mod Silkeborg. Det rutinerede forsvar med Paulinho, Dalsgaard og Sviatchenko gav ham en god hjælpende hånd, men man kunne fra første fløjt se en keeper, der var en god ro omkring og som havde kommunikationen på plads. Efter to sikre redninger og et cleansheet, var der lagt en bund af selvtillid for Ólafsson, der kun bliver bygget på fra nu af.

Bedste debutant i 13 år

En redningsprocent på 100 pct., og den første keeper til at holde buret rent i sine første fem kamp (siden Opta begyndte at registere i 2008). Det er yderst imponerende. Efter kampe mod FC København, FC Nordsjælland, Randers, AGF og Silkeborg, må vi sige at han bør allerede være testet. Mod FC København diskede han op med en flot redning efter et hovedstød af Jonas Wind, og var med til at køre FC Midtjylland i land med deres 0-1 sejr via sine sikre indgreb.

Hvis man videreføre denne statistik til top-5 ligaerne i Europa, er der kun tre andre spillere, der har formået at holde rent bur i deres første fem kampe – En af disse er danskeren Anders Lindegaard.

SpillerHoldSæsonRent bur i sine første fem kampe
David JamesPortsmouth2006/075
Anders LindegaardManchester United2011/125
Claudio BravoBarcelona2014/155

Kigger vi på samtlige målmænd i ligaen med +5 kampe, så er Eliás Ólafsson også den eneste keeper, der kan prale af en redningsprocent på 100 pct.

Superliga 2021/22: Goalkeepers with 5+ games

SpillerHoldKampe spilletRedningerSkud på mål imodRedningsprocent
Elias ÓlafssonFC Midtjylland51616100%
Jonas LösslFC Midtjylland6192383%
Jacob RinneAalborg BK11344379%
Peter Vindahl-JensenFC Nordsjælland591275%
Nicolai LarsenSilkeborg IF11354775%
Kamil GrabaraFC København11233174%
Hans Christian BernatOdense Boldklub5172374%
Patrick CarlgrenRanders FC11314372%
Lawrence ThomasSønderjyskE11375271%
Lucas PedersenViborg FF11426070%
Alexander BrunstVejle BK7345068%
Mads HermansenBrøndby IF11314667%
Jesper HansenAGF Aarhus11304665%
Oliver ChristensenOdense Boldklub6172763%
Eduardo dos Santos HaeslerFC Nordsjælland5203263%


Kun en målmand har været mere kampafgørende

Vi kender efterhånden allesammen statistikken Expected Goals, men kan man overføre det til målmænd og på den måde måle deres indsats med underliggende stats? Ja. Opta har indført statistikken “Goals Prevented”, som i praksis fungerer på samme måde som Expected Goals. Hvor mange mål har den givne keeper statistisk set forhindret i at gå ind. Man kigger på chancen, der bliver sendt afsted, vurderer hvor stor den er ud fra xG, og derefter om målmanden havde indflydelse.

Kun én spiller overgår FCM-målmanden her og der er tale om kollegaen, Jacob Rinne, der er blandt profilerne for AaB mandskabet.

SpillerHoldExpexted Goals på mål imodMål indkasseretGoals Prevented
Jacob RinneAalborg BK14.6795.67
Elias ÓlafssonFC Midtjylland2.3702.37
Nicolai LarsenSilkeborg IF13.92121.92
Patrick CarlgrenRanders FC13.68121.68
Jesper HansenAGF Aarhus16.85160.85
Jonas LösslFC Midtjylland5.7950.79
Hans Christian BernatOdense Boldklub6.5960.59
Lawrence ThomasSønderjyskE16.45160.45
Peter Vindahl-JensenFC Nordsjælland2.853-0.15
Kamil GrabaraFC København7.438-0.57
Oliver ChristensenOdense Boldklub9.2510-0.75
Lucas PedersenViborg FF17.0618-0.94
Eduardo dos Santos HaeslerFC Nordsjælland10.4712-1.53
Alexander BrunstVejle BK15.1117-1.89
Mads HermansenBrøndby IF12.5915-2.41

Skriv et svar