18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet -  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikerer reklamelinks

Kylian Mbappe

Kylian Mbappe spiller angriber for France og Frankrig.

Kylian Mbappe informationer

Kylian Mbappe karriere-stats

Kylian Mbappé er en fransk professionel fodboldspiller, der primært opererer som angriber eller kantspiller. Han er verdenskendt for sin ekstraordinære hurtighed, sine tekniske færdigheder og en kynisme foran målet, der har placeret ham i den absolutte verdenselite.

Efter at have vundet adskillige titler i hjemlandet med Monaco og Paris Saint-Germain, skiftede han til Real Madrid for at forfølge yderligere europæisk succes. Hans karriere er allerede rig på individuelle hædersbevisninger og rekorder, hvilket vidner om en spiller med et sjældent højt bundniveau og en afgørende vindermentalitet.

På banen udnytter han sit eksplosive antrit til at passere forsvarere, hvorefter han ofte søger ind i banen for at afslutte med stor præcision. Han besidder desuden et skarpt blik for sine medspillere og evner at fungere som både opspilsstation og afslutter i holdets offensive formationer.

Som anfører og det centrale samlingspunkt for det franske landshold har han spillet en hovedrolle i nationens triumfer ved de største internationale turneringer. Hans evne til at præstere under maksimalt pres har gjort ham til et symbol på moderne fransk fodbold og en af sportens mest profilerede skikkelser globalt.

FAQ Kylian Mbappe

Hvem er Kylian Mbappe?

Kylian Mbappe er en fodboldspiller fra Frankrig.

Hvilken position spiller Kylian Mbappe?

Kylian Mbappe spiller angriber.