18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet -  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikerer reklamelinks

Rundager: Tips til 30. runde i Serie A d. 20/3 – 22/3

Serie A byder ikke på topkampe i denne runde, men der er potentiale for spænding i tabellen, og Rundager forventer underholdning i Firenze.

Runde 30 i Serie A

Milan tabte til Lazio i sidste runde og glippede muligheden for at indhente Inter for anden runde i streg. Atalanta stjal nemlig point fra førerholdet, som skal finde tilbage efter en svær periode.

Napoli puster Milan i nakken, og Como bliver ved med at holde sig i top 4, hvilket der med rundens matchning ikke ser ud til at blive ændret på.

Bunden bliver mere og mere isoleret, men både Pisa og Verona har vundet en kamp indenfor de to seneste runder, og det kan få sveden frem hos dem over nedrykningsstregen, der fortsat mangler de 34-36 point der skal til.

Spil på Serie A hos ComeOn

100% op til 1.000 kr.
18+ | Tilbuddet er gyldigt for spillere registreret i Danmark | Tilbuddet gælder fra d. 31.05.2024 til d. 31.12.2029 | Tilmelding til kampagnen er ikke nødvendigt, kun en kvalificerende indbetaling | Spilleren modtager 100% bonus på en indbetaling på op til 1.000 kroner | Maksimumindbetaling: 1.000 kr | Bonussen kan benyttes i vores Sportsbook | Maksindsats for væddemål: 250 kr | Gennemspilskrav: 5 x indbetaling + 5 x bonus til min. odds 1.80 | Du har 60 dage til at gennemspille og når gennemspilskravet er opfyldt, modtager du bonussen | Gælder ikke på 2-vejs væddemål | Maksimum en spiller kan få i bonus: 1.000 kr | Dage til at gennemspille din bonus: 60 | Hvis velkomsttilbuddet ikke vælges eller aktiveres på tidspunktet for din første indbetaling, og hele det første indbetalingsbeløb er omsat, kan velkomsttilbuddet ikke krediteres eller aktiveres med tilbagevirkende kraft | Regler og vilkår gælder* | Spil ansvarligt | StopSpillet.dk | 70 22 28 25 | Selvudeluk via ROFUS.nu Alle regler og vilkår

Rundens kamp: Fiorentina – Inter Milan 2 (1-2)

Søndag d. 22. marts kl. 20.45

Vi lukker og slukker 30. runde af Serie A med “Rundens kamp” – måske ikke det oplagte valg, men uden tvivl den kamp jeg forventer mest fra.

Godt nok roder Fiorentina rundt i bunden af tabellen, men truppen er til langt mere og kan finde et ekstra gear mod topholdet Inter, der ikke har vundet mere end to gange i de seneste seks forsøg (alle turneringer inkl.). 

Inter kan dog stå i den gunstige situation, at Lautaro Martinez står klar igen efter hans lægskade ude mod Bodø/Glimt. Han er uden tvivl en afgørende figur for Nerazzurri, og kan de få ham tilbage på banen, vil det hæve forventningerne til kampen gevaldigt.

Defensivt står gæsterne fortsat solidt på trods af de få sejre på det seneste – tre clean sheets og kun fire mål indkasseret.

Derfor tror jeg bestemt ikke, at La Viola på nogen måde bare skal finde et ekstra gear, og så flyver de af sted. 

Inter vil med stor sandsynlighed stå med et markant stærkere hold end i deres seneste kamp mod Atalanta, hvor bagkæden heller ikke så alt for overbevisende ud.

Her forventer jeg rotationer, og så tror jeg gæsterne kommer markant mere friske, end de har været længe, og det kaster tre point af sig.  

Rundager tror på: 2-tallet + under 3,5 mål til odds 2,38 – SPIL HER >>*

Cagliari – SSC Napoli 2 (1-2)

Fredag d. 20. marts kl. 18.30

Cagliari er fortsat ramt af skader, og nu må de også undvære en af deres mest stabile, Adam Obert, der er ude med karantæne.

Skader har mere eller mindre været hverdag for Napoli hele sæsonen, og det er tydeligt, at de ikke har kunnet smadre igennem i noget tid. 

Det står til gengæld markant værre til hos værterne, der ikke har vundet i seks kampe. Deres to seneste sejre var over Verona og Fiorentina, og de giver den arbejdsro, der skal til, men det ændrer ikke ved det faktum, at de kigger ind i et svært opgør. 

Gæsterne har ikke kørt modstanderne ud af banen, men de har vist enormt stort mentalt overskud på det seneste, og det har givet tre smalle sejre i streg.

Det omvendte opgør gav også en sejr til Antonio Contes mandskab (1:0), og i Coppa Italia krydsede de klinger helt frem til en straffesparkskonkurrence, de forsvarende mestre vandt i sidste ende. 

Gli Azzurri får en svær kamp på Sardinien, men de har bedre mulighed for at ændre kampbilledet med udskiftninger, og jeg tror kun, de bliver skarpere mod slutningen af sæsonen.

Derfor forventer jeg endnu en smal sejr til Napoli.

Rundager tror på: 2-tallet + over 1,5 mål til odds 2,07 – SPIL HER >>*

Genoa – Udinese X (1-1)

Fredag d. 20. marts kl. 20.45

Der er tur i den hos Genoa, og hvis man ikke tror på mig, så tjek Vitinhas scoring i deres seneste 0:2-sejr over Verona.

De spillede kampen, som den skulle spilles, og det gav tre point. I det kommende opgør, skal de levere den samme tålmodige boldomgang for at undgå kontraangreb imod sig. 

Modsat værterne har Udinese sværere ved at finde en rytme, men de har også været belastet af skader til vigtige profiler. Det bliver ikke tilfældet i det kommende opgør, hvor de kan stille i noget nær stærkeste.

Det inviterer til et tæt opgør, hvor begge hold vil matche hinanden på styrke og intensitet i duellerne. Derfor forventer jeg et lige opgør, som ender i et X. 

Rundager tror på: X til odds 3,10 – SPIL HER >>*

AC Milan vs Atalanta
AC Milan

Uafgjort

Atalanta

Bemærk: Alle links er reklamelinks til den givne bookmaker.

SSC Napoli vs Bologna
SSC Napoli

Uafgjort

Bologna

Bemærk: Alle links er reklamelinks til den givne bookmaker.

Udinese vs Cremonese
Udinese

Uafgjort

Cremonese

Bemærk: Alle links er reklamelinks til den givne bookmaker.

Odds kan ændre sig. Senest opdateret 10. maj. 19:38

Parma – Cremonese X (1-1)

Lørdag d. 21. marts kl. 15.00

Parma er en lilletå fra at have booket en billet til Serie A i næste sæson.

Derfor tror jeg, de vil være topmotiveret for at levere en voldsomt fokuseret og stærk indsats i det kommende opgør, hvor de kan sende Cremonese til tælling i overlevelseskampen. Men der skal også andre boller på suppen efter et slemt 4:1-nederlag til Torino. 

Resultatet er dog noget misvisende, men de fejl, Parma begik i det opgør, er bekymrende, da det er store personlige fejl.

Derudover blev de hårdt straffet på omstillinger, og det er det samme, de må forvente at kigge ind i, når Cremonese kommer på besøg. 

Gæsterne står dog uden Jamie Vardy, Warren Bondo og Federico Baschirotto – det er midteraksen, og det gør ondt.

Ligesom hjemmeholdet tabte Cremonese også 1:4 i sidste runde, og jeg kan ikke se dem løfte sig til denne opgave.

Godt nok er de endelig gået med et trænerskifte og har givet Marco Giampaolo tøjlerne, og det kan give et nødvendigt boost.

Derfor tror jeg på et X.

Rundager tror på: X til odds 3,15 – SPIL HER >>*

AC Milan – Torino 1 (2-0)

Lørdag d. 21. marts kl. 18.00

Ligesom Milan havde formået at skabe bare en lille smule spænding om mesterskabet, smider de det hele på gulvet runden efter.

Det var måske ikke et fortjent nederlag til Lazio i sidste runde, men de kendte ikke deres besøgelsestid, og nu har de pludselig Napoli på nakken. 

Torino havde til gengæld fuldkommen styr på, hvornår det gjaldt, og det resulterede i et 4:1-sejr over Parma.

Det er dog ikke et resultat, jeg lægger meget vægt på, når deres egentlig styrke skal vurderes.

Der hersker ingen tvivl om, at Roberto D’Aversa har fået sat skub i butikken igen, men det har ikke været fejlfrit. 

Milan vil undgå at sætte bolden for meget i spil centralt, gå langsomt til værks og sikre sig et minimalt antal boldtab i farlige situationer. Kan Allegri spille bolde rundt fra nu af og til dommedag for at undgå noget risikabelt, er det sådan, det bliver.

Derfor får Torino lov til at løbe efter bolden, og i sidste ende forventer jeg også, at de tager hjem tomhændet.

Rundager tror på: 1-tallet + under 3,5 mål til odds 2,00 – SPIL HER >>*

Juventus – Sassuolo 1 (2-0)

Lørdag d. 21. marts kl. 20.45

Efter en periode med mange svære kampe og et komprimeret kampprogram ser det ud til, at Juventus har fundet tilbage til de gode, solide præstationer.

To gange clean sheet, fem scoringer og en xG omkring seks lyder statistikken for deres to seneste kampe mod Pisa (4:0) og Udinese (0:1). 

Det er ganske overbevisende, og noget der må skræmme Sassuolo, der selv har sluppet foden fra speederen med to nederlag i streg og tre ekstremt ufortjente point mod Atalanta.

Juve skal godt nok klare sig uden Khephren Thuram på midtbanen, men det bliver alligevel deres spillere på siden, der skal afgøre kampen. 

Det kunne sagtens være en af Neroverdis egne, Jeremie Boga, der skal ind og score fjerde kamp i streg.

Der hersker under alle omstændigheder ingen tvivl om, at gæsterne får svært ved at følge med, hvis Juve skruer tempoet op.

Jeg tror, strukturen og den individuelle kvalitet dræber gæsterne, og derfor løber Den gamle dame med tre point. 

Rundager tror på: 1-tallet + under 3,5 mål til odds 2,06 – SPIL HER >>*

Como – Pisa SC 1 (2-0)

Søndag d. 22. marts kl. 12.30

Med fire sejre i streg og den seneste på 2:1 over Roma står Como overraskende godt i kampen om top 4.

Deres præstation i sidste runde var på et usandsynligt højt niveau, og med Assane Diao tilbage i noget nær kampform har de blot fået endnu et offensivt es på banen. 

Dem er der ikke mange af hos Pisa, der endnu en gang står i en skadeskrise, der består af ni tvivlsomme spillere og Michel Aebischer i karantæne.

Det er noget af en kapacitet, de mister på midtbanen, og jeg kan ikke finde andre grunde til en Pisasejr, end hvis Como stiller med deres Campionato Primavera 2-hold. 

Udover en forventet overlegenhed hos Como kommer de også til at spille til ære for deres netop afdøde medejer, Michael Bambang Hartono, som måske vil sætte lidt ekstra gang i løjerne.

Det bliver til tre sikre point til det norditalienske mandskab.

Rundager tror på: 1-tallet + handicap (0:1) til odds 1,75 – SPIL HER >>*

Atalanta BC – Hellas Verona 1 (3-0)

Søndag d. 22. marts kl. 15.00

Efter seks kampe uden en sejr (alle turneringer inkl.) må Atalanta slikke sig om munden frem mod det kommende opgør.

Det kan også være, de blot skal slikke deres sår efter et samlet 10:2-nederlag til Bayern Munchen.

Under alle omstændigheder forventer jeg, at La Dea vil være i stand til at genfinde deres toppræstationer efter en hektisk periode. 

Det samme har jeg svært ved at se ske i Verona, som faldt tilbage i det dybe hul, de selv har gravet, da de tabte 0:2 til Genoa.

I det omvendte opgør vandt gæsterne 3:1, men kigger vi på sidste sæsons 0:5- og 6:1-sejre til Bergamos bedste, tror jeg, styrkeforholdet er tættere på dette. 

Jeg har svært ved at se Verona lykkes med deres offensive omstillinger, da Atalanta kommer til at stå stærkt i deres restforsvar.

Derudover vil hjemmeholdets pres føre til mange lette erobringer, som giver dem mulighed for at trykke på det meste af opgøret.

Det bliver til en sikker hjemmesejr.

Rundager tror på: 1-tallet + over 2,5 mål til odds 2,14 – SPIL HER >>*

Bologna – Lazio 2 (0-1)

Søndag d. 22. marts kl. 15.00

Fra den ene hovedstadsklub til den næste. Bologna sendte Roma ud af Europa League torsdag aften, efter en hård og målrig kamp, der skulle ud i forlænget spilletid og krævede alt af Rossoblu

Det, der overraskede mig mest, var, at de gjorde det uden deres sidste skanse, Lukasz Skorupski, der har vist sig ekstremt vigtig for deres defensive organisation. Det krævede da også fire mål, før de kunne trække sig sejrrigt ud af midtuge-dramaet. 

Det lover på ingen måde godt for deres muligheder, når Lazio kommer på besøg. Gæsterne har ikke imponeret i denne sæson, men den stramme defensive ramme, Maurizio Sarri har trukket ned over holdet, kan blive deres helt store fordel søndag. 

Bologna vil med stor sandsynlighed mangle et fysisk og mentalt overskud, og det vil det kræve for at nedbryde den kommende modstander.

Omvendt tror jeg ikke, Lazio skal stikke snuden særlig langt frem, før der falder en stor målchance ned foran deres fødder, og derfor tror jeg på en mindre overraskelse i Bologna, hvor gæsterne løber med tre point.

Rundager tror på: 2-tallet til odds 3,35 – SPIL HER >>*

AS Roma – Lecce 1 (1-0)

Søndag d. 22. marts kl. 18.00

Et godt transfervindue har holdt Roma i live i kampen om top 4, men de mange skader begynder at præge deres præstationer for meget nu.

Senest røg de ud af Europa League efter forlænget spilletid mod Bologna i egen hule. Det har uden tvivl trukket tænder ud og kommer til at påvirke deres muligheder for sejr i weekenden. 

Lecce kan ikke føle sig sikre på overlevelse endnu, men kommer de hjem fra Olimpico di Roma med et point, er de godt kørende.

De har ikke haft meget held i sprøjten på udebane, men det skyldes primært deres manglende evne til at score, da de kommer for langt ned på egen banehalvdel. 

Den kommende modstander er heller ikke just en favorit for gæsterne, da de ikke har formået at score mod dem i tre af de seneste fire indbyrdes kampe.

Ser vi på Lecces skadesliste, står de også uden Lassana Coulibaly, Kialonda Gaspar, Francesco Camarda og formentlig også Lameck Banda og Medon Berisha.

Det bliver for meget, og derfor forventer jeg en smal hjemmesejr. 

Rundager tror på: 1-tallet + under 3,5 mål til odds 1,93 – SPIL HER >>*

Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.

Artiklen leveres i samarbejde med ComeOn.

Tips fra Serie A

Skriv første kommentar

Skriv et svar