18+ | Spil ansvarligt -  Test dig selv med Gamalyze! | Regler og vilkår gælder | StopSpillet - Ring til 70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, der følges af symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Tottenham Hotspur – Arsenal FC: Odds og optakt den 12. maj 2022

Son Heung-Min er topscorer hos Spurs, og han er med 20 scoringer blot 2 mål efter Salah som ligaens topscorer. (Foto: Bildbyrån)

Spurs og Gunners brager sammen torsdag aften i North London Derby på Tottenham Hotspur Stadium. Værterne har fire point op til Arsenal i kampen om top 4, og med bare tre kampe tilbage at spille er sejr altså en nødvendighed for værterne. Omvendt vil udesejr sikre Arsenal FC både CL-billetter og en fejring af Saint Totteringham’s Day, da Spurs så ikke kan overhale rivalerne i denne sæson. Vi bringer her odds, stream, optakt og spilforslag til Tottenham Hotspur – Arsenal FC. Der er kampstart torsdag d. 12. maj 2022 kl. 20:45. Se kampen på See eller på Viaplay. 

GÅ TIL

Skader og karantænerForventede startopstillingerOdds, 1-X-2, O/U, HCP
Odds-forslag fra SpilXpertenDetaljeret statistikExpected Goals – WyScout
Spil for 1.000 kr. og få 1.000 kr.

Min. 18 år. Kun nye spillere. Regler og vilkår gælder. Spil ansvarligt. Selvudelukkelse via ROFUS. Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk. Min. Indbetaling og indsats er 100 kr. Min. odds 1.8. Aktiveres ved indbetaling via bonuskort og skal bruges indenfor 60 dage. Indbetalinger foretaget med Skrill eller Paysafecard gælder ikke. Matched freebet kan kun benyttes til live spil fra mobilen.


Tottenham Hotspur – Arsenal FC: Dommer, stadion og vejr

Dommer: Paul Tierney
Stadion: Tottenham Hotspur Stadium, London
Vejret: 16° og jævn vind


Optakt til Tottenham Hotspur – Arsenal FC: Skader, karantæner og startopstillinger

Tottenham Hotspur fik en flot start på sæsonen med tre åbningssejre. Så fulgte tre nederlag på stribe, og sådan har en stor del af deres sæson egentlig set ud. Gode perioder. Dårlige perioder. De har fem point i deres tre seneste kampe, og to nederlag i deres seneste 11, så pilen peger trods alt rette vej. Men det skal den også, for de er pressede i forsøget på at nå top 4. 

Sæsonens første North London Derby endte 3:1 til Arsenal FC, men mon ikke træner Conte og hans Tottenham Hotspur kan lune sig ved den statistik, der fortæller, at de seneste seks indbyrdes møder med Tottenham som hjemmehold er endt med fire sejre og to uafgjorte. Seneste Arsenal-sejr i dette derby på udebane var tilbage til 2015, da stadion hed White Hart Lane. Sejr vil sende Tottenham Hotspur helt op i nakken på Arsenal FC.

Men det er ikke så let at besejre Arsenal FC for tiden. Træner Arteta kan fryde sig over fire sejre på stribe. Først i temmeligt vanskelige opgør mod Chelsea FC, Manchester United og West Ham United, og da det så tilsyneladende blev for let mod Leeds United med 2:0-føring og et rødt kort til gæsterne, så lukkede Arsenal FC også dem ind med 2:1-reducering, og på den måde føjede kampen mod nedrykningstruede Leeds United sig til rækken af vanskelige opgør. 

Det blev dog altså til sejr, og her kan Arsenal FC vel godt tillade sig at være tilfredse, hvis de bare kan undgå nederlag. Og de kan næsten ikke undgå at have opbygget selvtillid med de seneste fire sejre – en selvtillid de dog nok også havde brug for efter den elendige start på april med tre nederlag på stribe mod middelmådig modstand.

Premier League
K
1Manchester City36285394227242189
2Liverpool36268289246551186
3Chelsea362010673314261170
4Arsenal362131256451161466
5Tottenham362051163402366165
6Manchester United371610115756172258
7West Ham361671357461145355
8Wolverhampton36155163639-362250
9Brighton361114113842-470247
10Leicester35129145256-453145
11Crystal Palace351014114642460144
12Aston Villa35134184849-177243
13Brentford36127174452-859343
14Newcastle361110154061-2180243
15Southampton36913144161-2062240
16Everton35106193756-1977436
17Burnley35713153249-1764134
18Leeds36810183977-3899334
19Watford3665253270-3860323
20Norwich3656252278-5650121

Tottenham Hotspur:

  • Japhet Tanganga (Forsvar, Reserve) – Skadet
  • Matt Doherty (Back, Fast/Reserve) – Skadet
  • Sergio Reguillon (Back, Fast) – Skadet
  • Oliver Skipp (Midtbane, Fast) – Skadet

Arsenal FC:

  • Ben White (Forsvar, Fast) – Tvivlsom
  • Kieran Tierney (Back, Fast) – Skadet
  • Thomas Partey (Midtbane, Fast) – Skadet

Tottenham Hotspur forventet startopstilling: Lloris; Romero, Dier, Davies; Emerson, Bentancur, Højbjerg, Sessegnon; Moura, Kane, Son.

Arsenal FC forventet startopstilling: Ramsdale; Tomiyasu, Holding, Gabriel, Tavares; Elneny, Xhaka; Saka, Ødegaard, Martinelli; Nketiah.


Odds på Tottenham Hotspur – Arsenal FC

Sætter vi luppen på kampens odds hos bookmakerne, viser det sig, at hjemmeholdet er favoritter.


Odds-forslag: Ingredienserne til en festlig kamp er der

Lad det være sagt med det samme. Der er enormt meget på spil her, og det er ikke utænkeligt, at de to mandskaber vælger at se hinanden en kende an, så meget som man nu kan få lov til det af et frådende publikum til North London Derby. Men der er altså også tegningen til en kamp, der kan blive rigtig fornøjelig. 

Tottenham Hotspur har godt nok kun scoret fire gange i deres seneste fire kampe, men de må have fået et løft af 1:1 på Anfield, hvor de leverede en solid præstation. Og tæller vi yderligere tre kampe tilbage har Spurs nettet 16 gange i de foregående syv. Det er straks bedre tal. Arsenal har været både grådige og gavmilde i deres seneste fire kampe, der ud over fire sejre også har budt på 16 scoringer med fordelingen 11:5 – og begge hold på tavlen i alle fire kampe. 

Anbefalingen tror på, at det bliver et Tottenham Hotspur-hold, der vil gå benhårdt og nådesløst efter at genåbne top 4-kampen. Son er i storform. Kane elsker at spille mod Arsenal FC. Og holdet virker til at være tilbage i balance. Arsenal FC kan måske nok nøjes med uafgjort her, men kan de finde ud af at læne sig tilbage og spille ‘italiensk’? Det vil vi se, før vi tror det. Vores bud her er begge hold på tavlen og mindst tre scoringer i alt.

*Reklamelink

SpilXperten.com anbefaler:
Marathonbet
2,08
Begge hold scorer OG Over 2,5 mål
Gå til Marathonbet *


Tottenham Hotspur – Arsenal FC: Statistik, topscorer og H2H

  • Tottenham Hotspur går ind til kampen som tabellens nummer 5 med 62 point efter 35 kampe. 

  • Tottenham Hotspurs statistik er 19-5-11 og 60:40.

  • Arsenal FC er på 4. pladsen og har 66 point efter 35 runder. 

  • Tallene for Arsenal FC siger 21-3-11, mens målscoren lyder på 56:42.

  • Hos Tottenham Hotspur er Son Heung-Min hyppigste mand på måltavlen med 20 kasser.  

  • Arsenal FCs topscorer er Bukayo Saka, der har scoret 11 mål i sæsonen. 
Info
NavnTottenhamTOT
Land
England
ENG
CheftrænerNuno Espirito Santo
Websitewww.tottenhamhotspur.com
Form
Statistik
Turnering
Premier League
Kampe spillet
7
Mål
6
Mål imod
10
Rent bur
3
Gule kort
13
Røde kort
1
Turnering
Carabao Cup
Kampe spillet
1
Mål
2
Mål imod
2
Gule kort
1
Turnering
Europa Conference League Kvalifikation
Kampe spillet
2
Mål
7
Mål imod
3
Gule kort
2
Turnering
Audi Cup
Kampe spillet
2
Mål
3
Mål imod
2
Rent bur
1
Gule kort
2
Info
NavnArsenalARS
Land
England
ENG
CheftrænerMikel Arteta
Websitewww.arsenal.com
Form
Statistik
Turnering
Premier League
Kampe spillet
14
Mål
17
Mål imod
20
Rent bur
6
Gule kort
18
Røde kort
1
Turnering
Carabao Cup
Kampe spillet
3
Mål
11
Rent bur
3
Gule kort
1
England
  • Albanien
  • Algeriet
  • Andorra
  • Angola
  • Antigua og Barbuda
  • Argentina
  • Armenien
  • Aserbajdsjan
  • Australien
  • Bahrain
  • Barbados
  • Belgien
  • Benin
  • Bermuda
  • Bolivia
  • Bosnien-Hercegovina
  • Botswana
  • Brasilien
  • Bulgarien
  • Burkina Faso
  • Burundi
  • Cameroun
  • Canada
  • Chile
  • Colombia
  • Congo
  • Costa Rica
  • Cuba
  • Cypern
  • DR Congo
  • Danmark
  • Ecuador
  • Egypten
  • El Salvador
  • Elfenbenskysten
  • England
  • Estland
  • Eswatini
  • Fiji
  • Filippinerne
  • Finland
  • Forenede Arabiske Emirater
  • Frankrig
  • Fransk Polynesien
  • Færøerne
  • Gabon
  • Gambia
  • Georgien
  • Ghana
  • Gibraltar
  • Grenada
  • Grækenland
  • Guadeloupe
  • Guatemala
  • Guinea
  • Haiti
  • Holland
  • Honduras
  • Hongkong
  • Hviderusland
  • Indien
  • Indonesien
  • International
  • Irak
  • Iran
  • Irland
  • Island
  • Israel
  • Italien
  • Jamaica
  • Japan
  • Jordan
  • Kap Verde
  • Kasakhstan
  • Kenya
  • Kina
  • Kosovo
  • Krim
  • Kroatien
  • Kuwait
  • Lesotho
  • Letland
  • Libanon
  • Liberia
  • Libyen
  • Liechtenstein
  • Litauen
  • Luxembourg
  • Madagaskar
  • Malawi
  • Malaysia
  • Mali
  • Malta
  • Marokko
  • Martinique
  • Mauritius
  • Mexico
  • Moldova
  • Montenegro
  • Mozambique
  • Myanmar
  • Namibia
  • New Zealand
  • Nicaragua
  • Nigeria
  • Nordirland
  • Nordmakedonien
  • Norge
  • Oman
  • Pakistan
  • Palæstina
  • Panama
  • Paraguay
  • Peru
  • Polen
  • Portugal
  • Puerto Rico
  • Qatar
  • Rumænien
  • Rusland
  • Rwanda
  • Saint Vincent og Grenadinerne
  • Salomonøerne
  • San Marino
  • Saudi Arabien
  • Schweiz
  • Senegal
  • Serbien
  • Sierra Leone
  • Singapore
  • Skotland
  • Slovakiet
  • Slovenien
  • Spanien
  • St. Kitts og Nevis
  • Sudan
  • Sverige
  • Sydafrika
  • Sydkorea
  • Syrien
  • Tadjikistan
  • Taiwan
  • Tanzania
  • Tchad
  • Thailand
  • Tjekkiet
  • Togo
  • Trinidad og Tobago
  • Tunesien
  • Turkmenistan
  • Tyrkiet
  • Tyskland
  • USA
  • Uganda
  • Ukraine
  • Ungarn
  • Uruguay
  • Usbekistan
  • Vanuatu
  • Venezuela
  • Vietnam
  • Wales
  • Yemen
  • Zambia
  • Zimbabwe
  • Østrig
Premier League
  • Premier League
  • England FA Cup
  • England League Cup
  • England Community Shield
  • England Championship
  • England EFL Trophy
  • England Northern Premier League
  • England Premier Reserve League
  • England Premier League (Kvinder)
  • England WSL (Kvinder)
  • England FA Trophy
  • England Cup (Kvinder)
  • England Premier Reserve League
  • Premier League U18
  • FA Cup (Kvinder)
  • Community Shield (Kvinder)
  • England League 1
  • England League 2
  • England National League
  • England National League Nord/Syd
2021/2022
  • 2021/2022
  • 2020/2021
  • 2019/2020
  • 2018/2019
  • 2017/2018
  • 2016/2017
  • 2015/2016
  • 2014/2015
  • 2013/2014
  • 2012/2013
  • 2011/2012
  • 2010/2011
  • 2009/2010
  • 2008/2009
  • 2007/2008
  • 2006/2007
  • 2005/2006
  • 2004/2005
  • 2003/2004
  • 2002/2003
  • 2001/2002
  • 2000/2001
  • 1999/2000
 
TottenhamTOT
  • ArsenalARS
  • Aston VillaAVL
  • BrentfordBRE
  • BrightonBHA
  • BurnleyBUR
  • ChelseaCHE
  • Crystal PalaceCRY
  • EvertonEVE
  • LeedsLEE
  • LeicesterLEI
  • LiverpoolLIV
  • Manchester CityMCI
  • Manchester UnitedMUN
  • NewcastleNEW
  • NorwichNOR
  • SouthamptonSOU
  • TottenhamTOT
  • WatfordWAT
  • West HamWHU
  • WolverhamptonWOL
-
 
ArsenalARS
  • ArsenalARS
  • Aston VillaAVL
  • BrentfordBRE
  • BrightonBHA
  • BurnleyBUR
  • ChelseaCHE
  • Crystal PalaceCRY
  • EvertonEVE
  • LeedsLEE
  • LeicesterLEI
  • LiverpoolLIV
  • Manchester CityMCI
  • Manchester UnitedMUN
  • NewcastleNEW
  • NorwichNOR
  • SouthamptonSOU
  • TottenhamTOT
  • WatfordWAT
  • West HamWHU
  • WolverhamptonWOL
Seneste indbyrdes opgør
Dato
Hjemme
Resultater
Ude
Turnering
09/26 2021
2021-09-26 17:30
3-1
-
03/14 2021
2021-03-14 17:30
2-1
-
12/06 2020
2020-12-06 17:30
2-0
-
07/12 2020
2020-07-12 17:30
2-1
-
09/01 2019
2019-09-01 17:30
2-2
-
03/02 2019
2019-03-02 13:30
1-1
-
12/19 2018
2018-12-19 20:45
0-2
-
12/02 2018
2018-12-02 15:05
4-2
-
02/10 2018
2018-02-10 13:30
1-0
-
1 / 6
Seneste kampe Tottenham
Seneste kampe Arsenal
Form
Tabel
Over / Under
Handicap
Analyse Hold
Analyse Spillere


Expected Goals: Tottenham Hotspur – Arsenal FC – de seneste tre kampe

Tottenham HotspurResultatxGArsenal FCResultatxG
Liverpool FC – Tottenham Hotspur (1-1) 1,51 – 1,24Arsenal FC – Leeds United (2-1) 2,86 – 0,54 
Tottenham Hotspur – Leicester City (3-1) 1,86 – 0,50West Ham United – Arsenal FC (1-2) 0,46 – 1,35 
Tottenham Hotspur – Brentford FC (0-0)1,18 – 2,08Arsenal FC – Manchester United(3-1) 2,56 – 1,98 
Expected Goal-statistikker i dette preview er fra WyScout.com.
Hvornår spilles Tottenham Hotspur – Arsenal FC?

Tottenham Hotspur – Arsenal FC spilles torsdag den 12. maj 2022 klokken 20:45.

Hvor spilles Tottenham Hotspur – Arsenal FC?

Tottenham Hotspur – Arsenal FC spilles på Tottenham Hotspur Stadium i London i England.

Skriv et svar