Sorgenfri: Tips til 7. runde i Premier League d. 5/10 – 6/10
Det ligner igen tre point til favoritterne og de store drenge. Og et nyt nederlag til Manchester United på hård opgave mod Aston Villa.

(Foto: Sportimage Ltd / Alamy Live News)
Crystal Palace – Liverpool 2 (0-2)
Lørdag 5. oktober kl. 13:30
Det ligner for alvor en vanskelig sæson for Crystal Palace. Så snart modstanderen lukker ned for Eze, så har vi balladen, hvorfor det blot er blevet til tre point.
Desperate Palace skal dog nok få presset Liverpool lidt over kanterne, men ellers kan jeg ikke se andet end en kamp, hvor gæsterne er dominerende og tager sejren.
Sorgenfri spår: 2-tallet, Liverpool over 4,5 hjørne, Crystal Palace over 2,5 hjørne til odds 2,80 – SPIL HER >>*
Arsenal – Southampton 1 (3-0)
Lørdag 5. oktober kl. 16:00
Denne kamp skal kun gå en vej nemlig hjemmeholdets. Oprykkerne Southampton har virkelig skuffet og har spillerne til lidt mere end det, som de viser.
Arsenal er mindst et par klasser bedre og bør løbe gæsterne over evne fra første minut. Det bygges der ind i.
Sorgenfri spår: Over 1,5 mål og 5,5 hjørnespark til Arsenal og over 3,5 kort i kampen til odds 2,43 – SPIL HER >>*
Brentford – Wolves X (1-1)
Lørdag 5. oktober kl. 16:00
Der er ikke meget fest og farver over resultaterne for de to hold pt. I de sidste tre kampe har Frank og co. taget et point – Wolves nul. Gæsterne ligger da også og roder i bunden, hvorfor vi næppe skal forvente, at de kommer med det store bid fra start, når Bier møder Ulve. Slet ikke med tanke for Brentfords fiffige strategi med at jagte hurtige mål. Det ligner ærlig talt en duel uden vinder mellem to hold, der har lidt svært ved at fremtvinge afgørelser. To af de tre seneste møder med Brentford som vært er i øvrigt endt uden vinder.
Sorgenfri spår: X til odds 3,80 – SPIL HER >>*
Manchester City – Fulham 1 (3-1)
Lørdag 5. oktober kl. 16:00
Fulham er godt kørende for tiden med 3-2-0 i de sidste fem kampe, men det får de også brug for mod City.
Manchester City kommer uden tvivl til at savne Rodri, men mere end et mål kommer de nu næppe i problemer mod Fulham.
Sorgenfri spår: 1-tallet og begge hold scorer til odds 2,55 – SPIL HER >>*
Leicester – Bournemouth 2 (1-2)
Lørdag 5. oktober kl. 16:00
Leicester bider fra sig som oprykker, men det er tydeligt, at de ikke har holdet til for alvor at tage ejerskab over kampen. Derfor kan Bournemouth bare afvente The Foxes’ fejl, og så slå til. De var ganske skarpe mod Southampton, og det ligner en udesejr i min bog.
Sorgenfri spår: 2-tallet til odds 2,23 – SPIL HER >>*
West Ham – Ipswich 1 (2-1)
Lørdag 5. oktober kl. 16:00
De to hold ligger skulder ved skulder, men der skal ganske enkelt være klasseforskel. Lopetegui har fået lov til at handle flot ind og tilmed grønt lys til – noget uforståeligt – at sende Ward-Prowse videre, så nu skal der altså leveres. En 14. plads er ikke godkendt.
West Ham har tabt alle hjemmekampe i denne sæson, men alle gode gange fire. Ipswich har spillet til X fire kampe i træk, men de skal få det svært her. Lige lidt for svært.
Sorgenfri spår: 1-tallet og over 4,5 hjørne til West Ham til odds 2,63 – SPIL HER >>*
Everton – Newcastle X (1-1)
Lørdag 5. oktober kl. 18:30
Efter fire point i to kampe lysner det en lille smule for Everton, men med nye ejere og ambitioner så er uvejret næppe drevet over for Sean Dyche. Det er vel nærmere et spørgsmål om, hvornår han afløses af en anden. Dyche er dog typen, der ikke bare giver op, og det forventer jeg heller ikke hans mandskab gør her. Newcastle er en hård opponent, men et enkelt point på Goodison er ingen skam. Hvis overhovedet.
Sorgenfri spår: Begge hold scorer og 1X til odds 2,23 – SPIL HER >>*
Aston Villa – Manchester United 1 (2-1)
Søndag 6. oktober kl. 15:00
Manchester United har blot scoret et mål i de seneste tre kampe og ja. Det er vel bare endnu en skuffelse til samlingen her? Det er svært at se, hvordan de røde djævle skal få noget med hjem fra Villa Park.
Sorgenfri spår: 1-tallet til odds 2,25 – SPIL HER >>*
Chelsea – Nottingham Forest 1 (3-1)
Søndag 6. oktober kl. 15:00
Det begynder så småt at ligne hverdag igen for Nottingham Forest efter en flot start på sæsonen og mon ikke de er ude af top-10 efter denne runde?
Det skal med til regnestykket, at Forest har drillet Chelsea i de to seneste besøg, men The Blues ligner mere og mere et hold, der vil byde ind på en CL-billet. Og de har rødglødende Palmer at true med.
Jeg bliver ikke overrasket, hvis Chelsea allerede før pausen sætter skabet på plads.
Sorgenfri spår: HT/FT 1/1 til odds 2,23 – SPIL HER >>*
Brighton – Tottenham 2 (1-3)
Søndag 6. oktober kl. 17:30
Efter skuffelsen mod Arsenal så har Spurs pudset målnæsen. 11 mål i de seneste fire kampe er det blevet til, så optimismen bobler så småt og selv om Brighton er en vanskelig størrelse, så er det et sted, hvor Tottenham skal række ud efter tre point. De har vundet tre af de seneste fire møder med Brighton, og selv om de to klubber er skulder ved skulder i ligaen, så tror jeg den næste sejr kommer her. Brighton har svært ved at holde defensiven dirkefri og har lukket hele otte mål ind i tre kampe. De får en lang svær aften, når Tottenham skal holdes væk.
Sorgenfri spår: 2-tallet til odds 2,28 – SPIL HER >>*
Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.
SpilXpertens dækning af Premier League sponsoreres af Expekt.