18+ | Spil ansvarligt -  Test dig selv med Gamalyze! | Regler og vilkår gælder | StopSpillet - Ring til 70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, der følges af symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Leeds United – Manchester City: Odds og optakt den 30. april 2022

Leeds lurer på at snuppe point fra Man City

Leeds-topscorer Raphinha klappede af publikum efter holdets 0:0 mod Crystal Palace FC. (Foto: Bildbyrån)

Lørdag aften tager Leeds United hjemme på Elland Road mod Manchester City. Værterne er stadig involverede i bundstriden, selv om de er på fem kampe på stribe uden nederlag. Manchester City er del af en intens guldkamp, og så er de midt i Champions League-semifinaler mod Real Madrid, der tirsdag gav hjemmesejr på 4:3 til City. Onsdag er City så i Madrid for at sikre finalebilletten. Vi bringer her odds, stream, optakt og spilforslag til Leeds United – Manchester City. Der er kampstart lørdag d. 30. april 2022 kl. 18:30. Se kampen på TV3 Max eller på Viaplay. 

GÅ TIL

Skader og karantænerForventede startopstillingerOdds, 1-X-2, O/U, HCP
Odds-forslag fra SpilXpertenDetaljeret statistikExpected Goals – WyScout
Spil for 1.000 kr. og få 1.000 kr.

Min. 18 år. Kun nye spillere. Regler og vilkår gælder. Spil ansvarligt. Selvudelukkelse via ROFUS. Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk. Min. Indbetaling og indsats er 100 kr. Min. odds 1.8. Aktiveres ved indbetaling via bonuskort og skal bruges indenfor 60 dage. Indbetalinger foretaget med Skrill eller Paysafecard gælder ikke. Matched freebet kan kun benyttes til live spil fra mobilen.


Leeds United – Manchester City: Dommer, stadion og vejr

Dommer: Paul Tierney
Stadion: Elland Road, Leeds
Vejret: 13° og let vind


Optakt til Leeds United – Manchester City: Skader, karantæner og startopstillinger

Helt ude af karakter har Leeds United blot lukket fire mål ind i deres seneste fem kampe, hvor de har hentet tre sejre og to uafgjorte. Alligevel må de stadig forholde sig til, at nedrykning er en risiko. Der er tre point ned til Burnley og fem point til Everton FC, som er under stregen. Men Everton FC har en kamp i hånden. Det kan blive ubehageligt tæt. 

Leeds United har i deres kommende tre kampe Manchester City, Arsenal FC og Chelsea FC. Det ligner ikke nødvendigvis maksimumpoint i de tre kampe. Og så kan det blive nervepirrende i sæsonens afsluttende to kampe. Træner Jesse Marsch har på imponerende vis genrejst et Leeds-mandskab, der tydeligt var udkørte efter lang tids forhold med Marcelo Bielsa. Men selv fem ubesejrede kampe på stribe er altså ikke nok. Der skal mere til. Her kan de vel drømme om at udnytte, at City kan have tankerne ved CL-semifinalen.

Og det kan da meget vel tænkes, at The Cityzens tænker på returkampen på Bernabeu, men det er der simpelthen ikke plads til. For de har Liverpool FC åndende dem tungt i nakken i tabellen, hvor ét point skiller de to mandskaber efter 33 kampe. Derfor er der ikke råd til et eneste dumt pointtab for de to tophold. Heller ikke i en vanskelig kamp på Elland Road mod et formstærkt hjemmehold. 

Træner Guardiola har et par overvejelser, han skal gøre sig, for det vil formentlig være klogt at spare lidt på kræfterne til returkampen. Det var tydeligt mod Real Madrid, at John Stones og senere Fernandinho på backen ikke havde fart til at følge med Vinicius. Så selv hvis Kyle Walker skulle melde sig klar her, vil det være fornuftigt at gemme ham til CL-kampen. Så kan Cancelo overtage backen lørdag. Stones måtte udgå af kampen tirsdag, så han kan ikke aflaste hverken Dias eller Laporte centralt, men de vil nok have godt af ikke at spille fuld tid. Guardiola er en mester i at disponere sit mandskab, så det vil være klogt at holde øje med startopstillingerne til dette opgør.

Premier League
K
1Manchester City36285394227242189
2Liverpool36268289246551186
3Chelsea362010673314261170
4Arsenal362131256451161466
5Tottenham362051163402366165
6Manchester United371610115756172258
7West Ham361671357461145355
8Wolverhampton36155163639-362250
9Brighton361114113842-470247
10Leicester35129145256-453145
11Crystal Palace351014114642460144
12Aston Villa35134184849-177243
13Brentford36127174452-859343
14Newcastle361110154061-2180243
15Southampton36913144161-2062240
16Everton35106193756-1977436
17Burnley35713153249-1764134
18Leeds36810183977-3899334
19Watford3665253270-3860323
20Norwich3656252278-5650121


Leeds United:

  • Adam Forshaw (Midtbane, Fast) – Skadet
  • Tyler Roberts (Angreb, Fast) – Skadet
  • Patrick Bamford (Angreb, Fast) – Skadet


Manchester City:

  • John Stones (Forsvar, Fast) – Tvivlsom
  • Kyle Walker (Back, Fast) – Tvivlsom
  • Bernard Mendy (Back, Fast) – Suspenderet

Leeds United forventet startopstilling: Meslier; Ayling, Llorente, Cooper, Dallas; Klich, Phillips; Raphinha, Rodrigo, Harrison; James.

Manchester City forventet startopstilling: Ederson; Cancelo, Dias, Laporte, Zinchenko; Fernandinho, Rodri, De Bruyne; Silva, Grealish, Sterling.


Odds på Leeds United – Manchester City

Ifølge kampens odds er Manchester City enorme favoritter. 


Odds-forslag: Real Madrid lavede 3. Mon ikke Leeds kan lave mindst 1?

Der er vel næppe et hold i Premier League, det ville være ringere at møde for Manchester City mellem de to CL-semifinaler mod Real Madrid. Sæsonens første møde med Leeds United endte 7:0 til City. Så det er helt sikkert et hjemmehold, der er på udkig efter hævn. Og point. Sidste sæson endte opgøret på Elland Road 1:1, mens Leeds faktisk drog til Etihad og vandt 2:1. Men i denne sæson blev de så kørt komplet rundtossede i december og tabte 7:0.

Formen er god for værterne. Fem kampe uden nederlag. Og de kan måske læne sig op af, at Manchester City efter forårets fire tidligere opgaver i Champions League ikke har formået at vinde den efterfølgende kamp. Det er blevet til nederlag mod Tottenham Hotspur og Liverpool FC og uafgjorte kampe mod Liverpool FC og Crystal Palace FC. Er det et halmstrå at gribe fat i for Leeds United?

Presset i guldkampen på Manchester City betyder, de skal gå efter sejren, og anbefalingen er ikke afvisende over for sejr til gæsterne, men vi tror på, at Leeds United formår at komme på tavlen også. Dermed lander vi på begge hold scorer lørdag aften på Elland Road. 

*Reklamelink

SpilXperten.com anbefaler:
Marathonbet
1,81
Begge hold scorer
Gå til Marathonbet *


Leeds United – Manchester City: Statistik, topscorer og H2H

  • Leeds United er nummer 16 i Premier League med 34 point efter 33 kampe. 

  • Leeds Uniteds statistik siger 8-10-15 og 38:68.

  • Gæsterne fra Manchester City topper tabellen med 80 point efter 33 runder. 

  • Tallene for Manchester City lyder på 25-5-3 med en målforskel på 80:21.

  • Leeds Uniteds topscorer er Raphinha med 10 træffere. 

  • Hos Manchester City er Kevin De Bruyne og Riyad Mahrez de flittigste målscorere med hver 11 scoringer.
Info
NavnLeedsLEE
Land
England
ENG
CheftrænerJesse Marsch
Websitewww.leedsunited.com
Form
Statistik
Turnering
Premier League
Kampe spillet
26
Mål
29
Mål imod
60
Rent bur
3
Gule kort
75
Røde kort
1
Turnering
FA Cup
Kampe spillet
1
Mål imod
2
Turnering
Carabao Cup
Kampe spillet
3
Mål
3
Mål imod
2
Rent bur
2
Gule kort
2
Info
NavnManchester CityMCI
Land
England
ENG
CheftrænerJosep Guardiola
Websitewww.mcfc.co.uk
Form
Statistik
Turnering
FA Cup
Kampe spillet
5
Mål
16
Mål imod
6
Rent bur
1
Gule kort
6
Turnering
Carabao Cup
Kampe spillet
2
Mål
6
Mål imod
1
Rent bur
1
Gule kort
1
Turnering
Champions League Grp. A
Kampe spillet
12
Mål
29
Mål imod
16
Rent bur
4
Gule kort
22
Røde kort
1
England
  • Albanien
  • Algeriet
  • Andorra
  • Angola
  • Antigua og Barbuda
  • Argentina
  • Armenien
  • Aserbajdsjan
  • Australien
  • Bahrain
  • Barbados
  • Belgien
  • Benin
  • Bermuda
  • Bolivia
  • Bosnien-Hercegovina
  • Botswana
  • Brasilien
  • Bulgarien
  • Burkina Faso
  • Burundi
  • Cameroun
  • Canada
  • Chile
  • Colombia
  • Congo
  • Costa Rica
  • Cuba
  • Cypern
  • DR Congo
  • Danmark
  • Ecuador
  • Egypten
  • El Salvador
  • Elfenbenskysten
  • England
  • Estland
  • Eswatini
  • Fiji
  • Filippinerne
  • Finland
  • Forenede Arabiske Emirater
  • Frankrig
  • Fransk Polynesien
  • Færøerne
  • Gabon
  • Gambia
  • Georgien
  • Ghana
  • Gibraltar
  • Grenada
  • Grækenland
  • Guadeloupe
  • Guatemala
  • Guinea
  • Haiti
  • Holland
  • Honduras
  • Hongkong
  • Hviderusland
  • Indien
  • Indonesien
  • International
  • Irak
  • Iran
  • Irland
  • Island
  • Israel
  • Italien
  • Jamaica
  • Japan
  • Jordan
  • Kap Verde
  • Kasakhstan
  • Kenya
  • Kina
  • Kosovo
  • Krim
  • Kroatien
  • Kuwait
  • Lesotho
  • Letland
  • Libanon
  • Liberia
  • Libyen
  • Liechtenstein
  • Litauen
  • Luxembourg
  • Madagaskar
  • Malawi
  • Malaysia
  • Mali
  • Malta
  • Marokko
  • Martinique
  • Mauritius
  • Mexico
  • Moldova
  • Montenegro
  • Mozambique
  • Myanmar
  • Namibia
  • New Zealand
  • Nicaragua
  • Nigeria
  • Nordirland
  • Nordmakedonien
  • Norge
  • Oman
  • Pakistan
  • Palæstina
  • Panama
  • Paraguay
  • Peru
  • Polen
  • Portugal
  • Puerto Rico
  • Qatar
  • Rumænien
  • Rusland
  • Rwanda
  • Saint Vincent og Grenadinerne
  • Salomonøerne
  • San Marino
  • Saudi Arabien
  • Schweiz
  • Senegal
  • Serbien
  • Sierra Leone
  • Singapore
  • Skotland
  • Slovakiet
  • Slovenien
  • Spanien
  • St. Kitts og Nevis
  • Sudan
  • Sverige
  • Sydafrika
  • Sydkorea
  • Syrien
  • Tadjikistan
  • Taiwan
  • Tanzania
  • Tchad
  • Thailand
  • Tjekkiet
  • Togo
  • Trinidad og Tobago
  • Tunesien
  • Turkmenistan
  • Tyrkiet
  • Tyskland
  • USA
  • Uganda
  • Ukraine
  • Ungarn
  • Uruguay
  • Usbekistan
  • Vanuatu
  • Venezuela
  • Vietnam
  • Wales
  • Yemen
  • Zambia
  • Zimbabwe
  • Østrig
Premier League
  • Premier League
  • England FA Cup
  • England League Cup
  • England Community Shield
  • England Championship
  • England EFL Trophy
  • England Northern Premier League
  • England Premier Reserve League
  • England Premier League (Kvinder)
  • England WSL (Kvinder)
  • England FA Trophy
  • England Cup (Kvinder)
  • England Premier Reserve League
  • Premier League U18
  • FA Cup (Kvinder)
  • Community Shield (Kvinder)
  • England League 1
  • England League 2
  • England National League
  • England National League Nord/Syd
2021/2022
  • 2021/2022
  • 2020/2021
  • 2019/2020
  • 2018/2019
  • 2017/2018
  • 2016/2017
  • 2015/2016
  • 2014/2015
  • 2013/2014
  • 2012/2013
  • 2011/2012
  • 2010/2011
  • 2009/2010
  • 2008/2009
  • 2007/2008
  • 2006/2007
  • 2005/2006
  • 2004/2005
  • 2003/2004
  • 2002/2003
  • 2001/2002
  • 2000/2001
  • 1999/2000
 
LeedsLEE
  • ArsenalARS
  • Aston VillaAVL
  • BrentfordBRE
  • BrightonBHA
  • BurnleyBUR
  • ChelseaCHE
  • Crystal PalaceCRY
  • EvertonEVE
  • LeedsLEE
  • LeicesterLEI
  • LiverpoolLIV
  • Manchester CityMCI
  • Manchester UnitedMUN
  • NewcastleNEW
  • NorwichNOR
  • SouthamptonSOU
  • TottenhamTOT
  • WatfordWAT
  • West HamWHU
  • WolverhamptonWOL
-
 
Manchester CityMCI
  • ArsenalARS
  • Aston VillaAVL
  • BrentfordBRE
  • BrightonBHA
  • BurnleyBUR
  • ChelseaCHE
  • Crystal PalaceCRY
  • EvertonEVE
  • LeedsLEE
  • LeicesterLEI
  • LiverpoolLIV
  • Manchester CityMCI
  • Manchester UnitedMUN
  • NewcastleNEW
  • NorwichNOR
  • SouthamptonSOU
  • TottenhamTOT
  • WatfordWAT
  • West HamWHU
  • WolverhamptonWOL
Seneste indbyrdes opgør
Dato
Hjemme
Resultater
Ude
Turnering
04/10 2021
2021-04-10 13:30
1-2
-
10/03 2020
2020-10-03 18:30
1-1
-
02/17 2013
2013-02-17 15:00
4-0
-
12/22 2003
2003-12-22 21:00
1-1
-
01/11 2003
2003-01-11 16:00
2-1
-
08/17 2002
2002-08-17 16:00
3-0
-
01/13 2001
2001-01-13 16:00
0-4
-
09/05 2000
2000-09-05 20:45
1-2
-
Seneste kampe Leeds
Seneste kampe Manchester City
Form
Tabel
Over / Under
Handicap
Analyse Hold
Analyse Spillere


Expected Goals: Leeds United – Manchester City – de seneste tre kampe

Leeds UnitedResultatxGManchester CityResultatxG
Crystal Palace FC – Leeds United(0-0) 1,55 – 0,40Manchester City – Real Madrid (4:3) 2,50 – 1,48 
Watford FC – Leeds United(0-3)0,18 – 1,22Manchester City – Watford (5-1)2,88 – 0,32
Leeds United – Southampton FC  (1-1) 1,39 – 1,58Manchester City – Brighton and Hove Albion(3-0) 1,45 – 0,30
Expected Goal-statistikker i dette preview er fra WyScout.com.
Hvornår spilles Leeds United – Manchester City?

Leeds United – Manchester City spilles lørdag den 30. april 2022 klokken 18:30.

Hvor spilles Leeds United – Manchester City?

Leeds United – Manchester City spilles på Elland Road i Leeds i England.

Skriv et svar