18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet -  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Jenkins: Tips til 3. runde i Premier League d. 30/8 – 31/8

| Sidst opdateret:


Liverpool tager imod Arsenal i et brag af en kamp søndag eftermiddag, men allerede lørdag går det løs med 3. runde i Premier League. Få tips til alle 10 kampe her.

Liverpool tager imod Arsenal i 3. runde af Premier League


Liverpool tager imod Arsenal i 3. runde af Premier League. Foto: Alamy

Chelsea – Fulham

Lørdag d. 30. august kl. 13:30

Det er et London-derby, der åbner tredje spillerunde i Premier League, når Chelsea tager imod Fulham. The Blues er ubesejrede efter to kampe og har imponeret i begge. En 0-0-kamp mod Palace på åbningsdagen blev fulgt op af en 5-1-ydmygelse af West Ham.

De underliggende data antyder, at Chelsea burde have mere end de fire point, de har i øjeblikket. Ingen Premier League-klub har skabt mere xG (forventede mål) end Chelseas 4,3 efter to kampe. En manglende evne til at omsætte chancer plagede dem mod Palace. En lignende præstation her ville vække flere spørgsmål end svar.

Men Fulham skal ikke undervurderes. Næsten alle Premier League-hold ville tage imod det 1-1-resultat, som Fulham sikrede sig ude mod Brighton i første runde. En ny 1-1-kamp, denne gang mod Manchester United, fulgte ugen efter.

Fulham vil føle sig optimistiske. Asian handicap-linjen er Chelsea -1. The Blues ville kun have dækket det handicap fuldt ud i én af deres seneste seks kampe mod Fulham. Fulham ser ud til at være god værdi med +1,5 handicap.

Jenkins tipper: Fulham +1,5 til odds 1,56 – SPIL HER >>*

100% op til 1.000 kr.
For spillere registreret i Danmark | 100% bonus på en indbetaling på op til 1.000 kroner | Minimumindbetaling: 100 kr | Maksimumindbetaling: 1.000 kr | Gennemspilskrav: 5 x indbetaling + 5 x bonus til min. odds 1.80 | Dage til at gennemspille din bonus: 60 | Indbetalinger med Paysafecard, Skrill og Neteller er ikke gyldige | 18+ | Regler og vilkår gælder* | Spil ansvarligt | StopSpillet.dk | 70 22 28 25 | Selvudeluk via ROFUS.nu Alle regler og vilkår

Manchester United – Burnley

Lørdag d. 30. august kl. 16:00

Manchester United ramte et nyt lavpunkt i midtugen. Over 410 millioner euro værd af spillere startede mod League Two-holdet Grimsby Town i EFL Cuppen – men det kunne man ikke se på banen. Grimsby vandt på straffespark efter 2-2 i ordinær spilletid.

En hjemmekamp mod en oprykker kunne være den perfekte kur. Men Burnley vil teste United. De ligger foran dem i tabellen efter en sejr mod Sunderland i sidste uge. De fortjente måske endda mere mod Spurs på åbningsdagen.

Bookmakerne giver Burnley et asian handicap på +1,25. Mange vil finde det tiltalende efter Uniteds mareridtskamp i midtugen. Et Manchester United -1,25-spil ville ikke have vundet i nogen af de tre seneste Premier League-møder mellem holdene. United ser ud til at være på retur. Det frister at spille på, at Burnley kan udnytte de samme svagheder som Grimsby gjorde.

Jenkins tipper: Burnley +1,5 til odds 1,77 – SPIL HER >>*

Sunderland – Brentford

Lørdag d. 30. august kl. 16:00

De fleste forudsigelser før sæsonen placerede Sunderland på en 19.- eller 20.-plads. Deres 3-0-sejr over West Ham i første runde udfordrede det, men de tabte 2-0 til Burnley i sidste uge. Nu venter sæsonens hidtil sværeste opgave mod Brentford.

Selvom mange forventer, at Brentford ender i bunden, har det været en opmuntrende uge. De fulgte 1-0-sejren over Aston Villa op med 2-0 mod Bournemouth i EFL Cup.

Tabet af Thomas Frank, Bryan Mbuemo og Christian Nørgaard burde have gjort ondt – men Brentford har som altid fundet solide erstatninger.

Outtara Dango er én af dem og scorede sejrs­målet mod Villa. Brentford vandt også xG-kampen 1,21 mod 1,19. De dominerede første halvleg og forsvarede derefter føringen. 0,85 af Villas xG kom efter pausen.

Brentford bliver undervurderet. Spil på dem til at tage alle tre point mod et svagt Sunderland-hold.

Jenkins tipper: Brentford til odds 2,49 – SPIL HER >>*

Tottenham – Bournemouth

Lørdag d. 30. august kl. 16:00

Tottenhams skuffelser på transfermarkedet smitter ikke af på deres hjemlige form. Det er blevet til to sejre og to clean sheets for Thomas Franks mandskab. Den tidligere Brentford-træner fik opgaven at rette op på Spurs’ forsvar, som sidste sæson lukkede 65 mål ind – næstflest blandt hold, der ikke rykkede ned.

2-0-sejren over Manchester City vil glæde Frank, men kampen mod Bournemouth bliver en anden svær test. Cherries besejrede Wolves i sidste uge efter et hårdt 4-2-nederlag mod Liverpool i første runde. Deres nye forsvar med Smith, Diakité, Senesi og Truffert så langt mere stabilt ud mod Wolves.

Det er en stor prøve for Spurs. Bournemouth har vundet to og spillet én uafgjort af de seneste seks opgør mod Tottenham, inklusiv en 1-0-sejr i netop dette opgør sidste sæson. Begge hold har scoret i fire af de seks seneste møder. Det ligner det bedste spil her, baseret på både Bournemouths og Tottenhams statistik.

Jenkins tipper: Begge hold scorer til odds 1,57 – SPIL HER >>*

Wolves – Everton

Lørdag d. 30. august kl. 16:00

Der er bekymrende tegn hos Wolves. Det er nul point, nul mål og tilsyneladende ingen tøven fra Newcastle, som ønsker at hente Wolves’ stjernespids, Jørgen Strand Larsen. Den 25-årige scorede to gange i EFL Cup-kampen mod West Ham i midtugen.

Det er uklart, om Strand Larsen spiller i denne kamp midt i spekulationerne. Hvis han forlader klubben, slutter han sig til Matheus Cunha og Rayan Aït-Nouri, der begge har forladt klubben denne sommer. De tre var Wolves’ topscorere i ligaen sidste sæson og stod for 61 % af holdets mål i Premier League.

Hos Everton er stemningen lidt mere positiv. Tyler Dibling ankom i midtugen og slutter sig til Thierno Barry, Kiernan Dewsbury-Hall og lejesvenden Jack Grealish som klubbens største sommerindkøb. Deres 2-0-sejr over Brighton i weekenden ændrede stemningen på Merseyside – også selvom Everton tillod 2,43 xG imod sig.

Markedet for “Begge hold scorer” er interessant her. Bookmakerne ser det som et 50/50-spil. Givet Wolves’ scoringsproblemer, er “nej” det værdifulde spil.

Jenkins tipper: Begge hold scorer ikke til odds 1,87 – SPIL HER >>*

Leeds – Newcastle

Lørdag d. 30. august kl. 18:30

Leeds glæder sig over at være tilbage på Elland Road. Hjemmepublikummet var i topform under 1-0-sejren over Everton. Udekampen mod Arsenal endte dog med et ydmygende 5-0-nederlag.

De vil være optimistiske foran deres hjemmefans – og det er et godt tidspunkt at møde Newcastle. Spekulationerne omkring Alexander Isak betyder, at de mangler en rigtig angriber. Anthony Gordon startede centralt mod Liverpool, men blev udvist før pausen. Han er nu i karantæne, og der er skader hos Schär, Joelinton og Tonali.

Leeds har kun tabt én af de sidste seks Premier League-kampe mod Newcastle og vundet to. Bookmakerne giver Leeds +0,25 i asian handicap. Det virker gavmildt. Newcastle har ikke vundet ude siden 7. april. Det ændrer sig næppe her. Endnu bedre værdi findes i “Draw no bet”-spillet.

Jenkins tipper: Leeds (draw no bet) til odds 2,45 – SPIL HER >>*

Brighton – Manchester City

Søndag d. 31. august kl. 15:00

Det bliver en hård test for Manchester City, når de gæster Brighton. Guardiolas hold tabte 2-0 til Spurs i sidste weekend. Måske passer en udekamp bedre – City har holdt rent bur i fem ligakampe i træk på udebane.

Men Brighton ved, hvordan man scorer. I 27 af deres 38 kampe sidste sæson scorede begge hold – flest i ligaen. De tabte 2-0 til Everton, men skabte 2,43 xG og kan tage selvtillid med herfra.

Nu venter en stor test mod et City-hold i forandring. De har tabt to og spillet én uafgjort i de sidste fem udekampe mod Brighton. City er favoritter med -0,5 handicap. Det virker fair. For at forbedre oddsene, kan man kombinere det med begge hold scorer.

Jenkins tipper: Manchester City vinder og begge hold scorer til odds 3,10 – SPIL HER >>*

Nottingham – West Ham

Søndag d. 31. august kl. 15:00

Fire point i de to første kampe er bedre end forventet for Forest. Tab af Elanga og usikkerhed omkring træner Nuno Espírito Santo har ført til undervurdering.

Men problemerne i Forest blegner i forhold til dem i West Ham. Hammers er i krise. Kaptajn Jarrod Bowen måtte holdes tilbage fra fans efter 3-2-nederlaget til Wolves. De ligger sidst i ligaen efter et 3-0-tab til Sunderland og 5-1 mod Chelsea.

Ikke overraskende er Forest favoritter. Værdi skal findes andre steder – fx på Chris Wood. Han scorede to gange på åbningsdagen og var den med flest skud mod Palace. Går kampen som West Hams seneste, får han chancer.

Jenkins tipper: Chris Wood scorer til odds 2,40 – SPIL HER >>*

Liverpool – Arsenal

Søndag d. 31. august kl. 17:30

Premier League-weekendens største kamp ser sidste sæsons mestre tage imod sidste sæsons toere. Liverpool vs Arsenal er altid en kæmpekamp, og denne gang endnu mere end sædvanligt.

Liverpool er stadig “work in progress” efter sommerens mange ændringer. De smed to-måls-føringer i begge de første kampe – men vandt begge. Tegn på storhed eller problemer?

Arsenal topper tabellen med seks point, seks mål og to clean sheets. De annoncerede købet af Eberechi Eze før 5-0-sejren over Leeds. Men skader til Saka og Ødegaard dæmper optimismen – begge er tvivlsomme.

Normalt ville Liverpool være det oplagte valg – Arsenal har ikke vundet i ligaen på Anfield siden 2012. Men de har mange offensive muligheder. Hvis Liverpool scorer, sætter de klubrekord med mål i 37 Premier League-kampe i træk.

Begge hold har scoret i de seneste seks ligaopgør mellem holdene. Fire af dem er endt uafgjort – det ser igen ud som et godt spil.

Jenkins tipper: Uafgjort til odds 3,45 – SPIL HER >>*

Aston Villa – Crystal Palace

Søndag d. 31. august kl. 20:00

Weekendens sidste kamp byder på Villa mod Palace. Unai Emery skal snart finde målene frem – de har ikke scoret i sæsonens første to kampe. De skabte kun 0,55 xG i de første tre halve kampe.

Meget skyldes mangel på kvalitet på kanterne. Rashford, Ramsey, Asensio og Bailey er væk. Evann Guessand er eneste erstatning – han har gjort det godt, men kan ikke klare det alene.

Palace har også mistet offensiv kvalitet. Eberechi Eze er ude, og holdet kommer fra en europæisk midtugkamp mod Fredrikstad FK – det trækker energi.

Det bliver en tæt kamp med få mål. Under 2,5 mål ligner det bedste spil. Det ville dog ikke være vundet i de sidste fire møder – men holdene har ændret sig meget.

Prokic tipper: Under 2,5 mål til odds 1,81 – SPIL HER >>*

Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.

Artiklen leveres i samarbejde med ComeOn.

Daniel Jenkins ny skribent på SpilXperten

Daniel Jenkins plejer at udkomme hos bettingexpert, som er en søsterside til SpilXperten.

Han skriver om Premier League på engelsk, og er blevet oversat til dansk i forbindelse med publicering her på siden.

Tips fra Premiere League

nyhedsbrev

Få de seneste nyheder fra os i din indbakke to gange om ugen!

Skriv første kommentar

Skriv et svar