Parker revser tidligere fanfavorit: Stop med at spille fandango!
Jesse Lingard har stået uden klub i sommers, men nu begynder rygtemøllen at køre om den tidligere Premier League profil. Paul Parker skyder dog med skarpt mod englænderen, som ifølge Parker ville være et stort sats at hente ind.
Både Barcelona og Everton har været meldt interesseret i den tidligere Manchester United spiller, men Parker bekymrer sig mere om Lingards ageren udenfor banen.
Stort sats at hente Lingard
Jesse Lingard har, som nævnt, været klubløs siden i sommer, men karrieren kunne have gået anderledes, hvis han var blevet i West Ham, hvor han brillerede, inden han vendte hjem til Manchester United for sidenhen at tage til Nottingham Forest, hvor det bestemt ikke kørte på skinner.
“Det er et stort sats for enhver klub at hente Jesse Lingard. Han er ikke god nok til at spille for Barcelona, det ved alle”, indleder Parker til SpilXperten.
“Han svigtede sig selv, da han valgte ikke at blive i West Ham. Jeg tror, han ville tilbage til Manchester United bare for at møde Ronaldo i virkeligheden.”
“Han opførte sig også meget respektløst over for Nottingham Forest. Han tog bare dertil for at slappe af, og han beviste aldrig sig selv.”
IMAGO / Action Plus
Stop med at gøre alt det, du plejer
Parker forventer, at Everton indskriver en helt særlig klausul i kontrakten, hvis Lingard ender i Merseyside-klubben.
Samtidig opfordrer han den tidligere Premier League-profil til at ændre sin attitude, når han finder sin næste klub.
“Hvis Everton beslutter sig for at hente ham, forventer jeg, at de sikrer sig selv en klausul i kontrakten, der gør, at de kan ophæve den, når som helst.”
“Everton er ikke en nem klub at komme til, og han skal virkelig bevise sig selv over for fansene. Han skal vise, at han ikke tager dertil for at spille fandango. Han skal stoppe med at gøre alt det, han plejer at gøre.”
“Det kan være, at Ashley Young kan hjælpe ham til at falde lidt til ro. Han er en god rollemodel og måske skulle han have været hans agent i løbet af sommeren, da Lingard prøvede at komme til Saudi Arabien for at fylde sine lommer.”
Læs også:
-
Premier League 14. FEBRUAR 2025 KL. 15:15
Jan Mølby forventer Lindstrøm-retur til Napoli
Jesper Lindstrøm har haft svært ved at finde melodien, siden han forlod Frankfurt, og selvom han får masser spilletid i Everton, så forventer Jan Mølby, at Lindstrøm vender tilbage til Napoli efter sæsonen. Jesper Lindstrøm spiller endelig fodbold igen. Det gør han for Everton, og spilletid har været særdeles tiltrængt for danskeren, som har haft det særdeles svært, siden han forlod Frankfurt, hvor kantspilleren havde stor succes.Interview -
Premier League 16. JANUAR 2025 KL. 12:50
Spændende målmandsduel på landsholdet: Hermansen er bedst
Kasper Schmeichel har i en årrække været Danmarks klare førstevalg mellem stængerne, men både Filip Jørgensen og Mads Hermansen har en stor fremtid foran sig, og ifølge tidligere engelske landsholdsspiller Paul Parker bør de begge være foran Schmeichel. Man kan næsten ikke tænke på det danske landshold uden at tænke på Schmeichel. Først Peter og sidenhen Kasper har været det ubestridte førstevalg, men måske er tiden snart moden til et skifte.Interview -
Premier League 15. JANUAR 2025 KL. 14:17
Mads Hermansens agent får travlt til sommer
Mads Hermansen er en af Europas mest eftertragtede målmænd, på trods af Leicesters udfordringer i Premier League, og to tidligere profiler i engelsk fodbold mener da også, at danskeren meget vel kan skifte til en større klub til sommer. Målene er haglet ind bag Mads Hermansen i den indeværende sæson, men danskeren har alligevel fået stor ros for sine præstationer. Faktisk er han også den målmand i top fem ligaerne, der har forhindret flest mål, så havde det ikke været for Hermansen, så kunne det meget vel have stået værre til for Leicester.Interview -
Premier League 21. NOVEMBER 2024 KL. 13:58
Paul Parker opfordrer Eriksen til Celtic-skifte
Christian Eriksen har været sat i forbindelse med et skifte til Celtic, efter han tidligere på ugen af medier er blevet meldt færdig i Manchester United. Den tidligere Manchester United-stjerne Paul Parker opfordrer Eriksen til at gribe chancen og rykke til Glasgow. Den danske landsholdsstjerne har kontraktudløb til sommer, og alt tyder på, at midtbanespilleren skal finde en ny klub, da Manchester United angiveligt ikke ønsker at forlænge med danskeren, der ellers har fået fint med spilletid i indeværende sæson.Interview -
Premier League 27. SEPTEMBER 2024 KL. 13:34
Forbløffet over Eriksen-succes: Fuldstændig vanvittigt
Christian Eriksens situation i Manchester United er vendt fuldstændig på hovedet efter flere gode præstationer, og det kommer mildest talt bag på den tidligere Manchester United stjerne Paul Parker. Den danske maestro så ud til at være så godt som færdig i Manchester United, men ud af det blå startede Eriksen inde mod Southampton, da Manchester klubben vandt 3-0 på St Mary`s Stadium. Siden da har danskeren været fast inventar i startopstillingen, hvor han har bidraget med tre mål og en assist.Interview