18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet -  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Mads Hermansens agent får travlt til sommer

Mads Hermansen er en af Europas mest eftertragtede målmænd, på trods af Leicesters udfordringer i Premier League, og to tidligere profiler i engelsk fodbold mener da også, at danskeren meget vel kan skifte til en større klub til sommer.

Målene er haglet ind bag Mads Hermansen i den indeværende sæson, men danskeren har alligevel fået stor ros for sine præstationer. 

Faktisk er han også den målmand i top fem ligaerne, der har forhindret flest mål, så havde det ikke været for Hermansen, så kunne det meget vel have stået værre til for Leicester. 

Den danske målmand har dog været skadet på det seneste, men det forhindrer ham ikke i at få et stort skifte til sommer, mener to tidligere Premier League profiler Alan Smith og Paul Parker, som SpilXperten har talt med.

Alamy

Hvis Leicester rykker ned, får agenten travlt

Alan Smith har været særdeles imponeret af Hermansen, som han spår et skifte til sommer, særligt hvis Leicester ender med at rykke ned. 

“Hermansen kunne sagtens skifte til sommer. Han har gjort det virkelig godt, men han står også ud, fordi han er blevet testet så meget af modstanderne. Hvis Leicester rykker ned, så er jeg sikker på, at hans agent får meget travlt”, indleder Alan Smith, der har en fortid i både Leicester og Arsenal, inden han fortsætter: 

“Men det er klart, at de ikke ønsker at tænke sådan. Leicester har brug for en virkelig god målmand for at blive oppe, og han er virkelig dygtig.”

Alamy

Tottenham eller Newcastle ville være et godt skridt

Paul Parker, der har en glorværdig karriere bag sig i Manchester United, har også været vældigt imponeret af danskeren, og han nævner både Tottenham og Newcastle som potentielle destinationer. 

“Jeg synes, han har været virkelig god. Det er lidt ubarmhjertigt at være målmand for Leicester, fordi deres defensiv tillader så mange chancer.”

“Jeg kan godt se ham i en topklub. Både Newcastle og Tottenham har brug for en ny målmand, så jeg synes, at de skal kigge på ham. Det ville være et godt skridt for ham.”

“Han er jo ikke engelsk, så han har nok heller ikke et behov for absolut at skulle spille i Premier League, og hvis vi kigger i andre ligaer, så kunne han også sagtens stå for en topklub dér.”

Derudover siger Parker, at Hermansen – ifølge ham – har hele pakken som målmand. 

“Han er en moderne målmand, men samtidig exceptionel på stregen, så jeg synes, at han har hele pakken. Jeg tror meget vel, at han har potentialet til at blive blandt de bedste i verden, men det kræver også, at han skifter væk fra Leicester.”

Alamy

Skriv første kommentar

Skriv et svar