18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet -  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Bøye: Tips til 17. runde i Ligue 1 d. 2/1 – 4/1

Farvel til den mangeårige L1-træner Gasset, død i julen. Goddag til 2026 der åbner med pariserderby samt storkampsdyst mellem Monaco og Lyon. Tjek alle ni kampanalyser med spilforslag i denne optakt.

Optakt til 17. Ligue 1-runde der slutter med pariser-derbyet mellem PSG og PFC


Farvel til den mangeårige L1-træner Gasset, død i julen. Foto: Independent Photo Agency / Alamy

Spil på Ligue 1 hos Betinia

Monaco vs Lorient
Monaco

Uafgjort

Lorient

Bemærk: Alle links er reklamelinks til den givne bookmaker.

Paris SG vs Lille
Paris SG

Uafgjort

Lille

Bemærk: Alle links er reklamelinks til den givne bookmaker.

Lens vs Auxerre
Lens

Uafgjort

Auxerre

Bemærk: Alle links er reklamelinks til den givne bookmaker.

Odds kan ændre sig. Senest opdateret 13. jan. 15:19

Toulouse – Lens: X (1-1)

Fredag d. 2. januar. Kl. 20:45

Ligaetter Lens bedrev et flot efterår, men skal her til Toulouse der sluttede 2025 af på stærk vis. Lens med to nye fravær; kan meget vel være nødt til at nøjes med pointdeling her.

Toulouse (nr 8) vandt 0-3 hos Paris FC i seneste runde; anden L1-sejr i træk inkl 1-0 hjemme mod Strasbourg. To fortjente gevinster. Bemærkelsesværdigt: hvor få chancer det sydfranske hold tillod modstanderne.

Le TéFèCÉ sluttede så 2025 af, kort før jul, med endnu en sejr, i pokalen hos en fjerdedivisonsklub.

Kantspiller Dønnum er klar efter karantæne i seneste to L1-runder (han scorede i pokalkampen). Ukampdygtig er fortsat midtbanemand Abu Francis. Nye fravær i midterforsvarer Methalier (skade) og angrebs-afløser Magri (De Afrikanske Mesterskaber/CAN). Sidstnævntes pladskonkurrent (og idealstarter) Emersonn scorede i pokalkampen og nettede dermed i tre af de sidste fire kampe i 2025 (leverede assist i undtagelsen).

Lens (nr 1) vandt 2-0 hjemme mod Nice i seneste L1-runde, 14. december. Begge mål sat ind af angriber Edouard og begge sat op af venstre wingback Udol.

Fortjent sejr efter endnu en god indsats af den nordfranske klub. Sjette sejr i træk til den fortjente ligaetter, inkl 1-2-gevinsten hos Nantes i seneste udekamp. Les Sang et Or har spillet godt i alle runder undtagen een (2-0-tab hos Metz i slutoktober). Har tabt yderligere et par kampe (mod Lyon og PSG), men det på uheldig og ufortjent vis.

Den syvende sejr i streg kom 20. december, i pokalturneringen, hjemme mod en sekundaklub.

Nye fravær i forhold til seneste L1-runde i midtbanemand Sangaré (CAN) og højre-wingback Aguilar (skadet). Ukampdygtig er fortsat midterforsvarer Gradit (siden 8/11; den unge afløser Ganiou gør det glimrende) samt nok også venstreback-afløser Chavez.

Bemærk at Lens i julepausen gaflede den stærke Leipzig-midtbanemand Haidara (dog bænkevarmer i den tyske klub i efteråret), men Mali-landsholdsmanden er pt til CAN i Marokko og er derfor ikke med mod Toulouse.

Bøyes bud: X til odds 3,20 – SPIL HER >>*

Monaco – Lyon: X (2-2)

Lørdag d. 3. januar. Kl. 17:00

Monaco havde en under-effektiv måned i december, men sluttede godt af, via to mål danske Biereth. Lyon har hentet angrebsstorlent Endrick. Ikke sikkert han kommer på banen her, men det ligner uanset en underholdende affære.

Monaco (nr 9) tabte 1-0 i Marseille i seneste rundes Middelhavsdyst (14. december). Uheldigt tab hvis man ser på chancefordelingen, for xG sagde 1,79-2,21, men monegaskerne manglede altså effektivitet. Skal dog også med at Marseille-keeper Rulli stod en brandkamp.

Det var Monacos andet L1-nederlag i træk (efter flot 1-0-hjemmesejr over PSG), inkl 1-0-tab i Brest. Et nederlag der til gengæld var fortjent efter en impotent indsats; få chancer skabt – og det trods overtal i den sidste halve time.

Ind i mellem Brest og Marseille vandt Monaco dog fortjent 1-0 over Galatasaray i Champions League, og 2025 blev rundet af 21. december med en 1-2-sejr hos Auxerre i pokalturneringen. Begge mål sat ind af DK-angriber Biereth der ellers havde et tungt efterår der så ham glide ned i hierakiet og miste sin L1-startplads. Den kan han meget vel få tilbage nu.

Nyt fravær i kreative Minamino, alvorligt knæskadet. Monaco må desuden undvære midtbanemand Camara og højrekants-afløser Diatta, begge pga CAN (Camara ser i øvrigt ud til at være blevet skadet i Marokko). Ukampdygtige er nok fortsat fløjindskifter/topscorer Fati, midterforsvarer Dier og midtbanemand Pogba. Men midterforsvarer Mawissa vendte tilbage mod Auxerre efter næsten to måneders skadespause.

Lyon (nr 5) vandt 1-0 hjemme mod Le Havre i seneste L1-runde, 14. december. Fortjent sejr; cifrene burde dog snarere have lydt 2-1. Anden sejr i træk inkl 2-1 hjemme mod Go Ahead Eagles i Europa League.

I begge kampe var Lyon-offensiven mere velsmurt end i forrige L1-rundes fortjente 1-0-tab i Lorient. Hvor Les Gones så rødt i 43., men da stod den allerede 1-0, og de havde skabt temmelig lidt.

2025 blev rundet af 21. december i pokalturneringen med en nem 3-0-hjemmesejr over en serieklub.

Her i startjanuar har Les Gones foretaget sig noget af scoop på transfermarkedet ved at hente offensiv-stortalent Endrick i Real Madrid (lejemål). Den 19-årige brasilianske angriber deltog i Lyons torsdags-træning og er forhåbentligt med i truppen mod Monaco.

Niakhaté og Mata dannede et stærkt midterforsvars-makkerpar mod Le Havre. Men nu mangler Niakhaté; han er til CAN med Senegal. Kollega Mata har også været til CAN, men Angola blev elimineret 29. august (hvor Mata ikke kom på banen), så han bør nå tilbage til Lyon i tide til Monaco-opgøret.

Højreback Maitland-Niles havde karantæne mod Le Havre og kan være med nu. Alternativ Hateboer gjorde det glimrende mod normannerne, men er også en mulighed som vikar i midterforsvaret (dér spillede han i pokalkampen). Medmindre midtbanemand Tessmann, klar efter at have misset Le Havre pga en mindre skade, rykkes derned.

Tvivl om venstreback Tagliafico (men alternativ Abner gjorde det godt mod Le Havre). Fortsat ukampdygtige: venstrefløj Fofana, midterforsvarsafløser Kluivert, samt de langtidsfraværende Nuamah (fløj) og Mangala (midtbane).

Bøyes bud: Over 2,5 mål til odds 1,58 – SPIL HER >>*

Nice – Strasbourg: X (1-1)

Lørdag d. 3. januar. Kl. 19:00

Trænerskifte i Nice, og det kan også meget vel være på vej i Strasbourg. Men hvor det i Nice (hvor erfarne Puel har taget over) er sket pga dårlige resultater, er det omvendt i Strasbourg hvor talentfulde Rosenior måske headhuntes til Chelsea. Uanset: To gode hold; Nice klart bedre end resultaterne antyder. Dog en del fravær, men det har alsacianerne også.

Nice (nr 13) tabte 2-0 hos ligaetter Lens i seneste L1-runde, 14. december. Fortjent tab.

NIENDE nederlag i træk til Riviera-klubben, inkl EL og Ligue 1 (0-1 hjemme mod Angers i seneste L1-hjemmekamp; dog uheldigt). Nice sluttede 2025-kampprogrammet 21. december med at vinde 2-1 hjemme mod L2-klubben Saint-Étienne, men det var ikke nok til at redde jobbet for manager Haise.

Ny chef er erfarne Claude Puel der vender tilbage til en trænerbænk efter fire års fravær (i 2021 blev han, sjovt nok, fyret i netop Saint-Étienne). Han har faktisk været i Nice før, i 2012-16.

Nice-ultras har meldt at de vil begynde at støtte holdet påny (det gjorde de bestemt ikke i efteråret), men Puel får sin sag for. Fint potentiale i truppen, men selvtilliden er i bund. Og så er der fraværene der har plaget holdet i 25/26.

Skader er der stadig: Nice må nok fortsat undvære forsvarsstyrmand Dante og midterforsvarskollega Abdelmonem (ude er i hvert fald stadig kollegaerne Bombito og Ndahishimiye).

Pga CAN mangler Riviera-drengene nu også midterforsvarer Mendy, målmand Diouf, midtbanemand Boudaoui samt venstreback-afløser Abdi. Mens midtbane-afløser Louchet stadig er i karantæne.

Derudover er offensivfolk Boga og Moffi nok på vej væk (de blev overfaldet af fans i december). Til gengæld har Nice netop lejet den hurtige angribr Wahi i Eintracht, og kreatør Ndombele spillede efter et skadespræget efterår en god kamp mod Saint-Étienne i pokalturneringen.

Strasbourg (nr 7) spillede 0-0 hjemme mod Lorient i seneste L1-runde (14. december). Fair resultat af en chancefattig affære, og ok mod en formstærk modstander.

Dermed sluttede alsacianerne Ligue 1-efteråret med fire runder uden sejr i træk (dog med et point efter tre nederlag). Men de rundede alligevel 2025 af på stærk vis: På begge sider af Lorient-opgøret vandt Strasbourg i EL: 0-1 hos Aberdeen og 3-1 hjemme mod Breidablik. Hvorefter årets sidste kamp, 20. december, gav en 2-1-sejr mod en L2-klub i pokalturneringen.

Generelt har manager Rosenior gjort det fortrinligt i Strasbourg siden han kom til i 2024, men han kan meget vel være fortid i Alsace. Strasbourg-ejer BlueCo ejer nemlig også Chelsea, og London-storklubben er på jagt efter en ny manager efter fyingen af Maresca. Lad os se hvad der sker, og hvem der i givet fald tager over i Strasbourg.

I pokalkampen fik offensivmand Godo lov til at starte inde efter mål i to EL-kampe i træk, og han kvitterede med endnu en nydelig indsats. Tid til en sjælden L1-start til den talentfulde ivorianer?

Måske. Strasbourg-offensiven er mildt sagt velassorteret. Men angriber/næsttopscorer/anfører Emegha er stadig ikke tilbage i normal træning efter den lårskade han pådrog sig i startdecember (sjovt nok cirka sammenfaldende med at han ragede uklar med klubben pga nogle tåbelige udtalelser).

Nye fravær i midterforsvarere Sarr og Doué (egl højre wingback, men i efteråret mest højremand i tremands-midterforsvaret) der deltager i CAN. Fortsat ukampdygtige: defmidtbane-afløser Oyedele (samt den langtidsskadede midterforsvarer Sow). Fortsat tvivl om midtbane-afløser Lemarechal, målmandsafløser Johnsson og midterforsvars-afløser Sylla.

Bøyes bud: X til odds 3,33 – SPIL HER >>*

Lille – Rennes: 2 (1-2)

Lørdag d. 3. januar. Kl. 21:05

Rennes imponerede i slutningen af 2025 og kan meget vel drille Lille der er fraværsramt.

Lille (nr 4) vandt 3-4 i Auxerre i seneste L1-runde (14. december). Så rødt i 39., ved 0-1-føring, men Auxerre fik også en udvisning, i 60. ved 1-1. Begge hold så så igen rødt i 88. (ved 3-4).

En masse kaos, med andre ord, men tilbage står at Les Dogues var uhyggeligt overeffektive, både i undertal og 10 mod 10. xG sagde 2,97-0,52. Jeg gentager: 0,52. Hvordan Les Dogues fik fire mål ud af det… Tjah.

Det var fire L1-sejr i træk til Lille, inkl 1-0 i seneste hjemmekamp mod Marseille. Chancefattig affære der lige så vel kunne være endt uafgjort, men Les Dogues holdt hovedet koldt og var effektive.

2025 blev rundet af med endnu en gevinst, i pokalturneringen 20. december: 0-1-udesejr over en klub fra fjerde division. Hvormed Lille tog seks sejre i årets sidste syv kampe.

Venstreback Perraud havde karantæne i pokalkampen og har det også mod Rennes, hvorimod midterforsvarer Ngoy afsonede sin karantæne i pokalkampen. Vigtigt, for makker Mandi misser Rennes pga CAN, og det samme gør midterforsvarskollega Mbemba, angriber/topscorer Igamane og defmidtbane-afløser Mukau.

Fortsat ude er højreback-afløser Touré. Tvivl om defmidtbaneafløser Gomes. Midterforsvarer Alexsandro var på bænken (uden at spille) i pokalkampen, men er han L1-startklar efter næsten fire måneders skadespause? Jeg tvivler.

Rennes (nr 6) vandt 3-1 hjemme mod Brest i seneste rundes bretonerderby (13. december). Kom bagud efter 13 min, men fik fuldt fortjent vendt opgøret på hovedet.

Godt svar på forrige rundes 5-0-lussing hos mesterhold PSG, og dermed har Rennes vundet fem af seneste seks L1-runder. Har dog været klart bedre hjemme end ude (inkl en heldig sejr hos Metz i forrige L1-udekamp).

2025 blev rundet af med 3-0-hjemmesejr i pokalen mod en serieklub.

Midterforsvarer Jaquet  er klar efter karantæne og kan tage over fra kollega Boudlal der er draget til CAN sammen med midtbaneafløser Fofana og venstreback-reserve Nagida.

Bøyes bud: Rennes +0,5 til odds 1,88 – SPIL HER >>*

Marseille – Nantes: 1 (3-1)

Søndag d. 4. januar. Kl. 15:00

Marseille bør vinde mod kriseramte Nantes, men bretonerne kan meget vel komme på scoringstavlen mod hjemmeholdets svækkede forsvar.

Sølvvinder Marseille (nr 3) vandt 1-0 i hjemmekampen mod Monaco i seneste L1-runde (14. december). Mål sat ind af topscorer Greenwood.

Det var dog et heldigt udfald, for xG sagde 1,79-2,21. Held og fremragende målmandsspil af Rulli. Argentineren, Greenwood og DK-midtbanemand Pierre-Emile Højbjerg var Marseilles bedste.

Det var Marseilles anden sejr i træk – inkl 2-3-gevinsten hos Union SG i Champions League (to mål af Greenwood) – efter et uheldigt 1-0-tab hos Lille i seneste L1-udekamp. Og det blev til sejr nr 3 i streg da Marseille rundede 2025 af med en pokalrunde 21. december. Marseille vandt en nem 0-6-sejr hos en tredjedivisionsklub. Her kom både Greenwood og Højbjerg på scoringslisten.

Marseille må undvære venstre-midterforsvarer Aguerd der er til CAN, og da alternativ Medina nok stadig er ukampdygtig, må den fleksible forsvarsstyrmand Balerdi (normalt højre) nok indtage venstrepladsen. Til højre kan så spille erfarne Pavard; som han gjorde mod Monaco hvor Balerdi blev startsparet. Til CAN har også været angriber Aubameyang, men Gabon er elimineret, og den gamle målræv er tilbage i Marseille. Han er dog skadestvivlsom før Nantes-opgøret.

Ukampdygtige er stadig angriber Gouiri og fløjafløser Traoré.

Bemærk at Marseille på torsdag skal spille supercup mod ærkefjende PSG (i Qatar).

Nantes (nr 17) tabte 4-1 hos Angers i seneste L1-runde (12. december). Surt nederlag. Pga den elendige indsats (xG 0,35), og fordi modstanderen var en vestfransk lokalrival. Den har gjort ondt på bretonernes fans.

Det var første kamp med den nye træner Kantari ved roret (forgænger Castro blev fyret efter to nederlag i træk, inkl fortjente 1-2 mod Lens i seneste hjemmekamp, og seks kampe i streg uden sejr). Ikke just en fantastisk start for Kantari der i 2024 blev fyret i en L2-klub,

Nantes er nu oppe på tre L1-tab i streg, syv runder i træk uden sejr.

Lidt opmuntring var der dog 21. december hvor 2025 blev rundet af med pokalturnering. Her vandt Nantes og scorede endda fem mål på udebane (foran 0-3 efter 38 minutter). Men modstanderen var ikke just topkvalitet; Concarneau fra tredjedivision. Kampen endte 3-5.

Hvorom alting er: Dog en sejr. Og eet af målene blev sat ind af højre wingback Centonze der også scorede mod Angers – hvor han startede inde for første gang siden maj (skadesplaget efterår). Han ser ud til at gå ind i 2026 i strålende form.

Den erfarne defmidtbanemand Coquelin, skadet siden september, gjorde comeback med 10 minutter i pokalen. Er dog stadig næppe L1-startklar.

Spørgsmålet er om de fire nye er klar mod Marseille: den erfarne kreatør Cabella (L1-vinder med Montpellier i 2012, siden bl.a. Marseille og Lille; senest bænk i Olympiacos), venstre wingback Machado (hentet på Lens’ reservebænk, men en glimrende spiller), højrefløj Aboukhlal (topscorerstatus i Toulouse i 24/25, men så reserve i Torino) og midtbanemand Sissoko (stærk for Strasbourg i 24/25; skadet og så reserve i Bochum i efteråret). Cabella er nok den mest sandsynlige; kan altså komme i spil mod sin gamle klub.

Derudover er angriber Ganago tilbage efter lejeophold, men han er skadestvivlsom. Fortsat skadestvivl om offensivmand Guirassy og den unge midtbanemand/venstreback Leroux. Pga CAN må Nantes desuden undvære angriber Mohamed og midtbanemand Awaziem.

Bøyes bud: Begge Hold Scorer til odds 1,88 – SPIL HER >>*

Brest – Auxerre: 1 (1-0)

Søndag d. 4. januar. Kl. 17:15

Pænt hjemmestærke Brest bør slå fraværsramte Auxerre.

Brest (nr 11) tabte 3-1 hos Rennes i seneste rundes bretonerderby (13. december). Bragte sig foran i 13. minut, men blev fortjent indhentet og overhalet. Efter en god start havde Brest meget lidt at byde på.

Skuffende efter tre fortjente L1-sejre i træk, inkl solide 1-0 over Monaco i seneste hjemmekamp (endda trods rødt i 60.). Den sure afslutning på 2025 fik et ekstra vrid 19. december hvor Brest (dog 10 mod 11 fra 21.) røg ud af pokalen hos en fjerdedivisionsklub (straffesparkskonkurrence efter 1-1).

Den store angriber Ajorque er tilbage efter to kampes karantæne. Men nye fravær (i forhold til seneste L1-runde) i offensivmand Doumbia og offensiv-afløser Ebimbe (CAN), samt i forsvarsafløser Le Cardinal (karantæne). Fortsat skadestvivl om venstreback-reserve Zogbe.

Auxerre (nr 16) tabte 3-4 hjemme mod Lille i seneste L1-runde (14. dec). Vældigt uheldigt, for xG sagde 2,97-0,52, så Les Dogues var ekstremt overeffektive. Men Auxerre kan ikke bare afskrive kampen som uheldig, for målmand Leon var elendig… Derimod var angriber Sinayoko i hopla med to mål.

Lille så rødt i 34., ved 0-1-føring, men Auxerre blev også ramt af en udvisning, i 60. ved 1-1. Begge hold fik så smidt endnu en mand ud hver i 88.

Surt tab for Auxerre der ellers i forrige runde havde vundet 3-1 hjemme mod Metz og dermed taget den første sejr i 10 runder (fik uafgjort, 1-1 hos Paris FC, i seneste udekamp, men det var heldigt).

2025 blev rundet af med endnu et nederlag, i pokalturneringen 21. december: 1-2 hjemme mod Monaco.

Her manglede Auxerre angriber/topscorer Sinayoko, og han går også glip af Brest; er nemlig til CAN. Det samme er offensivkollega Namaso. Midtbanemand El Azzouzi havde karantæne i pokalkampen og er stadig i skammekrogen, mens midterforsvarer Akpa er klar efter at have afsonet i pokalen.

Auxerre må nok fortsat undvære midterforsvarer Siwe, og der er tvivl om kollegaerne Diomandé og Sierralta (afløser), samt angrebs-afløser Mara. Men midtbanemand Owuso (skadet siden 9/11) skulle være tilbage. Bemærk desuden at fløjspiller Coulibaly (ex-FCN og – ex-Randers) var indskifter mod både Lille og Monaco efter halvanden måneds skadespause.

Bøyes bud: Brest til odds 1,90 – SPIL HER >>*

Le Havre – Angers: X (0-0)

Søndag d. 4. januar. Kl. 17:15

To hold med mange fravær, inkl mellem stængerne. Men holdene er også svækkede i offensiven. Le Havre på hjemmebane, men Angers med klart bedre afslutning på 2025.

Le Havre (nr 15) tabte 1-0 hos Lyon i seneste L1-runde (14. december). Fortjent tab, om end det snarere burde have lydt 2-1.

Sjette runde i træk uden sejr til normannerne (efter solidt spil i slutoktober og startnovember), inkl tre fortjente nederlag. Le Havre spillede dog godt mod i seneste L1-udekamp, mod Paris FC (0-0); skabte chancer og burde have vundet.

Le Havre rundede 2025 af med endnu et skidt resultat: tabte 0-2 hjemme mod L2-klubben Amiens.

Pga CAN mangler normannerne målmand Diaw, målmandsafløser Mpasi, angriber Samatta, samt forsvarsafløser Doucouré. Derudover er midtbanefolk Touré og Ebonog nok stadig skadede.

Stængerne vogtes nok af den 19-årige tredjekeeper Argney der stod i pokalkampen mod Amiens. Han er U19-landsholdsmålmand (afløser) for Frankrig, så potentialet er der, men han har aldrig spillet Ligue 1 før.

Angers (nr 10) vandt 4-1 hjemme mod den vestfranske lokalrival Nantes i seneste L1-runde (12. december. Flot indsats – sjældent at se angevinerne sprudle så meget.

Anden ligasejr i træk, inkl 0-1-gevinsten hos Nice, og fjerde sejr i seneste fem runder der kun har budt på nederlag mod ligaetter Lens. Bortset fra Nantes-kampen var der dog tale om ufortjente sejre, inkl den hos Nice.

Angers rundede 2025 af, 20. december, med at gå videre i pokalturneringen, via sejr hos en fjerdedivisionsklub. Måtte ud i straffesparkskonkurrence for at greje den, men stillede med en del reserver.

Pga CAN må Angers undvære kreatør Abdelli (scoring mod Nantes), målmand Koffi og midterforsvarer Camara. Desuden CAN-tvivl om fløjspiller Allevinah og venstreback Ekomie fra Gabon. Gabon spillede sidste CAN-kamp denne onsdag, så de to når evt tilbage i tide til Le Havre-opgøret. Allevinah dog nok skadet.

Dertil kommer at angriber/topscorer Cherif (scoring mod Nantes) næppe er med; han meldes på vej væk.

Midterforsvarer Biumla er tilbage efter skadespause, men kampform næppe i top.

Bøyes bud: 0-0 til odds 8,50 – SPIL HER >>*

Lorient – Metz: X (2-2)

Søndag d. 4. januar. Kl. 17:15

De Afrikanske Mesterskaber (CAN) har svækket begge hold, især defensivt.

Lorient (nr 12) spillede 0-0 hos Strasbourg i seneste L1-runde, 14. december. Fortjent point i en chancefattig affære hos en god modstander.

I det hele taget fik bretonerne en god afslutning på 2025 (inkl en 0-7-sejr hos en sekundaklub i pokalrunden kort før jul): point i de sidste fem L1-runder og kun tab hos førerhold Lens i sidste syv runder. Inkl fortjente sejre over Nice (3-1) og Lyon (1-0) i seneste to hjemmekampe.

Men nu må Lorient, pga CAN, undvære midterforsvarerne Talbi og Yongwa, venstre wingback Kouassi (nok holdets bedste i efteråret), midtbanemand Avom, samt angrebs-afløser Tosin. Desuden fortsat skadestvivl om midterforsvarer Faye, højrekantsmand Katseris og midterforsvarer Touré (sommertilgang der var ved at være tilbage efter skadespause, men så løb ind i en ny skade).

Metz (nr 18) tabte 2-3 til PSG i sidste L1-runde i 2025 (13. december). Nydelig indsats, men fortjent nederlag, og det skal med at pariserne stillede med mange reserver.

Det var messinernes fjerde nederlag i træk (efter tre sejre i streg), inkl 3-1-tabet i Auxerre i seneste L1-udekamp. Fattig trøst: at 2025 blev rundet af 20. december med en 0-3-udesejr i pokalturneringen. Modstander var en fjerdedivisionsklub.

Messinerne må undvære angriber (og næsttopscorer) Diallo, forsvarerne Gbamin og Mboula, samt offensivafløser Sabaly der alle er til CAN. Mboula missede dog alligevel det meste af efteråret pga skader.

Bøyes bud: Over 2,5 mål til odds 1,81 – SPIL HER >>*

Paris SG – Paris FC: 1 (3-0)

Søndag d. 4. januar. Kl. 20:45

Det ligner en reservespækket affære. Fra PSGs side fordi supercup-kampen mod ærkerival Marseille venter på torsdag i næste uge; fra PFCs side fordi fem stamspillere er til De Afrikanske Mesterskaber. Sagen er bare at storklubben PSG har en klart bredere trup end oprykker PFC. Lillebror er ikke just fattig; ejes af een af verdens rigeste mænd. Men Qatar-ejede PSG har en langt dyrere trup og en masse stortalenter at trække på. Dertil kommer at PFC sluttede 2025 i elendig form.

Mesterhold PSG (nr 2) vandt sidste L1-kamp i 2025 (13. december) med 2-3 hos Metz. Fortjent gevinst selv om pariserne stillede med otte reserver i startopstillingen. Anden L1-gevinst i træk inkl 5-0 hjemme mod Rennes.

17. december vandt PSG så FIFAs interkontinentale supercup (i Qatar) mod brasilianske Flamengo via straffesparkskonkurrence, efter 1-1 i ordinær kamp. Imponerende: Målmandsafløser Safonov havde stået en temmelig skidt kamp mod Metz, men fik også lov at stå mod Flamengo (hvor PSG ellers stillede i cirka stærkeste; to reserver), og her leverede russeren ikke færre end fire redninger i straffesparkskonkurrencen.

2025 rundede PSG af 20. december med en 0-4-sejr over en sekundaklub i pokalturneringen. Denne gang med ni reserver i startopstillingen, men angriber (2024/25-topscorer) Dembélé startede inde efter sygdom i midtdecember og indskiftning (og straffe-kikser) mod Flamengo, og franskmanden leverede både mål og assist.

Dembélé starter muligvis inde nu – medmindre han spares til Marseille-opgøret. Det gør supercup-helten Safonov derimod ikke; han brækkede en hånd mod Flamengo. Men førstekeeper Chevalier er blevet klar i mellemtiden. Ude er til gengæld fortsat højreback Hakimi (først skade og nu CAN). Mangler gør også offensiv-afløsere (stortalenter) Mbaye (CAN) og Ndjantou (skade). Tvivl om midtbane/offensiv-afløser Lee (nok ude).

Apropos supercup, har PSG en ny af slagsen, denne gang fransk: mod ærkerival Marseille torsdag i næste uge (i Qatar). Og 12. januar følger endnu et møde med PFC, denne gang i pokalturneringen.

Paris FC (nr 14) tabte 0-3 hjemme mod Toulouse i den sidste L1-runde i 2025, 13. december. Tung indsats og fortjent nederlag. Tredje L1-runde i træk uden sejr og anden i streg uden mål, inkl 0-0 hos Le Havre. Også dér spillede pariserne skidt (burde have tabt).

I årets sidste kamp, kort før jul, blev det til en 0-3-udesejr i pokalturneringen. Men det var mod en serieklub.

Den erfarne midtbanemand Lees-Melou missede de sidste kampe i 2025 (og var stærkt savnet). Han er tilbage i træning, men er tvivlsom til lokalderbyet. Fortsat ukampdygtige: angrebsafløser Hamel og backafløser Alakouch.

Ude er desuden fortsat midterforsvarer Chergui. Hidtil pga skade, men nu mangler han fordi han er draget til De Afrikanske Mesterskaber/CAN. Det samme er fire andre stamspillere: højreback Traoré samt offensivfolkene Krasso, Kebbal og Simon. Kebbal var holdets topscorer og klart bedste spiller i efteråret (også een af få der var gode mod Toulouse), Simon er næsttopscorer, og Krasso delt tredjetopscorer.

Krasso var kun indskifter mod Toulouse, men det var et eksperiment (med højrefløjs-afløser Ikoné som centreforward) der kiksede. Mon ikke angriber Geubbels (start og assist i pokalkampen efter diverse L1-indskiftninger) nu får tjansen som frontløber.

Bøyes bud: PSG -2 asian handicap til odds 1,66 – SPIL HER >>*

Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.

Artiklen leveres i samarbejde med Betinia.

betinia
betinia

Tips fra Ligue 1

nyhedsbrev

Få de seneste nyheder fra os i din indbakke to gange om ugen!

Skriv første kommentar

Skriv et svar