Lisberg: Tips til fremskudt kamp i 6. runde i La Liga Celta Vigo – Betis
Onsdag aften kan Real Betis spille sig på førstepladsen, når de møder Celta Vigo i en fremskudt kamp fra 6. runde af La Liga. Nicolai Lisberg har dog mest fidus til hjemmeholdet trods den pointmæssige pauvre start på sæsonen.



Real Betis kan spille sig på førstepladsen, når de møder Celta Vigo på udebane i en fremskudt kamp fra 6. runde af La Liga Foto: Antonio Pozo/PRESSINPHOTO) Credit: Sipa US/Alamy Live News
Celta Vigo – Real Betis 1 (2-1
Onsdag d. 27. august kl. 21:00
Fire point efter to kampe. Bundlinjen stemmer for Real Betis, men gør præstationerne også det? Nej, for nu at svare på eget retoriske spørgsmål. De var hverken gode mod Elche eller Alavés, og nu venter en vanskelig opgave på Balaidos, selvom Celtas start på sæsonen ikke har været lige så imponerede som forventet med blot et enkelt point i de første to kampe.
Vi har altså med to hold at gøre, der begge kæmper lidt for at ramme formen fra foråret, men hjemmebane, og det at Celta stort set har alle mand til rådighed, mens Betis nu også har fået Pau Lopes på skadeslisten, gør, at jeg går med de lyseblå fra Galicien, selvom X’et også frister i el Derby de Borja Iglesias.
Lisbergs bud: 1-tallet til odds 2,00 – SPIL HER >>*
Artiklen leveres i samarbejde med Betinia.
Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.














