18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet -  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Lisberg: Tips til 2. runde i La Liga d. 22/8 – 25/8

Atlético smed dyrebare point i første runde og halser allerede efter Barcelona og Real Madrid, der i denne weekend møder oprykkere på udebane. Nicolai Lisberg gennemgår samtlige kampe i La Liga og jagter blandt andet odds 3,33 mandag aften.

Fortsætter Yamal og Raphinha formen, når Barcelona ude møder Levante? Foto: AP Photo/Joan Mateu Parra)

Fortsætter Yamal og Raphinha formen, når Barcelona ude møder Levante? Foto: AP Photo/Joan Mateu Parra)

Real Betis – Deportivo Alavés X (1-1)

Fredag d. 22. august kl. 21:30

En meget klassisk Alavés præstation var det, vi så i første runde af La Liga, men denne gang lykkedes det Coudets hold at hente en sen sejr på en scoring i det 92. minut af Tenaglia.

Betis leverede det, vi vel kan kalde for en klassisk efterårskamp, forstået på den måde, at det kommer til at tage lidt tid, og måske vi igen skal hen til foråret, før det her hold kommer op i omdrejninger. Riquelme havde en flot assist, men heller ikke meget mere i sin debut for los verdiblancos, og et hold der fortsat er uden Isco, Ez Abre og Marc Roca kunne snildt risikere at smide endnu et point.

Lisbergs bud: X’et til odds 3,60 – SPIL HER >>*

Real Mallorca – Celta Vigo X (1-1)

Lørdag d. 23. august kl. 17:00

Det var stærke billeder af den grædende Mallorca-fan, der havde svært ved at holde tårerne tilbage efter en første halvleg, hvor de følte, af alt gik i mod dem. Samme dreng har denne uge fået smilet tilbage og været en tur på træningsbanen, og nu skal al Mallorca så se, om de kan glæde ham og resten af deres fans med en sejr lørdag aften.

Det skal dog ske uden Muriqui og Morlanes, der begge blev udvist i kampen mod Barcelona, ligesom Samu Costa er tvivlsom grundet en mindre skade.

Celta tabte overraskende hjemmekampen mod Getafe med 2-0 og gjorde dermed min optimisme på deres vegne til skamme. De spillede dog offensivt en ganske fin kamp, så hvis ellers de får styr på deres bagkæde til denne kamp, ligger der point og venter.

Lisbergs bud: X2 til odds 1,38 – SPIL HER >>*

Atlético Madrid – Elche 1 (2-0)

Lørdag d. 23. august kl. 19:30

Et nyt Atlético, samme problemer. Diego Simeone gav debut til fem spillere i startopstillingen, og i en periode i kampen mod Espanyol så det også ganske fornuftigt ud, men så mistede de grebet om kampen i anden halvleg og tabte overraskende med 2-1. Et dyrt pointtab, og en kamp der viste, at de stadig har en masse at arbejde med.

Det var dog også en kamp, der viste, hvor fantastisk en spiller Julian Alvarez er, og hvad der sker med holdet, når han ikke er på banen i alle 90 minutter.

Elche fik omvendt en flot start med point mod Real Betis, for det var fuldt fortjent, og deres scoring til 1-1 var lidt af en perle. Nu har de så endda forstærket sig med André Silva, der tidligere i sin karriere om ikke andet har vist, at han kan score mål, selvom det efterhånden er noget tid siden.

Lisbergs bud: Atlético -1,5 (AH) til odds 1,71 – SPIL HER >>*

Levante – Barcelona 2 (1-3)

Lørdag d. 23. august kl. 21:30

Det var lidt en spøjs premierekamp. Barcelona indledte rigtig godt og scorede tidligt ved Raphinha, men kampen  var afgjort efter de første 45 minutter med en 2-0-føring og to mand i overtal, og derfor blev anden halvleg en tam og tempoforladt affære.

Positivt var det dog at se, at Yamal ikke har glemt at spille fodbold henover sommeren, for i de første 30 minutter var han intet mindre end fremragende. Til denne kamp bør Koundé igen være klar til at spille fra start, ligesom Lewandowski formentlig kan få en rolle, selvom det nok bliver fra bænken af.

Hos oprykkerne har de fortsat lidt skader – heriblandt hos nyindkøbet Koyalipou, der næppe kan starte inde i denne kamp, og selvom de viste sig ganske fint frem mod Alavés i den første kamp, så kan jeg ikke se dem stille noget op, når Yamal igen fører an for gæsterne.

Lisbergs bud: Barcelona/Barcelona HT/FT til odds 1,60 – SPIL HER >>*

Osasuna – Valencia 1 (1-0)

Søndag d. 24. august kl. 17:00

Holdet fra Pamplona gjorde, hvad de kunne for at holde sig inde i opgøret mod Real Madrid, men helt tæt på at få point var de vel ikke rigtig, og i overtiden fik Bretones så et rødt kort, der holder ham ude af denne kamp.

Hjemme mod Valencia bør de have lidt mere offensivt at byde på, og Budimir bliver nok også sat mere i scene, når han ikke kun skal rende rundt og agere første presspiller.

Valencia så trods pointtab rigtig gode ud mod Real Sociedad og skabte nok chancer til, at de burde have vundet, men jeg går nu alligevel med hjemmeholdet her.

Lisbergs bud: 1-tallet til odds 2,45 – SPIL HER >>*

Sportbonus: 100% op til 1.000 kr.
18+. Kun nye spillere, kun én gang pr. husstand. Min. indbetaling: 100 kr. Maks. bonus: 1.000 kr. Omsætningskrav: 5x indbetaling + bonusbeløb inden 60 dage, fx. (1.000 kr. + 1.000 kr.) x 5 = 10.000 kr. Min. odds: 1,50. Bonuskode: MAXSPORT. Alle regler & vilkår gælder. Spil ansvarligt. StopSpillet.dk. Udeluk dig via ROFUS. Alle regler og vilkår

Villarreal – Girona 1 (3-1)

Søndag d. 24. august kl. 19:30

Marcelinos tropper lagde fra land med en overbevisende 2-0-sejr mod Oviedo, i en kamp hvor de blev hjulpet godt på vej af en udvisning til gæsterne. Nu får de så gode muligheder for at tilføje tre point på kontoen, når Girona kommer på besøg.

Girona tabte hjemme – ganske som forventet – mod Rayo, og bekræftede mig blot i, at det kan blive en rigtig vanskelig sæson. Særligt hvis Gazzaniga leverer præstationer som den i sidste runde.

Den gode nyhed er, at det gør ham med garanti ikke i weekenden. Den dårlige nyhed er, at det skyldes det røde kort han fik mod Rayo, hvor han kostede to scoringer. Nu har man så også sagt farvel til Miguel Gutierrez, der er taget til Napoli, så Villarreal må være tunge favoritter til denne kamp.

Lisbergs bud: 1-tallet til odds 1,50 – SPIL HER >>*

Real Sociedad – Espanyol 1 (1-0)

Søndag d. 24. august kl. 19:30

Det var tre gyldne point, som den spanske presse skrev, som Espanyol kunne sætte ind på kontoen efter weekendens 2-1-sejr mod Atlético. En kamp hvor de i store dele af opgøret var klart næstbedst, men hvor de formåede at lægge tryk på i den sidste halve time og vise deres evner på dødbolde og indlæg.

Jeg kan dog godt tvivle på, at det rækker til point på Anoeta. Det var godt nok ikke just et fort i sidste sæson, men Real Sociedad så ganske fornuftige ud i deres premierekamp mod Valencia uden dog at sprudle rent offensivt. En kamp med få mål.

Lisbergs bud: Under 2,5 mål til odds 1,62 – SPIL HER >>*

Real Oviedo – Real Madrid 2 (1-2)

Søndag d. 24. august kl. 21:30

Xabi Alonso fik en sejr i sin hjemmebanedebut, Kylian Mbappé scorede, og Bernabéu fik set Mastantuono. Meget mere var der vel heller ikke rigtig at sige om 1-0-sejren over Osasuna. Måske hjemmeholdet var lidt mere på bolden end normalt, og defensivt så det egentlig ganske komfortabelt ud, men de havde svært ved at få fart i spillet på den sidste tredjedel, så Alonso har fortsat en del arbejde forude.

Det kan derfor også godt blive vanskeligt ude mod oprykkerne fra Real Oviedo, der fik ødelagt deres første kamp tilbage i La Liga grundet et tidligt rødt kort til Alberto Reina, der gør, at han heller ikke kommer i spil her.

Af samme grund er det svært at vurdere, hvor de helt præcis står henne, men de har de sidste par dage styrket forsvaret med indkøb af Bailly og Dendocker, men det er dog kun sidstnævnte, der kan komme i spil her.

Real Madrid sejrer, men kampbilledet kommer til at minde meget, om det vi så mod Osasuna tirsdag.

Lisbergs bud: BTS til odds 2,20 – SPIL HER >>*

Athletic – Rayo Vallecano 1 (2-1)

Mandag d. 25. august kl. 19:30

Rundens eneste kamp mellem to hold med maksimumpoint. Det er, hvad der venter os i den første kamp mandag. Nico Williams viste nok en gang San Mamés, hvor glade de skal være for, at han blev, da han var arkitekten til alt, hvad der var farligt hos Athletic, selvom han burde have scoret en enkelt mere.

Bekymrende var det dog at se, hvordan Sevilla blev inviteret indenfor i den kamp igen, og Rayo er også et mandskab, der kan levere ude af det blå.

Det tæller dog til hjemmeholdets fordel, at Unai Simon er en bedre keeper end Gazzaniga, ligesom det, at Rayo torsdag har en kamp i kvalifikationen til Conference League at forholde sig til.

Lisbergs bud: 1-tallet til odds 1,64 – SPIL HER >>*

Sevilla – Getafe 2 (0-1)

Mandag d. 25. august kl. 21:30

Jeg skrev i min sæsonoptakt, at jeg havde ganske store forventninger til Getafe, men derfor var jeg alligevel overrasket over, hvor helstøbt en præstation, de leverede i kampen mod Celta, som de vandt 2-0. Særligt Uche spillede vel en af sine bedste kampe nogensinde for Getafe.

I samme sæsonoptakt fik jeg også raslet med sablen på Sevillas vegne. De endte da også med at tabe til Athletic, men de kom flot tilbage i Almeydas debut, og måske der er mere i dem end først antaget.

Mod Getafe kan det dog godt ende med et nyt nederlag. Getafe er ikke et hold, der lader sig stresse af at blive presset, og de har det fint med at give bolden til Sevilla, så Uche og resten af holdkammeraterne i stedet kan lukrere på omstilinger. Sevilla kæmper med skader, mens Juanmi og Mayoral måske kan være med igen for Getafe.

Lisbergs bud: 2-tallet til odds 3,33 – SPIL HER >>*

Denne artikel er sponsoreret af Betinia.

Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.

Tips fra La Liga

nyhedsbrev

Få de seneste nyheder fra os i din indbakke to gange om ugen!

Skriv første kommentar

Skriv et svar