18+ | Spil ansvarligt! | Regler og vilkår gælder | StopSpillet - Ring til 70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Kommercielt indhold | Alle links der indeholder symbolet * er reklamelinks.

Danmark har vundet EM i Instagram

Mens det var lige ved og næsten for Danmark på grønsværen, er der ingen tvivl om, at EM-slutrundens helt store Instragram-vindere var rødhvide. Den danske trup har oplevet en følgertilgang på mere end 3 millioner mennesker, hvilket svarer til en forøgelse på 45,7 %, henover slutrunden.

Foto: Bildbyrån


Danmark vækstede mest af alle hold på Instagram

Ved at sammenholde de deltagende nationers Instagram-følgerantal før (7. juni 2021) og efter (12. juli 2021) EM i fodbold, står det klart, at Danmark er den helt store vinder på det sociale medie. Herunder er en Top 10 over de nationer, der vækstede mest på Instagram.

LandFølgere inden EMFølgere efter EMÆndringÆndring i %
Danmark6.658.7249.700.9353.042.21145,69
Ukraine2.500.7303.025.266524.53620,98
Italien30.442.31535.935.6305.493.31518,04
Ungarn975.0041.139.614175.39616,88
Tjekkiet1.082.4791.211.340128.86111,90
Finland601.798669.14767.34911,19
England65.393.25072.587.9927.194.74211,00
Nordmakedonien888.726974.09585.3699,61
Schweiz6.910.0547.492.972582.9188,44
Sverige4.258.2914.599.996341.7058,02
Danmark var suverænt den mest Instagram-vækstende nation under EM-slutrunden.

Det trænede øje bemærker, at der i Top 10-oversigten ikke er plads til de forsvarende verdensmestre fra Frankrig. Franskmændene noterede sig for hele 224.607.206 følgere inden slutrunden, men antallet steg blot med 3,34 %. Portugal er den mest fulgte nation pga. Cristiano Ronaldo (351.269.981 følgere, heraf 312.838.220 hos Cristiano Ronaldo), men en stigning på blot 5,65 % holder altså også portugiserne ude af Top 10.


Damsinhos Instagram-konto er gået amok

Samtlige danske spillere har oplevet en tilvækst af Instagram-følgere under slutrunden, men særligt Mikkel Damsgaards konto har lavet et spring, der må gøre selv den mest garvede influencer misundelig.

SpillerFølgere inden EMFølgere efter EMÆndringÆndring i %
Mikkel Damsgaard14.949105.79890.849607,73
Joakim Mæhle33.03995.15962.120188,02
Simon Kjær288.047720.668432.621150,19
Christian Eriksen2.060.3924.001.2541.940.86294,20
Jens Stryger Larsen20.87138.54217.67184,67
Mathias Jensen14.84925.71710.86873,19
Andreas Skov Olsen19.41029.41110.00151,52
Andreas Cornelius15.49120.9755.48435,40
Jannik Vestergaard74.86392.94718.08424,16
Christian Nørgaard30.52736.9766.44921,13
Ingen er i nærheden af Mikkel Damsgaard i “den danske Instagram Top 10”.

Christian Eriksen var suverænt den danske spiller, der fik flest nye følgere målt på antal – men hverken han eller kollegaerne når Mikkel Damsgaard til sokkeholderne målt på procentuel stigning.


22-årig ungarsk spiller topper listen

Mens Mikkel Damsgaard løb med 1. pladsen på det danske landshold, bliver han akkurat slået af ungarske András Schäfer i den samlede Top 10.

SpillerFølgere inden EMFølgere efter EMÆndringÆndring i %
András Schäfer4.12630.22626.100632,57
Mikkel Damsgaard14.949105.79890.849607,73
Artem Dovbyk11.76773.79462.027527,13
Ruben Vargas19.83273.04053.208268,29
Bendegúz Bolla3.23511.0927.857242,87
Daniel O’Shaughnessy1.1263.7722.646234,99
Georgij Buschchan31.11993.81362.694201,47
Kacper Kozlowski8.50224.58416.082189,16
Joakim Mæhle33.03995.15962.120188,02
Jérémy Doku66.414181.406114.992173,14
To danskere har sneget sig ind i den overordnede vækst Top 10.

Cristiano Ronaldo fik 17.606.738 nye følgere på Instragram under EM, men selvom den portugisiske superstjerne tiltrak mere end 15 millioner følgere flere end nr. 2 på listen, Kylian Mbappé, så repræsenterer stigningen blot 5,96 %.

Skriv et svar