Lisberg: Tips til 1/8-finalerne i Champions League d. 11/3 – 12/3
Inter, Arsenal, Bayern og Aston Villa ligner samlede vindere, men hvad med de øvrige 1/8-finaler i Champions League? Vores europæiske mand, Nicolai Lisberg, kaster sit skarpe blik på samtlige af tirsdagens og onsdagens kampe, hvor han blandt andet tester odds 11,50.



Alisson var flyvende i den første kamp mellem Liverpool og PSG. Holder han også tirsdag franskmændene fra fadet? Foto: Action Plus Sports Images / Alamy Stock Photo
Barcelona – Benfica 1 (3-1)
Tirsdag d. 11. marts kl. 18:45
Curbasis udvisning kort inde i den første kamp viste sig ikke at blive kostbar, da Szczesny stod sin bedste kamp siden han kom ud af pension, og Rafinha udnyttede en af de muligheder, som Barcelona lå og lurede på i det meste af opgøret. Med 1-0 med til returen på hjemmebane har jeg svært ved at se, at deres videre avancement skulle komme i fare.
Catalanerne var dog ikke i aktion i weekenden, da klubbenslæge, Carlos Miñarro Garcia, døde kort tid inden kampstart, og derfor blev opgøret mod Osasuna udsat. Jeg vil ikke begynde at spekulere alt for meget i, hvad det gør ved en trup, men det betyder om ikke andet, at indgangen til kampen tirsdag bliver markant anderledes.
Benfica vandt deres opgør i weekenden i den hjemlige liga med 3-0, selvom Bruno Lage kunne tillade sig at spare et par spillere i det opgør. Portugiserne kan godt komme frem til chancer i returen, og lad mig igen benytte lejligheden til at rose Pavlidis og hans intelligente løb, men jeg tvivler på, at gæsterne kan holde et fuldtalligt Barcelona-hold nede i 90 minutter.
Lewandowski var oprindeligt udeladt af truppen mod Osasuna, men det skulle ikke være noget, der bringer hans deltagelse i fare mod Benfica, der har Alvaro Carreras i karantæne i forhold til den første kamp.
Lisbergs bud: Barcelona HT/FT til odds 1,81 – SPIL HER >>*
Læs også
Bayer Leverkusen – Bayern München X (1-1)
Tirsdag d. 11. marts kl. 21:00
Flere store individuelle fejl blev dyrt for Leverkusen i den første kamp, og til sidst handlede det bare om at komme nogenlunde tørskoet i land, hvilket udskiftningerne af Wirtz og Xhaka (begge i karantænefare) med ti minutter igen vidnede om. Nu venter en ekstrem vanskelig opgave, når de skal hente tre mål mod Bayern, men måske det ikke er helt umuligt trods alt.
Da de to hold mødtes i ligaen for en lille måned siden, var udgangspunktet lidt det samme. Bayern kom til Leverkusen for at forsvare et forspring i ligaen, mens Leverkusen desperat jagtede sejren fra første fløjt. I den kamp havde Leverkusen en XG 2,19 mod Bayerns rekordlave på 0,05, da sydtyskerne end ikke havde en afslutning inden for rammen.
Begge hold tabte i weekenden i hjemmekampe, hvor de var store favoritter, men hvor Bayern kunne undskylde det lidt med, at de sparede et væld af profiler, og desuden fik Palinha udvist i første halvleg, så handlede det for Leverkusen mere om, at indsatsen ganske enkelt var under niveau mod Werder Bremen. Det endte endda helt skidt, da Florian Wirtz kom galt afsted efter en stempling fra Weiser, og han frygtes nu ude i længere tid. Uden ham ser jeg på ingen måde, at Leverkusen kan levere overraskelsen, og efter vi har været forvænt med nogle fantastiske kampe mellem de to på det seneste, kunne det godt blive lidt uforløst denne gang.
Lisbergs bud: X2 til odds 1,46 – SPIL HER >>*
Inter – Feyenoord 1 (2-0)
Tirsdag d. 11. marts kl. 21:00
Det lignede på forhånd tre stensikre point, da Inter som tophold i Serie A tog imod bundproppen fra Monza. Det blev da også til tre point, men de var langt fra sikre, da der skulle et comeback til, efter de var kommet bagud 2-0.
For mig taler det lidt ind i historien om, at Inter har nogle koncentrationsmæssige udfald i løbet af kampene, og derfor var jeg et eller andet sted også imponeret over deres indsats i det hollandske for et par uger siden, hvor de lignede sig selv fra CL-kampagnen i efteråret.
Feyenoord fik lov til at hvile i denne weekend, hvor jeg forestiller mig, at van Persie har vist eksempler på egne afslutninger fra karrieren, da hans hold endnu ikke har scoret i de to kampe, han har stået i spidsen for dem. Gæsterne har i øvrigt en række skader på flere vigtige positioner, så jeg kan simpelthen ikke se andet udfald, end at Inter går komfortabelt videre med en ny sejr.
Lisbergs bud: Begge hold scorer IKKE til odds 1,75 – SPIL HER >>*
Liverpool – PSG X (2-2)
Tirsdag d. 11. marts kl. 21:00
PSG gjorde tæt på alt rigtig i den første kamp, da de skabte flere store tilbud, var aggressive i presset og indtil de sidste fem minutter helt holdt Liverpool fra fadet, og det der bare lignede frugtbare omstillinger. Men alligevel rejste Liverpool hjem med en 1-0-sejr efter en pragtkamp af Allison og en sen scoring af Harvey Elliott.
Der er ikke mange hold, der tager til Anfield og vender et sådant resultat på hovedet, men PSG er i denne sæson blevet bedre til at have samme udtryk ude og hjemme, og det var alligevel markant, hvor meget bedre de var end englænderne i den første duel. Særligt Trent-Alexander Arnold havde nogle problemer i mand-mod-mand situationerne, og måske det faktisk ikke er helt dumt for PSG, hvis Liverpool kommer lidt frem. Jeg forestiller mig i hvert fald ikke, at de trods en føring kommer til at stå så dybt som for en uge siden.
Omvendt kan jeg heller ikke se eksempelvis Salah være så usynlig, som han var det på Parc des Princes, og selvom det var fra pletten, han var afgørende weekenden, så tangerede han rekorden for flest mål involveringer i en PL-sæson.
Liverpool har sæsonen igennem haft flere marginaler med sig (fordi de også har opsøgt dem), og jeg føler mig aldrig helt tryg ved Donnarumma, så selvom PSG bestemt ikke er chanceløse, tror jeg stadig på, at Liverpool spiller sig videre.
Lisbergs bud: X’et til odds 3,85 – SPIL HER >>*
Lille – Dortmund X (1-1)
Onsdag d. 12. marts kl. 18:45
Det var vel den mindst velspillede kamp af de otte ottendedelsfinaler, vi var vidne til i Dortmund sidste tirsdag. Tyskerne havde det nogenlunde under kontrol i første halvleg, da de gik højt op og pressede Lille, men da de trak sig tilbage i anden halvleg, ændrede kampen karakter, og det var fuldt fortjent, at franskmændene fik udlignet.
Dortmund fik en forfærdelig optakt til returkampen, da de igen storskuffede hjemme mod Augsburg lørdag og tabte med 1-0, og det er bemærkelsesværdigt, hvor stor en del af deres gameplan, der består af ballonbløde indlæg til Guirassy i feltet. Så var det bedre for Lille, der hjemme mod Montpellier vandt 1-0 på en scoring af Jonathan David, og modsat Dortmund stadig kan gøre sig forhåbninger om at komme med i næste års udgave af Champions League.
Hvis Dortmund går op og stresser Lilles opbygningsspil, har de bestemt muligheder, og de har faktisk leveret ganske fine præstationer på udebane, men Lille skal nok komme på tavlen, så kunne det ikke ende med forlænget spilletid og muligvis straffe, hvor ingen af keeperne i øvrigt kan kategoriseres som deciderede eksperter?
Lisbergs bud: Dortmund vinder efter straffe til odds 11,50 – SPIL HER >>*
Arsenal – PSV 1 (2-0)
Onsdag d. 12. marts kl. 21:00
7-1 på udebane. Det er vist åbenlyst, at det ikke rigtig giver sig selv at tale om et muligt comeback for PSV, så hvad er der i grunden på spil til dette opgør, når hollænderne tager turen til London? Det spørgsmål stiller Arteta nok også sig selv, for udover de skader, som Arsenal fortsat er ramt af, så kunne han vel godt finde på at spille et par reserver fra start, efter de søndag var i aktion i en anstrengende kamp mod Manchester United, der endte 1-1 takket være et par vigtige aktioner af Declan Rice i begge ender.
PSV fik rejst sig med en sejr, den blot anden i de seneste otte kampe, mod Heerenveen i weekenden, men mon ikke også Peter Bosz gør sig nogle af de samme overvejelser som Arteta? Er det virkelig her, han skal stille stærkeste 11, eller er kampen mod Waalwijk ude i weekenden vigtigere, i forhold til at holde liv i det spinkle håb om et nyt mesterskab?
Usikkerheden om de to trupper gør det lidt svært, men Arsenals offensiv bør igen få ganske fine betingelser, omend de nok ikke scorer syv mål denne gang.
Lisbergs bud: Arsenal fører ved pausen til odds 1,84 – SPIL HER >>*
Aston Villa – Club Brügge 1 (1-0)
Onsdag d. 12. marts kl. 21:00
Det var langt hen ad vejen en lige kamp i Belgien for en uge siden, men Aston Villa straffede Club Brugge to gange i slutfasen og viste vel forskellen på toppen af belgisk og engelsk fodbold, hvis jeg skal sætte det lidt forsimplet op.
I weekenden vandt de igen på udebane, da de slog Brentford på en scoring af Ollie Watkins, og de nærmer sig den femteplads, der med al sandsynlighed kaster Champions League af sig til næste sæson. De spekulerer Emery ikke i før denne kamp, men det kan han givetvis gøre, hvis Aston Villa tidligt kommer foran og har kampen under kontrol.
Club Brügge vandt derbyet mod Cercle Brügge i weekenden, da Ferran Jutgla og Hans Vanaken viste vejen, i hvad der var belgiernes første sejr i fire kampe. Selvom de som minimum skal score to mål, forventer jeg egentlig, at Brügge griber det rimeligt defensivt an og forsøger at holde kampen i live så længe som muligt.
Lisbergs bud: Uafgjort ved pausen til odds 2,50 – SPIL HER >>*
Atlético Madrid – Real Madrid X (1-1)
Onsdag d. 12. marts kl. 21:00
Når Real Madrid trådte på speederen, var de det det bedste hold i det første opgør, men alt for mange gange valgte de at trække i bremsen, og derfor var Atlético igen gode til at kæmpe sig ind i opgøret, der endte med 2-1 og derfor efterlader alt åbent forud for returen.
Det var egentlig lidt samme historie, da Real Madrid i weekenden vandt mod Rayo med 2-1, for her begyndte de igen godt, men mistede grebet om kampen. Det gjorde Atlético i øvrigt også, da en udvisning af Correa blev dyr, da 1-0 blev til 1-2 på to sene scoringer mod Getafe, og dermed missede Simeones hold et potentielt afgørende skridt i mesterskabskampen.
I kampen mod Rayo gav Ancelotti en pause til Courtois og Valverde, mens Rüdiger kom sig ovenpå lidt sygdom, men både Vinicius, Rodrygo og Bellingham fik alle problemer i løbet af kampen, og Rodrygo måtte endda lade sig udskifte i det 68. minut.
Positivt var det dog, at Mbappé og Vinicius modsvarede den begyndende kritik, der har været omkring deres lederskab med to flotte scoringer, og de bliver også vigtige i kampen på Metropolitano, hvor særligt Vinicius kan se frem til en hårdhændet modtagelse.
Simeone har ofte til kampene mod Real Madrid sat sit hold top til et voldsomt pres i de første 15-20 minutter, og det kan jeg også godt se ham forsøge gentaget her, men overlever Real Madrid det, så står de med de klart bedste chancer for videre avancement.
Lisbergs bud: Real Madrid kvalificerer sig i ordinær tid til odds 1,43 – SPIL HER >>*
Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.
SpilXpertens dækning af Champions League sponsoreres af ComeOn.