Lisberg: Tips til 1/8-finalerne i Champions League d. 10/3 – 11/3
Det er kun de 16 bedste hold, der nu er tilbage i dette års Champions League, hvor vi skal i gang med ottendedelsfinalerne. Kan skadesramte Real Madrid stille noget op mod Manchester City? Får PSG revanche for nederlaget mod Chelsea ved VM for klubhold, og fortsætter eventyret for Bodø/Glimt mod Sporting? Nicolai Lisberg fælder dom over alle otte kampe.



1/8-finalerne i Champions League
Et skrantende Real Madrid hold skal redde sæsonen mod Manchester City, Kasper Hjulmand skal se, om han og Leverkusen kan drille Arsenal, Chelsea skal igen prøve at snyde PSG, og så skal Liverpool forsøge at gøre det bedre, end sidst de var på besøg i Istanbul. Der venter otte kæmpe kampe tirsdag og onsdag.
Spil på Champions League hos ComeOn
Galatasaray – Liverpool 2 (1-2)
Tirsdag d. 10. marts kl. 18:45
Sig Istanbul til enhver Liverpool-fan, og de gode minder kommer piblende frem efter DEN finale i 2005. Gode minder har de også efterhånden brug for at læne sig lidt opad i Liverpool, for aktuelt spiller det slet ikke for Arne Slots tropper. I sidste runde i Premier League tabte de 2-1 ude mod stakkels Wolves, og selvom man gik videre i F.A. Cuppen efter sejr over samme modstander, så har de sæsonen igennem ledt efter løsninger offensivt såvel som defensivt.
Galatasaray er fortsat tophold i det tyrkiske, efter de vandt en vigtig sejr ude mod Benfica, trods det at Sané i den kamp blev udvist i anden halvleg. De gik som bekendt videre fra dobbeltopgøret mod Juventus, men jeg synes også, det var to kampe, der viste, at Galatasaray ikke er på et niveau, hvor de over to kampe kan matche Liverpool.
Jeg er med på, at de vandt 1-0 mod netop Liverpool tilbage i det tidlige efterår, i en kamp der vel blev begyndelsen på Liverpools nedtur, men jeg synes, at de defensivt har store udfordringer, og et enkelt clean sheet hjemme i de seneste otte kampe er kun med til at underbygge den pointe.
Lisbergs bud: 2-tallet til odds 1,83 – SPIL HER >>*
Newcastle – FC Barcelona 1 (2-1)
Tirsdag d. 10. marts kl. 21:00
Keith Gillespie til baglinjen, forbi Sergi og ind i pandebrasken på Asprilla. Der er kæmpe 90’er-dong på opgøret mellem Newcastle og Barcelona, og som i de gode gamle dage kan det faktisk godt gå hen at blive en seværdig kamp.
Barcelona vandt lørdag aften den svære kamp i Bilbao, men jeg synes også vi især i første halvleg så, hvad hold, der spiller fysisk og med fart på den forreste linje, kan udfordre Hansi Flicks mandskab med. Newcastle har begge dele, og en brandvarm Anthony Gordon bliver sammen med Harvey Barnes en af nøglerne til at åbne gæsternes forsvar, selvom det ikke just var den bedste generalprøve, de gav ved at tabe 3-1 mod Manchester City i F.A. Cuppen lørdag.
De to mødtes også i ligaspillet, og selvom Barcelona vandt 2-1 ved den lejlighed, så var det Newcastle, der skabte mest i det opgør. Så med tanke på, at Barcelona faktisk var det hold i top 13 i ligafasen, der indkasserede flest mål, har jeg svært ved at se, at de skulle kunne holde Newcastle fra fadet.
Barcelona er ramt på backs, da både Koundé og Balde er ude, så jeg prøver en lidt overraskende sejr til hjemmeholdet.
Lisbergs bud: 1-tallet til odds 2,96 – SPIL HER >>*
Atalanta – Bayern München 2 (0-2)
Tirsdag d. 10. marts kl. 21:00
Der skal lyde en stor ros til la Dea, for den måde de i sidste runde sendte Dortmund ud af turneringen med et imponerende comeback hjemme. 4-1 vandt de på en scoring til allersidst i en hektisk slutfase. Men jeg nægter simpelthen at tro på, at de kan udsætte Bayern, der er så dygtige på bolden, for det samme pres, som de lykkedes med for et par uger tilbage.
De tyske mestre varmede op til kampen ved sikkert at besejre Gladbach med 4-1 allerede fredag, i et opgør hvor det mest bemærkelsesværdige var, at Harry Kane sad ude med en mindre skade. Det skulle dog ikke være så slemt, at han glipper denne kamp, og det forventes derfor, at Bayern på nær Alphonso Davies og Neuer kan stille i stærkeste opstilling.
Atalanta fik i weekenden kun 2-2 hjemme mod Udinese, og de er uden Scalvini, der er i karantæne, ligesom De Ketelaere fortsat plejer en skade. Til gengæld er det ekstremt godt nyt, at Ederson muligvis kan gøre comeback, men det får mig ikke til at rokke ved min overbevisning om, at Bayern tager det første stik.
Lisbergs bud: Begge hold scorer IKKE til odds 2,38 – SPIL HER >>*
Atlético Madrid – Tottenham 1 (1-0)
Tirsdag d. 10. marts kl. 21:00
Kan man vinde Champions League og rykke ud af Premier League i samme sæson? Tottenham gør et ihærdigt forsøg på at besvare dette spørgsmål, for mens det så afgjort ikke fungerer i Premier League, hvor man torsdag nåede et nyt lavpunkt, da de hjemme tabte med 3-1 mod Crystal Palace, så har de været anderledes dygtige i Champions League, der har virket som en eller anden form for frirum.
Jeg synes derfor heller ikke, at de er uden chancer over to kampe mod Atlético, hvis reelle niveau kan være lidt svært at blive klog på – nok også for Simeone. Sejren i weekenden mod Real Sociedad var i hvert fald et godt billede på nogle af de kvaliteter, og mangler, de har, da de godt nok vandt, 3-2, men gav nogle alt for lette mål væk kort tid efter, at de selv havde scoret.
Tottenham har svært ved at få det til at fungere offensivt, men med van de Ven og Romero bagude har de midlerne til at lukke ned for Atlético, så jeg forventer ikke en kamp, der byder på en masse mål.
Lisbergs bud: Under 2,5 mål til odds 2,19 – SPIL HER >>*
Bayer Leverkusen – Arsenal 2 (0-2)
Onsdag d. 11. marts kl. 18:45
Kasper Hjulmands mandskab fik i weekenden 3-3 mod Freiburg, i en vild kamp hvor der var chancer i begge ender fra start til slut og med skiftende føringer undervejs. Så vildt og åbent bliver det næppe, når Arsenal gæster BayArena onsdag.
Englænderne er bestemt ikke sprudlende for tiden, men deres defensiv holder stadig tæt, og som vi har set flere gange i Champions League, er det også den, der skal bære dem hele vejen. Det er dog en defensiv, der kan risikere at må undvære Saliba, da hans ankel fortsat volder nogle problemer
The Gunners kunne tillade sig at hvile et par spillere i kampen mod Mansfield i pokalen, men fik alligevel skader til både Calafiori og Troussard, og selvom Arteta er en mester i at få skade til at lyde mere alvorlige, end de er, så er de i overhængende fare for at misse denne kamp.
Der er dog en bredde i truppen, som gør, at jeg ikke er så bekymret på deres vegne, og Leverkusen har også deres at slås med, da blandt andet Badé og Schick er ude med skader.
Lisbergs bud: 2-tallet til odds 1,59 – SPIL HER >>*
Real Madrid – Manchester City X (2-2)
Onsdag d. 11. marts kl. 21:00
Thibaut Courtois fik ret. Det kunne selvfølgelig ikke ende med andet, end at Real Madrid og Manchester City skal mødes i en knockout kamp i Champions League, for sådan har det været uafbrudt i de sidste fire sæsoner.
Hverken spanierne eller englænderne er på deres zenit, hvilket vi har set flere beviser for i de seneste uger. Godt nok fik Real Madrid en sen sejr på Valverdes afrettede skud mod Celta Vigo fredag aften, men det var ikke nogen stor præstation, og lidt mere præcision fra Iago Aspas, og så havde de også tabt de opgør.
En af årsagerne til de dårlige præstationer er skader, som også kommer til at spille en stor rolle i denne kamp, hvor Mbappé, Rodrygo og Bellingham alle er ude. Til gengæld har de modsat kampen på Balaídos Carreras og Huijsen klar igen efter endt karantæne.
I syv af de sidste otte knockoutkampe, de to klubber har spillet mod hinanden i de sidste fire år, er begge hold kommet på tavlen, og med tanke på de to mandskabers defensive udfordringer, synes jeg også, det virker oplagt med et spil, der går i retning af en åben kamp.
Lisbergs bud: Over 1,5 mål i 1. halvleg til odds 2,22 – SPIL HER >>*
Bodø/Glimt – Sporting X (1-1)
Onsdag d. 11. marts kl. 21:00
Det kan godt være, at det på papiret er den svageste af de otte ottendedelsfinaler, men det skal jo ikke tage noget fra den præstation, det er, at Bodø/Glimt er nået hertil. På samme måder glemmer vi måske lidt, at Sporting står, hvor de gør, fordi de jo sluttede i top otte i ligaspillet.
Nordmændenes seneste kampe i Champions League har budt på fire sejre og en enkelt uafgjort, og når man tænker på, at det har været mod Dortmund, Manchester City, Atlético Madrid og senest to gange Inter, så skal vi efterhånden til at parkere flosklen om held tilfældigheder, når det kommer til Bodø/Glimt.
Sporting missede muligheden for at mindske afstanden i toppen af tabellen, da de to gange smed en føring mod Braga, men ellers er de rigtig fint kørende, og de har især imponeret mig på udebane i denne sæson. Det er dog en alvorlig bet, at både Araujo og Gonçalves misser kampen med karantæner.
Lisbergs bud: X’et til odds 3,67 – SPIL HER >>*
PSG – Chelsea 1 (3-2)
Onsdag d. 11. marts kl. 21:00
En gentagelse af finalen fra i sommer ved VM for klubhold, og her vil nogen nok huske, hvordan Chelsea lykkedes med at udstille PSG’s mangler, på et tidspunkt hvor franskmændene ellers virkede suveræne og på sit højeste. Manglerne fra dengang er dog blevet tydelige i dette forår, og vi så det senest fredag aften, da de hjemme mod Monaco tabte med 3-1, til trods for at det var tæt på stærkeste opstilling, som Luis Enrique havde valgt til det opgør.
Monaco viste også i knockout-fasen, at PSG sagtens kan rystes, særligt hvis man formår at stresse dem i det opbyggende spil, og der har Chelsea en midtbane med Caicedo og Enzo Fernandez, der evner netop den opgave bedre end de fleste, og efter et hvil i pokalen mod Wrexham er de klar til opgøret i Paris.
Estevao er begyndt at træne igen, men ifølge Rosenior kommer han ikke i spil til denne kamp, og Chelseas mange skader generelt er nok det, der forhindrer dem i at få point med fra denne kamp.
Lisbergs bud: 1-tallet til odds 1,90 – SPIL HER >>*
Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.
Artiklen leveres i samarbejde med ComeOn.









