Lisberg: Tips til 5. runde i Bundesligaen d. 26/9 – 28/9
Det luger af en ny storsejr til Bayern, Dortmund skal til eksamen ude mod Bo Henriksens Mainz, og så skal Kasper Hjulmand og Leverkusen en tur til Millerntor. Nicolai Lisberg, redaktør på Bulibold.dk, med spiltips til 5. runde i Bundesligaen.



Harry Kane fik kampbolden med hjem mod Hoffenheim. Tilføjer englænderen flere mål til sin sæsontotal fredag aften mod Werder Bremen? Foto: dpa/Alamy Live News
Foto: Bundesliga.
Spil på Bundesligaen hos ComeOn
Uafgjort
Mainz 05Bemærk: Alle links er reklamelinks til den givne bookmaker.
Uafgjort
St. PauliBemærk: Alle links er reklamelinks til den givne bookmaker.
Uafgjort
Borussia MönchengladbachBemærk: Alle links er reklamelinks til den givne bookmaker.
Bayern München – Werder Bremen 1 (4-1)
Fredag d. 26. september kl. 20:30
Harry Kane og Bayern ser ikke ud til at trykke på bremsen lige foreløbig. Godt nok var de lidt sløsede i opspillet, og det var ved at koste mod Hoffenheim, men så længe englænderen bare fortsætter med at bombe videre, kan de lukke nok så mange ind, for man sidder med en fornemmelse af, at de bare scorer en yderligere i den anden ende.
Werder kom ned på jorden igen, da de klart tabte mod Freiburg, og selvom det plejer at være HSV fra den del af det tyske, der får ørene i maskinen på Allianz, så kender nordtyskerne også godt til store nederlag i München – og for den sags skyld også hjemme, når modstanderne er Bayern.
I de seneste 28 indbyrdes opgør har Bayern vundet hele 26 af slagsen, og selvom man muligvis ikke kan bruge statistik til alverden, så har jeg de to holds nuværende form in mente svært ved at se, at de grønblusede skulle kunne pynte på den statistik i fredagens kamp.
Lisbergs bud: Bayern -2,5 (AH)til odds 1,64 – SPIL HER >>*
Mainz – Borussia Dortmund 1 (2-1)
Lørdag d. 27. september kl. 15:30
Bo Henriksen og Mainz fik endelig en sejr i Bundesligaen, og det endda en overbevisende en af slagsen, da de vandt med hele 4-1 ude mod Augsburg i sidste runde. Det klædte dem at have Paul Nebel tilbage fra karantæne, men de har det altså med at rage karantæner til sig, for i det opgør blev Kohr udvist, og han må derfor pausere, når Dortmund kommer på besøg.
Dortmund var knapt så overbevisende i deres 1-0-sejr mod Wolfsburg, men efter sidste uges 4-4-kamp mod Juventus, var det måske meget positivt, at de igen spillede til nul, og at de på nær en enkelt dødbold faktisk ikke tillod gæsterne mange chancer.
I de sidste mange år har dette været en klassisk Dortmund-kamp, forstået på den måde, at de har haft det svært ude mod højt pressende-hold, så for mig at se er det lidt af en eksamen, der venter Kovac og co.
Schlotterbeck gjorde overraskende comeback i sidste runde, og det styrker den defensiv, der stadig ikke fremstår helt overbevisende trods tre hvide veste i fire kampe.
Lisbergs bud: 1-tallet til odds 3,25 – SPIL HER >>*
Wolfsburg – RB Leipzig 2 (1-2)
Lørdag d. 27. september kl. 15:30
Christian Eriksen fik debut for Wolfsburg, men kunne ikke gøre hverken fra eller til, da de tabte mod Dortmund ude. Det var først til sidst i kampen, at de for alvor forsøgte at lægge et tryk på gæsterne, og jeg glæder mig derfor til at se, hvordan de vælger at gribe kampen mod Ole Werners Leipzig an.
Red Bull-klubben var bedst mod Köln, men ikke uden at give oprykkerne talrige chancer for at få noget med fra det opgør, så jeg er fortsat lidt usikker på, hvor de står henne her efter fire runder, der har kastet tre sejre af sig.
Jeg er til gengæld ikke i tvivl om, at Bakayoko ligner en stor gevinst for holdet, og at han er nøglen til offensiv forløsning, og det kunne godt ende med en sejr til gæsterne qua deres fart i omstillignerne mod et Wolfsburg-hold, der fortsat mangler at finde sit udtryk på banen.
Lisbergs bud: 2-tallet til odds 2,62 – SPIL HER >>*
St. Pauli – Bayer Leverkusen 2 (1-2)
Lørdag d. 27. september kl. 15:30
Efter debut-sejren over Frankfurt er det blevet hverdag igen for Hjulmand i Leverkusen. 2-2 mod FCK og senest 1-1 hjemme mod Gladbach, der indtil da ikke havde scoret i Bundesligaen.
Jeg vil rose Gladbachs indsats i den kamp i føllenes separate optakt, men lad mig her være en smule kritisk over for det jeg så fra Leverkusens side. Masser af boldbesiddelse, men uden nogen klar plan for, hvad de skal gøre med den. Efter tre kampe står altså tilbage, at den eneste kamp, de har overbevist i, var den hvor de kunne spille på omstillinger.
Det er ikke utænkeligt, at de også kan det mod Blessins St. Pauli, der for første gang i sæsonen tabte, da de mødte Stuttgart ude. Er det i en sådan kamp, at Hjulmand bringer Pokus fart fra start?
Lisbergs bud: 2-tallet til odds 2,20 – SPIL HER >>*
Heidenheim – Augsburg 2 (1-3)
Lørdag d. 27. september kl. 15:30
Begynder vi med hjemmeholdet, så synes jeg langt hen ad vejen, at de var det bedste hold mod HSV og også skabte flere store chancer, men de mangler skarphed i begge felter, og det kom til at koste, og kommer til at koste mange point.
Måske igen mod Augsburg, selvom det sandt for dyden ikke var nogen stor indsats, de leverede i nederlaget på 1-4 hjemme mod Mainz. Det er altså blevet hverdag for Wagner, der måske må indse at fine ord og karisma ikke alene rækker til point. Det er fortsat tidligt, men jeg mangler at få svar på, hvad de gerne vil i denne sæson med deres filosofi.
Hvis ellers Ibrahimovic, Kaufmann og Conteh kan få lidt skarphed i afslutningerne, er det en trio, der sagtens kan volde Augsburg problemer, men de skal have arbejdet på afslutningerne, for ellers straffer Augsburg dem, i en kamp der dog sagtens kan gå begge veje.
Lisbergs bud: 2-tallet til odds 2,50 – SPIL HER >>*
Gladbach – Eintracht Frankfurt 2 (0-2)
Lørdag d. 27. september kl. 18:30
Polanskis første kamp i Gladbach blev en succes. Et point i Leverkusen var godkendt, og det var i særdeleshed også indsatsen, de lagde fra dagen. I perioder var de det farligste hold, og det var bestemt ikke ufortjent, at Tabakovic fik udlignet i overtiden.
Polanski har som minimum fået Frankfurt-kampen med, og den kan han så passende benytte til at overbevise om, at han skal være en mere permanent løsning.
Frankfurt roterede voldsomt efter den flotte sejr mod Galatasaray, og det, sammenholdt med store fejl og sløseri, blev dyrt mod Union Berlin, hvor de kom for sent i gang og endte med at tabe 4-3.
Mon ikke, at Toppmöller rammer lidt mere plet med sin startopstilling dengang, og så tror jeg også, at gæsterne kan rejse fra Mönchengladbach med tre point.
Lisbergs bud: 2-tallet til odds 2,25 – SPIL HER >>*
Freiburg – TSG Hoffenheim 2 (1-2)
Søndag d. 28. september kl. 15:30
Et sydtysk opgør mellem to rigtig fint spillende hold. Det kunne muligvis ikke læses på resultattavlen, da TSG tabte med 4-1 mod Bayern, men særligt i første halvleg var de på omgangshøjde med deres modstandere, og havde Aslani ejet bare et gram af afslutningsfærdigheder, havde de også taget føringen.
Freiburg er kommet flot igen med to sejre i træk, og onsdag vandt de også i Europa League, da de hjemme slog Basel med 2-1.
Jeg glæder mig til at følge dem i denne sæson, for de kan stadig bygge på rent offensivt, men søndag kunne de godt risikere at få det svært med Hoffenheims fart i omstillingerne.
Lisbergs bud: 2-tallet til odds 3,00 – SPIL HER >>*
FC Köln – VfB Stuttgart X (1-1)
Søndag d. 28. september kl. 17:30
Så gik den ikke længere for gedebukkene, der rendte ind i det første sæsonnederlag, da de tabte 3-1 mod Leipzig. Jeg er dog ikke så bekymret på deres vegne, for også i den kamp spillede de en flot gang fodbold og havde måske endda fortjent mere.
Nu møder de så Stuttgart, der skal op i mod Celta Vigo torsdag aften i Europa League, efter denne optakt er skrevet, og det er bestemt ikke utænkeligt, at de kan hente point her. Stuttgart vandt godt nok mod St. Pauli sidste fredag og skabte flere gode tilbud, men det er også et hold, hvor defensiven ikke er helt afstemt endnu, og den måde som Köln har indledt sæsonen på, og med tanke på, at de må være en smule mere udhvilede end Stuttgart, så tror jeg på point til hjemmeholdet.
Lisbergs bud: X’et til odds 4,00 – SPIL HER >>*
Union Berlin – HSV 1 (3-1)
Søndag d. 28. september kl. 19:30
Så lykkes det. HSV scorede sit første mål og hentede sin første sejr efter tilbagekomsten til Bundesligaen. Det var vigtigt, fordi det var mod en formodet direkte konkurrent, og de skal glæde sig over de tre point i havnebyen, men når nu glæden har lagt sig, skal de også være bekymrede over, hvor dårligt de reelt set spiller.
De havde det ekstremt svært mod Heidenheim, og burde ikke have fået den sejr, men de var skarpe, da det gjaldt, selvom Vuskovic nok burde have nettet yderligere en gang.
Dompé begynder at ligne den version af Dompé, der drev gæk med de fleste forsvarere i 2. Bundesliga, og det er gode nyheder, for offensivt er han det eneste, der for alvor fungerer for HSV.
Så er det virkelig nok mod Union Berlin, der tankede selvtillid med en flot kontra sejr mod Frankfurt, hvor Burke blev den store helt, men hvor Ansah igen viste, hvorfor han er en stor spiller i svøb?
Selv uden en karantæneramt Baumgart på bænken til at tonse op og ned af sidelinjen har jeg hjemmeholdet som favorit.
Lisbergs bud: 1-tallet til odds 2,05 – SPIL HER >>*
Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.
Artiklen leveres i samarbejde med ComeOn.












