18+ | Spil ansvarligt -  Test dig selv med Gamalyze! | Regler og vilkår gælder | StopSpillet - Ring til 70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Kommercielt indhold

AC Horsens – FC Helsingør: Odds og optakt den 13. maj 2022

‘Gule! Gule! Gule! Træner Jens Berthel Askou kan være tilfreds med sit Horsens-mandskab, der har vundet 4 kampe på stribe og topper Nordicbet Ligaen. (Foto: Bildbyrån)

Fire hold dyster om to oprykningspladser fra Nordicbet Ligaen. Det betyder, at hver eneste runde er der en form for skæbneopgør. Fredag aften mødes AC Horsens og FC Helsingør på CASA Arena i Horsens, og de gule kan sparke sig meget tæt på oprykningen, hvis de henter alle tre point. Men FC Helsingør fik senest sat en prop i en ellers kedelig stime af nederlag med hjemmesejr mod FC Fredericia. Vi bringer her odds, stream, optakt og spilforslag til AC Horsens – FC Helsingør. Der er kampstart fredag d. 13. maj 2022 kl. 19:00. Se kampen på TV3 Sport eller på Viaplay. 

GÅ TIL

Skader og karantænerForventede startopstillingerOdds, 1-X-2, O/U, HCP
Odds-forslag fra SpilXpertenDetaljeret statistikExpected Goals – WyScout
Spil for 1.000 kr. og få 1.000 kr.

Min. 18 år. Kun nye spillere. Regler og vilkår gælder. Spil ansvarligt. Selvudelukkelse via ROFUS. Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk. Min. Indbetaling og indsats er 100 kr. Min. odds 1.8. Aktiveres ved indbetaling via bonuskort og skal bruges indenfor 60 dage. Indbetalinger foretaget med Skrill eller Paysafecard gælder ikke. Matched freebet kan kun benyttes til live spil fra mobilen.


AC Horsens – FC Helsingør: Dommer, stadion og vejr

Dommer: Anders Voergaard
Stadion: CASA Arena, Horsens
Vejret: 14° og jævn vind

Bemærk: Alle links er reklamelinks til den givne bookmaker.

AC Horsens
FC Helsingør
Odds kan ændre sig. Senest opdateret 13. maj 2022 18:58.


Optakt til AC Horsens – FC Helsingør: Skader, karantæner og startopstillinger

11 sejre og to uafgjorte i de seneste 13 kampe i Nordicbet Ligaen. Hvis det så lidt vakkelvornt ud tidligere på sæsonen for træner Jens Berthel Askou og hans ‘Gule’ mandskab, så ser det absolut tillidsvækkende ud nu. De er kravlet op på førstepladsen, og vinder de fredagens kamp, er de mindst fem point foran nummer tre og en manglende oprykningsplads.

De har endda måttet undvære topscorer Casper Tengstedt, som er noteret for 14 kasser i sæsonens løb. Den unge mand har døjet med skader i løbet af foråret, og det kan måske sætte en stopper for et udlandsophold allerede i de kommende måneder. Men så kan han jo passende i stedet vise sig frem i Superligaen i næste sæson, og det er jo ikke noget helt skidt udstillingsvindue. I Tengstedts fravær har blandt andre lejesvenden Moses Opondo ageret frontmand sammen med rutinerede Anders Jacobsen, og Opondo leverede en fremragende kamp senest mod Lyngby BK.

Fremragende kampe har der været lidt langt mellem for FC Helsingør på det seneste. Siden slutspillet og kampen om oprykningsbilletterne blev sparket i gang, er det blevet til én sejr og fem nederlag for FC Helsingør. Dermed har de byttet ellers tilsyneladende stensikker oprykning for en aktuel andenplads og en meget tæt duel med AC Horsens, Lyngby BK og Hvidovre IF. 

Det omvendte opgør var det første i oprykningsspillet, og tilbage 3. april vandt AC Horsens 1:0 i Holger Danskes by. Det var indledningen på en forfærdelig stime for træner Morten Eskesen og hans mandskab, men med sejren over FC Fredericia i seneste runde, kan de igen tillade sig at ranke ryggen og skyde brystet frem, og nu har de så tre kampe i rap mod de øvrige oprykningskandidater. I næste runde kommer Lyngby BK til Helsingør, og så rejser Kronborg-drengene til Hvidovre.  

1. Division Oprykningsspil
K
1Lyngby2916855827310156
2AC Horsens2817564625210056
3FC Helsingør2816665934250154
4Hvidovre2915594329140250
5Fredericia281459494450247
6Nykøbing FC2894154554-90231

AC Horsens:

  • Casper Tengstedt (Angreb, Fast) – Tvivlsom

FC Helsingør:

  • Ingen kendte fravær

AC Horsens forventet startopstilling: Delac; Gomez, Killerich, Risgaard; Santos, Kruse, Gemmer, Sigurdarson, Musonda; Opondo, Jacobsen.

FC Helsingør forventet startopstilling: Mielitz; Rejnhold, Geertsen, Enghardt, Mouritsen; Just, Christensen, Norouzi, McCowatt; Adamsen, Munksgaard.


Odds på AC Horsens – FC Helsingør

Oddsene peger på, at der er en meget lige kamp i vente. 

Bemærk: Alle links er reklamelinks til den givne bookmaker.

Odds kan ændre sig. Senest opdateret 13. maj 2022 18:58.


Odds-forslag: Så meget på spil at det kan blive endnu en forsigtig omgang

Man skal altid være forsigtig med historiske resultater, der går alt for langt tilbage. Men de seneste ni møder mellem de her to klubber har otte gange budt på to mål eller færre. Én af de ni kampe har haft begge hold på tavlen og den samlede målscore med AC Horsens først hedder 10:3. Altså 13 mål i ni kampe. Lige i underkanten af 1,5 mål per kamp. Hvordan ser det ud i denne sæson? Tre møder. Tre gange 1:0. Først to sejre til FC Helsingør og senest altså 1:0 til AC Horsens. 

Af de øvrige tre hold involveret i oprykningskampen mangler AC Horsens efter denne kun Hvidovre IF, som måske er det af de fire hold, der mest ser ud til at have tabt pusten en anelse. De to øvrige kampe for AC Horsens er mod FC Fredericia og Nykøbing FC, som er et stykke efter de øvrige hold. FC Helsingør har som sagt et vanskeligere program, men de har omvendt også mulighed for at rette op, hvis de skulle miste andenpladsen midlertidigt. 

Dermed er det også forventeligt, at det her er et opgør, hvor frygten for at lukke modstanderen ind, bliver større end lysten til at satse for at hente alle tre point. Der er dygtige offensive spillere hos begge mandskaber med AK Jacobsen og Opondo hos værterne og gæsternes topscorer Adamsen og erfarne Munksgaard, men med sæsonens tre tidligere møder in mente virker det mest oplagt, at de to hold igen neutraliserer hinanden og scorer få mål. Anbefalingen byder på højst to scoringer.

*Reklamelink

SpilXperten.com anbefaler:
Marathonbet
1,94
Under 2,5 mål
Gå til Marathonbet *


AC Horsens – FC Helsingør: Statistik, topscorer og H2H

  • AC Horsens topper Nordicbet Ligaen med 56 point efter 28 runder. 

  • Tallene for AC Horsens lyder på 17-5-6 og 46:25.

  • Gæsterne fra FC Helsingør indtager 2. pladsen i tabellen efter 28 kampe, hvor de har hentet 54 point. 

  • FC Helsingørs statistik er 16-6-6, mens deres målforskel byder på 59:34.

  • Hos AC Horsens Casper Tengstedt topscorer med 14 kasser. 

  • Flittigste målskytte hos FC Helsingør er Tonni Adamsen, der har scoret 14 mål.
Danmark
  • Albanien
  • Algeriet
  • Andorra
  • Angola
  • Antigua og Barbuda
  • Argentina
  • Armenien
  • Aserbajdsjan
  • Australien
  • Bahrain
  • Barbados
  • Belgien
  • Benin
  • Bermuda
  • Bolivia
  • Bosnien-Hercegovina
  • Botswana
  • Brasilien
  • Bulgarien
  • Burkina Faso
  • Burundi
  • Cameroun
  • Canada
  • Chile
  • Colombia
  • Congo
  • Costa Rica
  • Cuba
  • Cypern
  • DR Congo
  • Danmark
  • Ecuador
  • Egypten
  • El Salvador
  • Elfenbenskysten
  • England
  • Estland
  • Eswatini
  • Fiji
  • Filippinerne
  • Finland
  • Forenede Arabiske Emirater
  • Frankrig
  • Fransk Polynesien
  • Færøerne
  • Gabon
  • Gambia
  • Georgien
  • Ghana
  • Gibraltar
  • Grenada
  • Grækenland
  • Guadeloupe
  • Guatemala
  • Guinea
  • Haiti
  • Holland
  • Honduras
  • Hongkong
  • Hviderusland
  • Indien
  • Indonesien
  • International
  • Irak
  • Iran
  • Irland
  • Island
  • Israel
  • Italien
  • Jamaica
  • Japan
  • Jordan
  • Kap Verde
  • Kasakhstan
  • Kenya
  • Kina
  • Kosovo
  • Krim
  • Kroatien
  • Kuwait
  • Lesotho
  • Letland
  • Libanon
  • Liberia
  • Libyen
  • Liechtenstein
  • Litauen
  • Luxembourg
  • Madagaskar
  • Malawi
  • Malaysia
  • Mali
  • Malta
  • Marokko
  • Martinique
  • Mauritius
  • Mexico
  • Moldova
  • Montenegro
  • Mozambique
  • Myanmar
  • Namibia
  • New Zealand
  • Nicaragua
  • Nigeria
  • Nordirland
  • Nordmakedonien
  • Norge
  • Oman
  • Pakistan
  • Palæstina
  • Panama
  • Paraguay
  • Peru
  • Polen
  • Portugal
  • Puerto Rico
  • Qatar
  • Rumænien
  • Rusland
  • Rwanda
  • Saint Vincent og Grenadinerne
  • Salomonøerne
  • San Marino
  • Saudi Arabien
  • Schweiz
  • Senegal
  • Serbien
  • Sierra Leone
  • Singapore
  • Skotland
  • Slovakiet
  • Slovenien
  • Spanien
  • St. Kitts og Nevis
  • Sudan
  • Sverige
  • Sydafrika
  • Sydkorea
  • Syrien
  • Tadjikistan
  • Taiwan
  • Tanzania
  • Tchad
  • Thailand
  • Tjekkiet
  • Togo
  • Trinidad og Tobago
  • Tunesien
  • Turkmenistan
  • Tyrkiet
  • Tyskland
  • USA
  • Uganda
  • Ukraine
  • Ungarn
  • Uruguay
  • Usbekistan
  • Vanuatu
  • Venezuela
  • Vietnam
  • Wales
  • Yemen
  • Zambia
  • Zimbabwe
  • Østrig
Danmark 1. Division
  • Superligaen
  • Danmark U17 Ligaen
  • Danmark 1. Division
  • Danmark U19 Ligaen
  • Danmark 1. Division (Kvinder)
  • Danmark Danmarksserien (Kvinder)
  • Danmark Kvinde-LP (Kvinder)
  • Danmark Reserveholdsturneringen
  • Danmark Kvindeligaen Kval (Kvinder)
  • Danmark - Op-/nedrykning
  • 1. Division Qualification Group (Kvinder)
  • Danmark 2. Division
  • Danmark 3. Division
  • Danmarksserien
  • Danmark DBU Pokalen
  • Danmark Liga Cup
  • Danmark Viasat cup pulje 1
  • Danmark Kvindeligaen (Kvinder)
  • Danmark Oddset Cup slutspil, Indendørs
2021/2022
  • 2021/2022
  • 2020/2021
  • 2019/2020
  • 2018/2019
  • 2017/2018
  • 2016/2017
  • 2015/2016
  • 2014/2015
  • 2013/2014
  • 2012/2013
  • 2011/2012
  • 2010/2011
  • 2009/2010
  • 2008/2009
  • 2007/2008
  • 2006/2007
  • 2005/2006
  • 2004/2005
  • 2003/2004
  • 2002/2003
  • 2001/2002
  • 2000/2001
  • 1999/2000
1. Division Oprykningsspil
  • NordicBet Liga
  • 1. Division Kvalifikationsspil
  • 1. Division Oprykningsspil
 
AC HorsensACH
  • AC HorsensACH
  • FC HelsingørFCH
  • FredericiaFCF
  • HvidovreHIF
  • LyngbyLYN
  • Nykøbing FCNFC
-
 
FC HelsingørFCH
  • AC HorsensACH
  • FC HelsingørFCH
  • FredericiaFCF
  • HvidovreHIF
  • LyngbyLYN
  • Nykøbing FCNFC
Seneste indbyrdes opgør
Seneste kampe AC Horsens
Seneste kampe FC Helsingør
Form
Tabel
Over / Under
Handicap


Expected Goals: AC Horsens – FC Helsingør – de seneste tre kampe

AC HorsensResultatxGFC HelsingørResultatxG
AC Horsens – Lyngby BK(2-1)1,53 – 0,41FC Helsingør – FC Fredericia(2-1)1,76 – 0,63 
Hvidovre IF – AC Horsens(0-1)0,47 – 1,37Lyngby BK – FC Helsingør(2-1)0,96 – 1,44 
AC Horsens – Nykøbing FC(3-2)2,47 – 1,49 FC Helsingør – Hvidovre IF  (1-2)1,25 – 0,13
Expected Goal-statistikker i dette preview er fra WyScout.com.
Hvornår spilles AC Horsens – FC Helsingør?

AC Horsens – FC Helsingør spilles fredag den 13. maj 2022 klokken 19:00.

Hvor spilles AC Horsens – FC Helsingør?

AC Horsens – FC Helsingør spilles på CASA Arena i Horsens i Danmark.

Skriv et svar