Tour Down Under: Vital klassementsetape på 2. etape
Halleluja! De danske cykelfans fik sig noget af en glædelig gave, da de vågnede i morges og kunne se, at Tobias Lund Andresen var kørt først over målstregen i Tour Down Under. Efter et upåklageligt leadout af norske Tord Gudmestad kunne danskeren akkurat holde fart nok i cyklen til at vinde etapen.
Tobias Lund vinder ikke 2. etape. Dertil er den simpelthen for hård. Det er i stedet en dag for klassementsrytterne, for her står berygtede Corkscrew på programmet. Det er i en anden udgave, ende de plejer her i Tour Down Under, men det er fortsat en ganske hård stigning.
Det her er en klassementsetape. Det er ikke den eneste, men den bliver afgjort vigtig.
Jesper Carstens guider dig igennem Tour Down Under 2026 med daglige etapeoptakter, der gennemgår ruten, favoritterne, oddsene og danskerne. Løbet kan følges hos Max.

Tobias Lund Andresen tog en stor skalp på 1. etape af Tour Down Under. Foto: STEFANO SIROTTI/Alamy Live News
Tour Down Under: 2. etape løbsinfo
Løbsstart: Torsdag d. 21. januar 2026 – 02:00
Sted: Norwood – Uraidla
TV: –
Stream: MAX
Odds på 2. etape af Tour Down Under 2026
Tour Down Under 2026 favoritter – 2. etape
Corkscrew er en hård stigning, hvilket kalder på løbets klassementsryttere. Men det flade indløb ind til finalen åbner op for en gruppering, hvilket kalder på en hurtig afslutter. Derfor har jeg svært ved at se andre end Jhonatan Narvaez (UAE) starte etapen som den store favorit. Det er ikke sikkert, han vinder, men han har på papiret de egenskaber, der skal til for at vinde etapen. Det han ikke mindst fordi han har Jay Vine og Adam Yates, der begge kan vinde på en stigning som Corkscrew.
Der er et par sprintere, der måske kan overleve. Det skyldes dog at de klatrer exceptionelt godt: en rytter som Matthew Brennan (Visma) er hurtigst, hvis han kommer med hjem. Jeg er dog lidt mere overbevist om at Corbin Strong (NSN) har muligheder for at sidde med hjem. Han er vel den hurtige afslutter i feltet, der klatrer bedst. Begge parter skal dog håbe på en gruppering.
Formstærke Finn Fisher-Black (Red Bull) har vundet på afslutninger som denne før. Vi ved, han plejer at køre stærkt her i begyndelsen af året, så jeg tør ikke afskrive ham. Særligt har han en chance, hvis der opstår en tøven i finalen. Han er god til at gribe de momenter.
Jeg ser en fidus i Lennert van Eetvelt (Lotto). Før løbet var han én af favoritterne til at vinde løbet, men prologen kostede meget for ham. Han bør dog fortsat være én af de bedste på Corkscrew. Det samme gør sig gældende for Santiago Buitrago (Bahrain). Spørgsmålet er i begges tilfælde hvordan de håndterer stykket fra Corkscrew til målstregen.
Danskernes chance på 2. etape af Tour Down Under 2026
Har danskerne en chance på den her etape af Tour Down Under? Bookmakerne holder Tobias Lund Andresen ret højt, og selvom han er en sprinter, der klatrer godt, så tror jeg alligevel Corkscrew er alt, alt for hård for ham.
Så er der måske større chance for Andreas Kron, men det afhænger af hvilken form, han er mødt op i. Prologen var jo ikke nødvendigvis dårlig, så det indikerer måske at formen er god. Han er mit bedste bud på en god, dansk placering.
Rutebeskrivelse: 2. etape – Tour Down Under 2026
Den tredje dag af Tour Down Under – som hedder 2. etape grundet løbet startede med en prolog – byder traditionen tro på en vanskelig etape. Og som så ofte før er finalens vigtigste punkt Corkscrew. Corkscrew er en hård stigning, der ved flere lejligheder har lavet ballade i Tour Down Under.
Eller: Den er hård efter januar-standard. Corkscrew er 3,6 kilometer lang og stiger med 6,7 % i snit. Rytterne skal over stigningen to gange, men det er primært den sidste opkørsel, der er hård.
Fra toppen af Corkscrew er der omkring ti kilometer til målstregen. Etapen minder en del om etapen til Uraidla for et år siden, hvor der kom lidt samling mod målstregen. Dengang var sidste stigning dog knap så stejl. Til gengæld er der længere til målstregen i år.
Odds-forslag: Belgier skal vinde tid
I går var jeg tæt på at pege på Tobias Lund Andresen, men gik til sidst med favoritten. Den fejl begår jeg helst ikke igen, så jeg går med mavefornemmelsen denne gang: Lennert van Eetvelt var én af favoritterne før løbet, men en dårlig prolog presser ham. Han skal ud og vinde tid. Han er skarp i de her skarpe, stejle finaler som Corkscrew, og på den efterfølgende rute har han også muligheder.
*Reklamelink
|
21,00
Lennert van Eetvelt
|
Gå til bet365 * |
Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.
Tour Down Under 2026 live stream
Du kan livestream Tour Down Under på MAX.
2. etape ved Tour Down Under køres torsdag den 22. januar 2026 kl. 2:00.



