18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet -  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikerer reklamelinks

Tour de France: Mads Pedersen er favorit på 4. etape

Mads Pedersen er både bookmakernes og vores ekspert, når rytterne kører ud på 4. etape på Carcassonne. Fra byen, hvor Magnus Cort tidligere har vundet, går turen mod Foix, og ruten passer perfekt til danskeren, der er på pointjagt.

Det bliver ikke nemt, da konkurrenterne er mange, men der bør være solide muligheder for at etapen får en dansk vinder.

Jesper Carstens guider dig igennem Tour de France 2026 med daglige etapeoptakter, der gennemgår ruten, favoritterne, oddsene, managertip og danskerne. Løbet kan følges hos TV2 og Eurosport samt streamingstjenesterne TV2 Play og HBO Max.

4. etape af Tour de France 2026

Optakt til 4. etape ved Tour de France: Her er favoritterne

De må tænke sig godt om hos Lidl-Trek: Mads Pedersen (Lidl-Trek) er etapens favorit, men hvordan har de tænkt sig at gribe den an? Vil de forsøge at kontrollere dagen med Toms Skujins, Mathias Vacek og Quinn Simmons? Eller vil de sende danskeren i udbrud og køre med derfra. Det er det hovedbrud, de sidder med. Havde de udtaget et hold, der var mere Mads P-venligt, så havde de forsøgt at kontrollere dagen. Jeg tror, Mads Pedersen ryger med i bruddet, men måske vælger de at se løbet an. De kan være heldige at de øvrige sprinterhold vil hjælpe med at holde nogenlunde kontrol med tingene frem til den indlagte spurt.

Sandheden er jo også at Lidl-Trek har to uhyre gode kort i form af Mathias Vacek og Quinn Simmons, der begge vil opsøge deres chancer i udbruddene. Jeg tror bare ikke, det bliver i dag. Uanset hvordan de vender og drejer det, så har de etapens favorit.

Men hvem bliver det så? Hvis Mads Pedersen vil på togt, så finder han ikke en bedre partner end Mathieu van der Poel (Alpecin-Premier Tech). Han vil ikke være bange for at angribe og køre aggressivt. Det kunne være ret sjovt at se dem køre afsted.

Ryttere som Jonas Abrahamsen (Uno-X), Filippo Ganna (Netcompany INEOS) og Jenno Berckmoes (Lotto) ville også være formidable at få med i udbruddet. Dem kan Mads Pedersen slå. Mauro Schmid (Jayco) må heller ikke undervurderes.

Men der er i al fald ét hold, der kunne have interesse i at køre spurten: Netcompany INEOS. De har Dorian Godon, der hele året har vundet spurter som disse. Sammen med Michael Matthews og Jayco er det muligt, at de vil køre for det. Godon er kun interesseret i en etapesejr, og hvis de kører for sejren, så er det et stærkt mandskab, der kan tage del i føringsarbejdet.

Af den årsag må man heller ikke undervurdere Jasper Philipsen (Alpecin). Han er mere hårdfør end de fleste, og hvis han vil vinde pointtrøjen, så er det her også en god etape for ham. Jeg er dog lidt bekymret for hvordan han saltede til på 3. etape.

I gamle dage ville Biniam Girmay (NSN) være en fabelagtig partner i et udbrud, men med årene er han blevet lidt mindre aggressiv og mere passiv. Han vil vente på en spurt, tror jeg – og jeg tror, han får svært ved at være med i finalen.

Jeg plejer ikke at vakle mellem scenarierne. Jeg kan sagtens tage fejl, men jeg plejer at lægge mig fast på udbrud eller spurt – men jeg synes, det er svært på den her etape. Det handler meget om hvordan Lidl-Trek og Netcompany INEOS kører den.

Det er jo også en god etape for en Magnus Cort (Uno-X) i topform – men han vil foretrække at gøre det fra udbruddet af.

Danskernes chance på 4. etape af Tour de France 2026

Hvilke Tour-danskere kan gøre sig gældende på etapen? Som beskrevet er Mads Pedersen (Lidl-Trek) én af de største favoritter til at vinde etapen. Han er faktisk bookmakernes favorit lige pt. Han er også min.

Men han er ikke den eneste dansker med vinderchancer. Magnus Cort (Uno-X) ville være ellevild med sådan en etape, når han er på sit bedste. Han klatrer også solidt og er hurtig i en decimeret gruppe. Men trods en DM-triumf virker han ikke helt skarp.

Rutebeskrivelse: 4. etape – Tour de France 2026

Dagens Tour-etape køres fra Carcassonne til Foix og måler 181,9 kilometer.

Det er altså lidt af en lækkerbisken her på etapen til Foix. Det er en hård etape, der sender de fleste sprintere ud af billedet – men danske Mads Pedersen? Han kan være med. Han kan vinde etapen.

Det starter roligt med en række småbakker. Her kan et stærkt udbrud blive etableret. Herefter kommer et dalstykke, hvor den indlagte spurt så befinder sig. På det her tidspunkt har de kørt halvdelen af etapen – og så bliver det hårdt.

Først kommer Col de Coudons (10,9 km – 5,5 %). Det er jo ikke overdrevet, men de fleste sprintere vil lide massivt her. På toppen af denne kører de 20 kilometer i flad terræn inden der kommer en nedkørsel.

Så skal de over COl de Montsegur (6,9 km – 6,1 %). Den topper 40 kilometer fra målstregen, og her bliver der kørt hårdt.

Og så er der ellers fladt og rullende ind til målstregen, hvor etapen så afgøres i Foix.

Odds på 4. etape af Tour de France 2026

Vinder Udbyder Odds
Mads Pedersen Bet365
4.00
Mathieu van der Poel Bet365
8.00
Mathias Vacek Bet365
13.00
Maxim van Gils Bet365
21.00
Romain Gregoire Bet365
21.00
Jasper Philipsen Bet365
21.00
Magnus Cort Bet365
21.00
Dorian Godon Bet365
26.00
Michael Matthews Bet365
26.00
Biniam Girmay Bet365
29.00
Bemærk: Alle links er reklamelinks til den givne bookmaker
Odds kan ændre sig. Senest opdateret 6. jul. 21:36.

Odds-forslag: Den kommer hjem

Tour odds: Som jeg udtalte i podcasten før Tour de France, så sidder Mads Pedersen i løbets pointtrøjen på første hviledag. Én af årsagerne til den udmeldelse var 4. etape af Tour de France, hvor han kan hente mange point. Det er en perfekt etape for ham, og han har nogle stærke folk omkring sig, der kan gøre det storartet. Jeg tror, han får den etapesejr her på 4. etape.

*Reklamelink

SpilXperten.com anbefaler:
Bet365
4,00
Mads Pedersen
Gå til Bet365 *

Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.

Tour manager tip: Cofidis’ es bør præstere – men gør sjældent

Dagens Tour manager tip går til Alex Aranburu (Cofidis). I bund og grund er han jo som perfekt til en etape som denne. Sandheden er bare at Alex Aranburu er uhyre svær at stole på. På papiret klatrer han godt og spurter solidt, så han burde jo egentligt være med i finalen her.

Sprinteranalysen
Tourspillet

Tour de France 2026 i tv

Det er TV2 og Eurosport, der har rettighederne til at vise Tour de France i tv. Det er således der, de viser Tour de France i TV.

Tour de France 2026 live stream

Du kan live streame Tour de France på HBO Max.

Følg Tour-livestillingen her på siden.

Hvornår starter 4. etape ved Tour de France 2026?

4. etape ved Tour de France 2026 starter kl. 13:30 tirsdag d. 7. juli 2026.

Skriv første kommentar

Skriv et svar