Odds og optakt til 3. etape i Catalonien Rundt 2025
Efter to dage for sprinterne, skifter terrænet på 3. etape af Catalonien Rundt. Nu er det for bjergrytterne. Her på 3. etape venter den klassiske finale til La Molina, der jævnligt er med i Catalonien Rundt.
Der venter to stigninger i finalen, men det er typisk på de sidste par kilometer af La Molina det hele bliver afgjort. Det er nemlig ikke jordens hårdeste stigning, hvilket i højere grad giver plads til taktiske udspil også.
Jesper Carstens guider dig igennem løbet med daglige etapeoptakter, der gennemgår ruten, favoritterne, oddsene og danskerne. Løbet kan følges på Eurosport og streamingstjenesten Max.

Foto: Independent Photo Agency/Alamy Live News
Catalonien Rundt 2025: 3. etape løbsinfo
Løbsstart: Onsdag den 26. marts 2025 – 10:00
Sted: Viladecans – La Molina
TV: Eurosport 2
Stream: Max
Odds på 3. etape af Catalonien Rundt 2025
Catalonien Rundt 2025 favoritterne – 3. etape
På papiret er der tre ryttere, der skiller sig markant ud forud for løbets første bjergetape. Jeg er spændt på at se hvordan det forholder sig i virkeligheden.
Min klare favorit er Juan Ayuso (UAE Team Emirates), der netop har vundet Tirreno-Adriatico. Han kørte en pæn spurt på 2. etape i den indlagte spurt, hvor han satte Roglic på plads, og i det hele taget har han en solid afslutning. Kommer han hjem til stregen mod Roglic, så tror jeg, spanieren vinder spurten.
Det havde været utænkeligt at sige for et par år tilbage, for her var Primoz Roglic (Red Bull) en mester meget lig Alejandro Valverde. De tider virker bare til at være passé. Roglic er stadig meget god – han vandt jo Vueltaen i 2024 – men hans fart er ikke den samme som tidligere.
Faktisk vil jeg ikke blive overrasket, hvis Lennert van Eetvelt (Lotto) overhaler Roglic i en spurt. Jeg kan dog godt være mere tvivlsom om hvorvidt han kan holde hjulet til Ayuso og Roglic, når det går op ad. Kan han det er han en farlig kandidat i spurten.
Jeg vil åbne døren lidt på klem for Lenny Martinez (Bahrain). Jeg tror dog, han har brug for en stejlere rampe, før han kan lave en forskel. Og Enric Mas (Movistar) kørte godt nok en flot spurt på den indlagte spurt på 1. etape, men nogen sprinter er han jo ikke. Jeg tror, målet for de her ryttere må være, at de kan holde sig tæt på Ayuso og co. i en eksplosiv finale. Jeg har ikke meget fidus til de øvrige ryttere, der dog kan triumfere i et taktisk spil.
Danskernes chance på 3. etape af Catalonien Rundt 2025
De danske ryttere kommer i arbejdstøjet her på 3. etape.
Julius Johansen (UAE) skal stensikkert slide og slæbe for Juan Ayuso. Frederik Wandahl (Red Bull) skal arbejde for Primoz Roglic. De to lider under at de kører for løbets to forhåndsfavoritter. Johansen er dog også købt ind til den opgave: At slide og slæbe forrest i feltet.
Jonas Gregaard (Lotto)? Ja, han lider faktisk under det samme. Han gemmes dog nok til Coll de la Creuta, for Gregaard kører på hold med løbets tredjestørste favorit.
Hos Jayco-holdet kan de måske få lidt fri snor. Foldager er god, men den her etape bliver for hård. Måske er det netop sådan en etape, hvor Asbjørn Hellemose skal prøve at vise sig frem?
I sidste ende er deres chance for succes dog meget små.
Rutebeskrivelse: 3. etape – Catalonien Rundt 2025
Ved første øjekast ligner ruteprofilen en lille lækkerbisken – men profilen til La Molina snyder lidt.
Det er ikke fordi den er så nem, at sprinterne sidder med. Den er bare heller ikke så svær, som den ser ud til. I finalen er der to stigninger. Først kommer Coll de la Creuta, der er 20,3 kilometer lang, men som stiger med 5,1 %. Det er ikke meget.
Efter en nedkørsel kommer så La Molina, der måler 12,1 kilometer og stiger med 4,3 %. Fra toppen er der en kort, lille nedkørsel inden en mindre rampe kommer op mod målstregen.
Typisk ender det med at 2-8 ryttere har revet sig fri og skal spurte om det i finalen. Tidsforskellene er typisk små blandt dem, der går efter at vinde løbet.
Odds-forslag: Løbsfavoritten har en hurtig finish
I gamle dage var jeg klart gået med Primoz Roglic, men jeg stoler mere på Juan Ayuso i sådan en afslutning nu om dage. Spanieren er overraskende hurtig på stregen, og på de her stigningsprocenter bør han have styr på de fleste af rivalerne. Oddsene på de tre store er alle relativt lave, men det er også svært at se bort fra de tre.
Zweeler-fidusen: Wilco? Ja, Wilco!
Zweeler er tilbage med budgetspil til 3. etape af Catalonien Rundt. Denne gang peger jeg på Wilco Kelderman til 5,4 millioner. Han vinder ikke, og de har nok også bedre folk til finalen end ham… men han er bundsolid og kan på sine bedste dage køre med de 15 bedste.
Zweeler er et puljespil, hvor man skal forsøge at sammensætte det hold, der kan opnå flest point på etapen. Spillet skifter ofte format: I nogle spil har man et budget og skal købe ryttere til en given pris, mens man i andre spil skal vælge ryttere fra forskellige kategorier.
Catalonien Rundt 2025 live stream
Det er Max, der har overtaget Eurosports streamingtjenester. Løbet kan således findes på streamingstjenesten Max.
Spil på Catalonien Rundt 2025
Nye kunder hos bet365 kan modtage et matchet beløb i væddemålskreditter på op til 1.000 kr., når du opretter en konto og foretager en kvalificerende indbetaling på 50 kr. eller mere. Opret en konto, foretag en kvalificerende indbetaling på 50 kr.\ *eller mere, og gør krav på tilbuddet for at få et matchet beløb i væddemålskreditter, op til et maksimum på 1.000 kr.*. Væddemålskreditter tilgængelige for brug efter afgørelse af væddemål til værdien af kvalificerende indbetaling. Kun tilgængeligt for nye kunder. Oprettelse kræves. Krav om min. indbetaling. Returbeløb er eksklusive indsats for væddemålskreditter. Bonuskoden MAXSPIL kan benyttes i løbet af registrering, men beløbet ændres ikke på nogen måde. Regler, tidsbegrænsninger og undtagelser gælder.*
Min. 18 år | Kun nye spillere | Min. indbetaling: 100 kr. | Max. bonus: 1000 kr. | Omsætningskrav: 5 x indbetaling + bonusbeløb inden 60 dage | Eksempel: Hvis du indbetaler 1.000 kr. modtager du en bonus på 1.000 kr. Så skal du omsætte for (1.000 kr. + 1.000 kr.) x 5 = 10.000 kr. før eventuelle gevinster kan udbetales | Min. odds 1,50 | Se fulde vilkår here | Selvudeluk via Rofus.nu | Få rådgivning via Stopspillet.dk
18+. Regler og vilkår gælder. Spil ansvarligt. Selvudelukkelse via ROFUS. Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på Stopspillet.dk . Kun for nye spillere. Du skal aktivere tilbuddet under ‘Mine tilbud’ inden for 60 dage. Du skal placere et kvalificerende væddemål inden for 60 dage efter tilbuddet er aktiveret. Min. indsats på 100 kr. til odds 1,80. Freebet op til 500 kr. Freebet kan kun bruges live på min. odds 1.80 og er gyldigt i 14 dage, efter dit kvalificerende væddemålet er afgjort. Indbetalinger foretaget med Skrill er ikke bonusberettigede.
Min. 18 år | Kun nye spillere | Min. indbetaling: 50 kr. | Max. bonus: 1000 kr. | Promokode: BETMAX | Omsætningskrav: 5 x indbetaling + bonusbeløb inden 60 dage | Eksempel: Hvis du indbetaler 1.000 kr. modtager du en bonus på 1.000 kr. Så skal du omsætte for (1.000 kr. + 1.000 kr.) x 5 = 10.000 kr. før eventuelle gevinster kan udbetales | Min. odds 1,80 | Se fulde vilkår her | Selvudelukkelse via Rofus.nu | Få rådgivning via Stopspillet.dk (70222825)
Min. 18 år | Kun nye spillere | Min. indbetaling: 100 kr. | Max. bonus: 500kr. | Omsætningskrav: 6x indbetaling + bonusbeløb inden 60 dage | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via http://ROFUS.nu | http://StopSpillet.dk (tlf. 70 22 28 25).
3. etape ved Catalonien Rundt 2025 starter kl. 10:30 onsdag d. 26. marts 2025.
Catalonien Rundt 2025: 3. etape løbsinfo
Løbsstart: Onsdag den 26. marts 2025 – 10:00
Sted: Viladecans – La Molina
TV: Eurosport 2
Stream: Max