

Odds og optakt til 2. etape i Tirreno-Adriatico 2025
Filippo Ganna var knusende suveræn på dagens enkeltstart, da han satte alt og alle på plads. Dermed levede italieneren op til sin favoritværdighed.
Her på 2. etape af Tirreno-Adriatico er det i stedet sprinterne, der skal dyste om sejren. For et år siden var alle de store sprintere med i Tirreno-Adriatico, men det er ikke helt tilfældet i år. Der er store navne med som Jonathan Milan, men hverken Tim Merlier eller Jasper Philipsen deltager i løbet. Alligevel skal det nok blive spændende i spurterne.
Jesper Carstens guider dig igennem løbet med daglige etapeoptakter, der gennemgår ruten, favoritterne, oddsene og danskerne. Løbet kan følges på Eurosport og streamingstjenesten Max.

Foto: Bernd Weißbrod/dpa/Alamy Live News
Tirreno-Adriatico 2025: 2. etape løbsinfo
Løbsstart: Tirsdag den 11. marts 2025 – 11:30
Sted: Camaiore – Follonica
TV: Eurosport 2
Stream: Max
Odds på 2. etape af Tirreno-Adriatico 2025
Tirreno-Adriatico 2025 favoritterne – 2. etape
Jonathan Milan (Lidl-Trek) må tage favoritprædikatet på sig. Der er tre sprintere, der skiller sig ud iblandt eliten, og da Tim Merlier kører Paris-Nice, mens Jasper Philipsen springer begge løb over, så er det Jonathan Milan, der er den helt tunge favorit til at vinde 2. etape af Tirreno-Adriatico. Han har også et stærkt leadouthold omkring sig.
Men hvis én står på spring i forhold til at komme op til de tre storsprintere, så er det Olav Kooij (Visma). Hollænderen er lynende hurtig og har endelig fået lidt leadout-støtte i form af Dan McLay. Jeg er meget spændt på at se deres samarbejde. Det kan blive rigtig godt, og jeg vil ikke blive overrasket, hvis vi taler om en big 4 blandt sprinterne efter denne sæson.
Uno-X sætter naturligvis deres lid til Søren Wærenskjold, der med sejren i Omloop Het Nieuwsblad beviste sin storform. Kan han fastholde det momentum? Jeg tror, det bliver en smule svært – men ikke umuligt.
Hos Soudal-Quick Step har man store forhåbninger til unge Paul Magnier, der ligner en hårdfør klassikersprinter. Kan han slå til i de helt rene spurter? Det tror jeg ikke, han er helt klar til endnu, men det er klart, at han er et lovende navn.
Den sidste, jeg vil nå forbi, er Dylan Groenewegen (Jayco). Jeg tror egentligt ikke meget på ham, særligt ikke i en teknisk spurt som denne, men på sine bedste dage har han bevist, at han fortsat er ganske hurtig.
Danskernes chance på 2. etape af Tirreno-Adriatico 2025
Der er ingen danskere, der ventes at kunne levere noget her på 2. etape af Tirreno-Adriatico. Selvfølgelig er der Magnus Cort (Uno-X), der efter tre etapesejre i O Gran Camino nok har nogle forventninger på sig, men dels spurter han ikke i de her klassiske spurter, og dels råder holdet over Wærenskjold, så han får slet ikke chancen.
Rutebeskrivelse: 2. etape – Tirreno-Adriatico 2025
Etapen til Follonica er næsten en fast tradition i Tirreno-Adriatico. Der er ingen tvivl om at den bør ende i en massespurt.
Den flade etape rummer nemlig ikke plads til meget. Der er en bakke, der fungerer som et fint afsæt for et udbrud på de første fire kilometer, men herefter er det fladt.
Finalen er dog teknisk. Der er et 90 grader sving med 300 meter igen, hvilket nok kræver at rytterne er helt i front, hvis de vil kæmpe med om sejren. Det er det springende punkt, som alle sprinterholdene har talt om i deres taktikmøde.
Odds-forslag: Ingen slinger i valsen fra forhåndsfavorit
Jonathan Milan er en af de tre bedste sprintere i feltet – Olav Kooij er fortsat et stykke efter. Og de øvrige er ikke i nærheden. Sådan kan man opsummere feltet her i Tirreno-Adriatico, og selvom Kooij har topfarten til at udfordre Milan, så tror jeg ikke, han er der helt endnu. Jeg har italieneren som klar favorit.
Zweeler-fidusen: Billig leadoutrytter kan skabe fordel
Sandsynligvis leverer han ikke rigtigt noget, men med tanke på at der er point til de 30 første ryttere, kan det alligevel ske: Simone Consonni til 2,8 millioner skal køre leadout for Milan, men han plejer at præstere godt her i Follonica, hvor han tidligere har kørt flere top10-placeringer hjem som solosprinter. Nu gælder det om at time spurten godt, så derfor skal Consonni bruges i finalen. Det kan give en top30-placering.
Zweeler er et puljespil, hvor man skal forsøge at sammensætte det hold, der kan opnå flest point på etapen. Spillet skifter ofte format: I nogle spil har man et budget og skal købe ryttere til en given pris, mens man i andre spil skal vælge ryttere fra forskellige kategorier.
Tirreno-Adriatico 2025 live stream
Det er Max, der har overtaget Eurosports streamingtjenester. Løbet kan således findes på streamingstjenesten Max.
Spil på Tirreno-Adriatico 2025
Nye kunder hos bet365 kan modtage et matchet beløb i væddemålskreditter på op til 1.000 kr., når du opretter en konto og foretager en kvalificerende indbetaling på 50 kr. eller mere. Opret en konto, foretag en kvalificerende indbetaling på 50 kr.\ *eller mere, og gør krav på tilbuddet for at få et matchet beløb i væddemålskreditter, op til et maksimum på 1.000 kr.*. Væddemålskreditter tilgængelige for brug efter afgørelse af væddemål til værdien af kvalificerende indbetaling. Kun tilgængeligt for nye kunder. Oprettelse kræves. Krav om min. indbetaling. Returbeløb er eksklusive indsats for væddemålskreditter. Bonuskoden MAXSPIL kan benyttes i løbet af registrering, men beløbet ændres ikke på nogen måde. Regler, tidsbegrænsninger og undtagelser gælder.*
Min. 18 år | Kun nye spillere | Bonuskode: MAXSPORT | Min. indbetaling 100 kr. | Maks. bonus 1000 kr. | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt. Selvudelukkelse via ROFUS. Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk.
18+. Regler og vilkår gælder. Spil ansvarligt. Selvudelukkelse via ROFUS. Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på Stopspillet.dk . Kun for nye spillere. Du skal aktivere tilbuddet under ‘Mine tilbud’ inden for 60 dage. Du skal placere et kvalificerende væddemål inden for 60 dage efter tilbuddet er aktiveret. Min. indsats på 100 kr. til odds 1,80. Freebet op til 500 kr. Freebet kan kun bruges live på min. odds 1.80 og er gyldigt i 14 dage, efter dit kvalificerende væddemålet er afgjort. Indbetalinger foretaget med Skrill er ikke bonusberettigede.
Min. 18 år | Kun nye spillere | Min. indbetaling: 50 kr. | Max. bonus: 1000 kr. | Promokode: BETMAX | Omsætningskrav: 5 x indbetaling + bonusbeløb inden 60 dage | Eksempel: Hvis du indbetaler 1.000 kr. modtager du en bonus på 1.000 kr. Så skal du omsætte for (1.000 kr. + 1.000 kr.) x 5 = 10.000 kr. før eventuelle gevinster kan udbetales | Min. odds 1,80 | Se fulde vilkår her | Selvudelukkelse via Rofus.nu | Få rådgivning via Stopspillet.dk (70222825)
Min. 18 år | Kun nye spillere | Min. indbetaling: 100 kr. | Max. bonus: 1.000 kr. | Omsætningskrav: 6x indbetaling + bonusbeløb inden 60 dage | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS | Stopspillet” (tlf. 70 22 28 25).
1. etape ved Tirreno-Adriatico 2025 starter kl. 11:40 mandag d. 10. marts 2025.
Tirreno-Adriatico 2025: 2. etape løbsinfo
Løbsstart: Tirsdag den 11. marts 2025 – 11:30
Sted: Camaiore – Follonica
TV: Eurosport 2
Stream: Max