Sprinteranalyse: Her er de hurtigste sprintere i Giro-feltet
Årets Giro d’Italia nærmer sig med hastige skridt, og med udsigten til at sprinterne får en hovedrolle allerede på 1. etape, er det nærliggende at analysere sprinterhierarkiet.
I denne analyse kigger eksperten Jesper Carstens nærmere på alle sprinterne i årets felt. Han ser nærmere på hvad de har opnået i år – og analyserer deres muligheder i årets Giro d’Italia.

Dylan Groenewegen er én af de bedste sprintere. Foto: Belga News Agency, Alamy
Giro d’Italia 2026: Holdenes sprintere
Før vi når frem til hovedanalysen, præsenterer vi holdenes sprinter i tabellen herunder. Det er ikke alle hold, der har en sprinter med i løbet.
| Hold | Sprinter | Mulig reserve |
| Alpecin-Premier Tech | Kaden Groves | |
| Bahrain-Victorious | ||
| Bardiani CSF 7 Saber | Enrico Zanoncello | |
| Decathlon CMA CGM Team | Tobias Lund Andresen | Tord Gudmestad |
| EF Education-EasyPost | ||
| Groupama-FDJ United | Paul Penhoët | |
| Lidl-Trek | Jonathan Milan | Tim Torn Teutenberg |
| Lotto Intermarché | Arnaud de Lie | |
| Movistar Team | Orluis Aular | |
| Netcompany INEOS | Ben Turner | |
| NSN Cycling Team | Ethan Vernon | Corbin Strong |
| Pinarello Q36.5 Pro Cycling Team | Matteo Moschetti | |
| Red Bull-Bora-hansgrohe | ||
| Soudal-Quick Step | Paul Magnier | |
| Team Jayco AlUla | Pascal Ackermann | |
| Team Picnic PostNL | Casper van Uden | |
| Team Polti VisitMalta | Giovanni Lonardi | |
| Team Visma | Lease a Bike | ||
| Tudor Pro Cycling | Luca Mozzato | |
| UAE Team Emirates – XRG | ||
| Unibet Rose Rockets | Dylan Groenewegen | |
| Uno-X Mobility | Erlend Blikra | Sakarias Koller Løland |
| XDS Astana Team | Matteo Malucelli | Guillermo Thomas Silva |
Der er naturligvis nuancer i billedet: En sprinter er ikke bare en sprinter, og nogle sprintere er bedst, når opløbet er teknisk eller stigende, mens andre er rendyrkede powersprintere. Der kan være hold, der satser på forskellige sprintere alt efter finaletype, men såfremt det potentielt kunne være tilfældet, har jeg forsøgt at liste begge sprintere i tabellen ovenover.
Her er sprinteretaperne i Giro d’Italia 2026
Når jeg snakker om sprinteretaper, så er det primært disse etaper, jeg hentyder til:
| Etape |
| 1. etape: Nessebar – Burgas, 147 km |
| 3. etape: Plovdiv- Sofia, 175 km |
| 6. etape: Paestum – Napoli, 141 km |
| 15. etape: Voghera – Milan, 157 km |
| 21. etape: Rom – Rom, 131 km |
Sejrstotalen: De har vundet flest løb i 2026
Hvordan forholder det sig med de rå tal? Hvilke sprintere har vundet flest sejre i 2026?
| Rytter | Sejre i 2026 |
| Jonathan Milan | 6 |
| Ethan Vernon | 4 |
| Dylan Groenewegen | 4 |
| Tobias Lund Andresen | 3 |
| Paul Magnier | 2 |
| Erlend Blikra | 1 |
| Matteo Malucelli | 1 |
| Casper van Uden | 1 |
Der er ikke mange sprintere, der har vundet etaper i år. Det er umiddelbart det første, der slår mig. Dernæst: Der er forskel på sejre. I al fald synes der at være gigantisk forskel på Vernons fire sejre og Groenewegens ditto.
Sidstnævnte – Dylan Groenewegen – påvirkes naturligvis også af at han har fortid som supersprinter med seks Tour de France-etapesejre. Han virker til at være genfødt hos Unibet Rose Rockets og det betyder i den grad noget.
Det statistiske belæg: Sådan er det gået de seneste 12 måneder
Sejrene siger ikke altid alverden, for sommetider er en sprinter pakket væk på et skåneprogram, hvor de kører løb mod sekundære sprintere. Derfor er det relevant at kigge på pointene, for her sættes sejrene i relief til løbets niveau – det giver altså muligvis et bedre billede af hvordan sprinternes styrkeforhold er.
| Rytter | Point |
| Paul Magnier | 1238 |
| Jonathan Milan | 914 |
| Dylan Groenewegen | 832 |
| Matteo Malucelli | 790 |
| Tobias Lund Andresen | 779 |
| Arnaud de Lie | 717 |
| Ethan Vernon | 694 |
| Erlend Blikra | 497 |
| Ben Turner | 460 |
| Giovanni Lonardi | 404 |
| Enrico Zanoncello | 383 |
| Paul Penhoët | 365 |
Pointene stammer fra ProCyclingStats og gælder for et løbende kalenderår. Det vil sige at Paul Magnier har fået forholdsvist mange point for hans stærke afslutning af 2025-sæsonen, mens Ben Turner også placeres højt grundet en etapesejr i Vuelta a España.
Men modsat var rangeringen fra CQRanking absolut intet værd i år: Dylan Groenewegen har fire sejre, men eftersom de alle er kommet i et endagsløb, registreres de ikke som en spurt. Derfor var han slet ikke med på ranglisten.
Så tag det lidt for hvad det er: Et sjuskset overblik. Vi kan ikke bruge pointene til meget.
De bedste sprintere i Giro d’Italia 2026
Sejre og point er meget fint, men det fortæller måske ikke det reelle billede. Jeg forsøger at give et billede af rytterens fart såvel som holdets styrke i leadout-kampen. Det er naturligvis helt subjektivt, men jeg har med al respekt set en spurt eller to i løbet af de seneste mange år – her følger min vurdering:
| Sprinter | Fart | Leadout | Totalt |
| Jonathan Milan (Lidl-Trek) | 4.50 ⭐ | 4.50 ⭐ | 4.50 ⭐ |
Jonathan Milan er sammen med Tim Merlier feltets bedste sprinter, og når belgieren så ikke deltager i årets Giro d’Italia, så må Jonathan Milan altså være i en klasse for sig. Han er den hurtigste rytter i feltet, og han kommer med det stærkeste leadout-tog omkring sig. For et år siden vandt han pointtrøjen i Tour de France.
Det kan godt være, at løbet udvikler sig anderledes, men umiddelbart starter Milan alle spurterne som den helt store favorit.
| Sprinter | Fart | Leadout | Totalt |
| Dylan Groenewegen (Unibet Rose Rockets) | 4.00 ⭐ | 4.00 ⭐ | 4.00 ⭐ |
| Tobias Lund Andresen (Decathlon) | 3.50 ⭐ | 4.00 ⭐ | 3.75 ⭐ |
| Kaden Groves (Alpecin-Premier Tech) | 3.50 ⭐ | 3.50 ⭐ | 3.50 ⭐ |
| Paul Magnier (Soudal-Quick Step) | 3.50 ⭐ | 3.50 ⭐ | 3.50 ⭐ |
| Arnaud de Lie (Lotto-Intermarché) | 3.50 ⭐ | 3.50 ⭐ | 3.50 ⭐ |
| Matteo Malucelli (XDS-Astana) | 3.50 ⭐ | 3.00 ⭐ | 3.25 ⭐ |
| Ethan Vernon (NSN) | 3.00 ⭐ | 3.50 ⭐ | 3.25 ⭐ |
Der er mange spørgsmålstegn i den her kategori. Alle sprintere i denne kategori kan i princippet vinde en spurt i årets Giro d’Italia. Måske ændrer jeg lidt i vurderingen op til løbet, men mine tanker er således:
Dylan Groenewegen har virkelig fået noget selvtillid efter skiftet til Unibet Rose Rockets. Sidste år havde han et løbsprogram med en masse små løb – fx Tour of Hellas, Tour de Hongrie og Tour of Slovenia – og han nåede tre sejre set over hele sæsonen. I år har han allerede fire i markant større løb – blandt andet WorldTour-løbet Ronde van Brugge.
Der er mange årsager til det. Unibet Rose Rockets hentede Groenewegen før denne sæson. De jagtede ham længe. De laver alverdens YouTube-videoer, og de har også lavet en, hvor de får skrevet kontrakt med ham, som er ret spændende. Og siden har de så serveret et stærkt hold omkring ham og banket troen ind i ham. Jeg synes faktisk at hans leadout-tog er rigtig, rigtig stærkt. Groenewegen har levet op til denne tillid og leveret. Jeg tror, det er længe siden Groenewegen har haft så meget tro på sig selv. Der var et tidspunkt, hvor jeg tænkte at holdet ville brænde nallerne gevaldigt på deres satsning, men lige nu er det dem, der griner hele vejen.
Herefter peger jeg på Tobias Lund Andresen (Decathlon). Sidste år var det tydeligt, at han manglede både fart og opbakning. Skiftet til Decathlon var således et fint skifte, selvom man måske sad med frygten om at han ville lokkes ind i leadout-toget for Olav Kooij. Det er ikke sket. Tværtimod har Tobias Lund vist enorme kvaliteter. Først og fremmest har han set hurtigere ud end ventet. Og dernæst har leadout-toget med Tord Gudmestad foran ham været rigtig, rigtig godt for Lund Andresen. Han kunne godt få en Grand Tour-sejr i år.
Den første sprinter, jeg for alvor er i tvivl med, er Kaden Groves (Alpecin-Premier Tech). Det tænker jeg alle er. Han har ikke kørt meget og han kommer ikke med det stærkeste tog, jeg har set fra deres side af, men Alpecin-holdet ved jo om nogen noget om hvordan man fyrer en sprinter af. Kaden Groves ved også noget om hvordan man kommer til en Grand Tour i form. Jeg giver begge parter en benefit of the doubt, men jeg vil ikke blive overrasket, hvis han falder helt igennem i årets løb.
Paul Magnier (Soudal-Quick Step) topper pointlisten længere oppe. Det gør han fordi han vandt et utal af løb i slutningen af 2025. Men selvom det absolut er imponerende at vinde 13 sejre i Okolo Slovenska, CRO Race og Tour of Gaungxi, så er det jo ikke for alvor mod de bedste sprintere. Magnier er ikke langsom, hvilket han viste med tredjepladsen i Napoli for et år siden, men han har ikke vist noget, der for alvor sender ham op blandt de største favoritter. Der skal jeg se lidt mere.
Arnaud de Lie (Lotto-Intermarché) er sådan en sprinter, der bare er en stor sejr fra sit helt store gennembrud. Arnaud de Lie er en superstjerne, der ofte er ramt af sygdom eller uheld. Jeg kunne godt have været mere gavmild ved ham, for som han viste i sidste års Tour de France, så er han dygtig, når han er klar. Ikke mindst i hårde finaler. Der er bare tit noget, der holder ham tilbage.
Jeg havde ikke skænket Matteo Malucelli (XDS-Astana) mange tanker før sidste sæson, men skiftet til Astana fik ham op på højeste niveau, og ligesom mange andre af de øvrige italienere på holdet, leverede han flot. De flotte takter fortsatte ind i denne sæson, hvor han i AlUla Tour vandt en spurt foran Jonathan Milan. I UAE Tour fortsatte han med at køre på højt niveau. Jeg tror måske ikke, han vinder en etape, men vi må heller ikke undervurdere ham. Han kunne godt blive en hyppig top10-rytter.
Og så er der Ethan Vernon (NSN). Det er sjældent, han imponerer mig. Ikke desto mindre er han én af de mest vindende sprintere i år (også selvom to af sejrene kom i Regio Pays de la Louire Tour). Med fire sejre er man dog nødt til at holde øje med ham.
| Sprinter | Fart | Leadout | Totalt |
| Pascal Ackermann (Jayco AlUla) | 3.00 ⭐ | 3.00 ⭐ | 3.00 ⭐ |
| Ben Turner (Netcompany INEOS) | 3.00 ⭐ | 3.00 ⭐ | 3.00 ⭐ |
| Matteo Moschetti (Pinarello Q36.5) | 3.00 ⭐ | 2.50 ⭐ | 2.75 ⭐ |
| Erlend Blikra (Uno-X Mobility) | 2.50 ⭐ | 3.00 ⭐ | 2.75 ⭐ |
| Casper van Uden (Picnic PostNL) | 3.00 ⭐ | 2.00 ⭐ | 2.50 ⭐ |
| Paul Penhoët (Groupama-FDJ United) | 2.50 ⭐ | 2.00 ⭐ | 2.25 ⭐ |
| Orluis Aular (Movistar) | 2.00 ⭐ | 2.50 ⭐ | 2.25 ⭐ |
| Luca Mozzato (Tudor) | 2.00 ⭐ | 2.00 ⭐ | 2.00 ⭐ |
| Enrico Zanoncello (Bardiani CSF 7 Saber) | 2.00 ⭐ | 1.50 ⭐ | 1.75 ⭐ |
| Giovanni Lonardi (Team Polti VisitMalta) | 2.00 ⭐ | 1.00 ⭐ | 1.50 ⭐ |
I denne kategori kan rytterne på en god etape kæmpe med om en podieplacering, men jeg tror ikke, de kan vinde etapen.
Og dog: Pascal Ackermann (Jayco AlUla) har jo trods alt tidligere vundet tre etaper i Giro d’Italia. I de senere par år har han dog haft svært ved at følge med i spurterne. I momenter har han imponeret lidt i år, men jeg tror, det bliver svært.
Så er der måske lidt mere fidus til Ben Turner (Netcompany INEOS). Jeg har svært ved at blive klog på ham. Han har ikke kørt meget, men han viste jo pludselig sidste år, at han er en ganske dygtig sprinter – og hvis Ganna eller Sheffield pludselig hjælper ham i et leadout, så er der afgjort muligheder. Han er en dark horse til en etapesejr fra denne kategori.
Matteo Moschetti (Pinarello Q36.5) har fart, men næppe så meget fart. Erlend Blikra og Uno-X plejer at levere nogle fine leadouts, men her tror jeg at farten mangler. Fart har Casper van Uden, men Picnic PostNL er et rædderligt hold efterhånden, og jeg har svært ved at se hvem der skal hjælpe ham frem.
Paul Penhoët (Groupama-FDJ United) er sådan set solid, men kan han vinde? Det er jeg meget afvisende overfor. Kan han gøre top3? Ja. Men der er ikke meget støtte.
Jeg er måske enormt hård over for Orluis Aular (Movistar). Det er trods alt en rytter, der kørte 11 top10-placeringer hjem i Giro d’Italia og Vuelta a España for et år siden. Fem af dem var podieplaceringer. Men decideret hurtig er han jo ikke. Han er klatrestærk, og det er hans chance. Måske er jeg lidt for hård ved hans fart.
De italienske kandidater i form af Luca Mozzato, Enrico Zanoncello og Giovanni Lonardi stoler jeg ikke meget på i sidste ende.
Giro d’Italia 2026 afvikles fra d. 8. til d. 31. maj.








