18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet -  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | * symbolet indikerer reklamelinks

Catalonien Rundt: Vingegaard folder vingerne ud på 5. etape

Efter fire dage, hvor de hurtigste ryttere har kæmpet om sejren, er det nu de bedste klassementsryttere, der skal i fokus.

Det er Jonas Vingegaard, der skal i fokus.

Danskeren er den store favorit til at vinde Catalonien Rundt, og det betyder at han skal ud og vinde etaper som denne. For selvom han er favoritten, så er der et par stærke udfordrere, der er klar til at nuppe den fra ham.

Danskeren ser skarp ud og han kommer lige fra en sejr i Paris-Nice. Kan han knuse konkurrenterne på samme vis her?

Jesper Carstens guider dig igennem Catalonien Rundt 2026 med daglige etapeoptakter, der gennemgår ruten, favoritterne, oddsene og danskerne. Løbet kan følges hos TV2 Sport X, Max og Eurosport.

Jonas Vingegaard

Jonas Vingegaard er favorit på 5. etape. Foto: Colin Flockton, Alamy

Catalonien Rundt: 5. etape løbsinfo

Løbsstart: Fredag d. 27. marts 2026 – 11:35
Sted: La Seu d’Urgell – Coll de Pal
TV: TV2 Sport, Eurosport 2
Stream: TV2 Play, MAX

Optakt til 5. etape ved Catalonien Rundt: Her er favoritterne

Jonas Vingegaard (Visma) starter som den store favorit. Dels var han favoritten forud for løbet, og dels har han efterladt et stærkt indtryk – her tænker jeg særligt på hvordan han lukkede hullet op til Remco Evenepoel, der angreb på flad vej.

Vingegaard er feltets bedste bjergrytter, og hvis alle folder sig fuldt ud – hvilket jeg forventer – kommer han til at angribe relativt tidligt på finalestigningen, og så bliver det svært at holde hans hjul.

Det er umiddelbart Remco Evenepoel (Red Bull), der kan gøre det. Han storskuffede i UAE Tour, men han ser anderledes skarp ud her i Catalonien Rundt. Han kommer lige fra en højdetræningslejr, og det er sommetider meget godt. Jeg vil ikke blive overrasket, hvis han ender med at vinde etapen.

João Almeida (UAE) er kørt forbavsende meget under radaren. Eller forbavsende og forbavsende: Det er jo retfærdigvis hans stil. Og Almeida vil nok også køre denne stigning bagfra – altså komme bag favoritterne. Det er hans stil. Men for et år siden var der et par lejligheder, hvor Almeida faktisk konkurrerede meget flot mod Vingegaard – blandt andet på Alto da Foia i Algarve. Kan han mon gøre det igen?

Der er også Tom Pidcock (Q36.5), der ikke må ignoreres. Briten er jo tydeligt i god form. Jeg er ikke helt solgt på ham, men med de rette betingelser kan han gøre det ret godt.

I det hele taget vælter det her løb i klassementsryttere. Jeg kunne sagtens se Giulio Ciccone (Lidl-Trek) få lidt frihed. Lenny Martinez (Bahrain) er jo også altid god for en etapesejr. Florian Lipowitz (Red Bull) beviser igen og igen, at hans Tour-podie ikke var en tilfældighed. Mattias Skjelmose (Lidl-Trek) har dage, hvor han er flyvende. Altså: Løbet vælter i klassementsryttere.

Danskernes chance på 5. etape af Catalonien Rundt

Det er jo klart, at det er Jonas Vingegaard (Visma), der er fokus på her. Han er favoritten til at vinde etapen, og han er således den dansker, der er mest interessant.

Han er dog ikke den eneste. Mattias Skjelmose (Lidl-Trek) har formået at holde sig inde i klassementet, og det skal blive spændende at se ham her på 5. etape. Han har været skadet op til løbet, så hvilken forfatning er han mon i?

Ellers kigger jeg lidt mod Anthon Charmig (Uno-X). Han vinder ikke, men han er jo tydeligt godt kørende og han er ganske habil i bjergene. Jeg synes godt, man kan have top20-forhåbninger til ham.

Rutebeskrivelse: 5. etape – Catalonien Rundt

5. etape er en voldsom bjergdag med fire kategoriserede stigninger som opvarmning til den brutale finale. Allerede efter 20 km rammer rytterne Port Colldarnat, der med sine 19 hårnålesving og 15,3 km (5%) sætter scenen for en dag, hvor klatrerne skal være vågne fra start.

Midtvejs på ruten strammes grebet med Coll de Fumanya (6,7 km, 7%), der har passager på helt op mod 20%, efterfulgt af den stejle Collada Sobirana (7,1 km, 6,5%). Disse stigninger tjener som affyringsramper for langdistanceangreb, før den 18,9 km lange HC-finale mod Coll de Pal begynder i Bagà.

Finalen på Coll de Pal stiger med 7% i snit over næsten 19 kilometer i et spektakulært landskab, hvor udskilningen vil være nådesløs. Seerne skal holde øje med de sidste 36 kilometer, hvor terrænet aldrig flader ud, og hvor de mest holdbare klatrere vil gøre den endelige forskel i klassementet.

Odds på 5. etape af Catalonien Rundt 2026

Vinder Udbyder Odds
Jonas Vingegaard Bet365
1.66
Tom Pidcock Bet365
7.00
Remco Evenepoel Bet365
8.00
João Almeida Bet365
11.00
Florian Lipowitz Bet365
12.00
Lenny Martinez Bet365
19.00
Giulio Ciccone Bet365
29.00
Oscar Onley Bet365
29.00
Felix Gall Bet365
34.00
Cian Uijtdebrokes Bet365
41.00
Bemærk: Alle links er reklamelinks til den givne bookmaker
Odds kan ændre sig. Senest opdateret 26. mar. 22:29.

Odds-forslag: Vingegaard kan blive udfordret

Jeg synes egentligt, Remco Evenepoel har set skarp ud. Jeg synes, han virker til at være i en anden forfatning, end han var i UAE Tour.

Det kan være mig, der bliver snydt. Men umiddelbart virker han skarpere.

Er det så nok til at slå Vingegaard? Det er måske tvivlsomt – selv i sin bedste udgave plejer Vingegaard at være bedre. Men odds 8? Det synes jeg er spændende.

*Reklamelink

Bet365
8,00
Remco Evenepoel
Gå til bet365 *

Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.

Catalonien Rundt 2026 live stream

Du kan livestream Paris-Nice på MAX og TV2 Play

Hvornår starter 5. etape ved Catalonien Rundt 2026?

5. etape ved Catalonien Rundt køres fredag den 27. marts 2026 kl. 11:45.

Skriv første kommentar

Skriv et svar