Anbefalet til
3.40
Dansker-dom: Miss Sunshine stråler over New York
SpilXperten kigger nærmere på nogle af de største begivenheder, der har dansk islæt, i weekenden. Michael Vilster har udvalgt fem atleter/hold, der er særligt værd at holde øje med, og i denne artikel deler han sine forventninger til danskernes præstationer.
Wozniacki har gode forudsætninger for at fortsætte de flotte takter ved US Open, mens Vingegaard godt må begynde at røre på sig i Vueltaen.
Der er store forhåbninger til unge fodboldben, mens Kevin Magnussen i F1 snart ikke kan skuffe længere som følge af meget lave forventninger.

Caroline Wozniacki spiller 3. rundekamp ved US Open mod Jennifer Brady. (Foto: IMAGO / ZUMA Wire)
Wozniacki bærer de rødhvide drømme ved US Open
⭐⭐⭐⭐⭐ Caroline Wozniacki kommer videre til mindst 4. runde i US Open
Hold da fest. Sikke et løft i niveau, Caroline Wozniacki leverede fra hendes første 4 comeback-kampe til duellen natten til torsdag mod verdens nummer 11 – tjekkiske Petra Kvitova.
I et brag af en kamp vandt danskeren to tætte sæt, og nu er der så lagt op til duel i næste runde mod hjemmebanehåbet Coco Gauff.
Hvis altså Wozniacki kan slå amerikanske Jennifer Brady i 3. runde af US Open. Og det kan hun. Det tror jeg på.
Caroline Wozniacki spiller fredag den 1. september kl. 20:00, og du kan se med direkte på 6’eren. Læs også optakten til kampen her:
Italiensk for begyndere
⭐⭐⭐ Spilletid til bare én af de unge herrer vil være stort
Jesper Lindstrøm er kommet til de italienske mestre fra Napoli, mens Gustav Isaksen er skiftet fra FCM til SS Lazio. Det er sidste sæsons mestre og vicemestre i Serie A.
På den måde bliver Støvlelandets liga jo pludselig meget mere interessant. Og de to hold brager sammen lørdag aften.
De to unge herrer har kun haft kort tid til at imponere henholdsvis Garcia og Sarri på trænerbænkene, så decideret fast spilletid er der næppe endnu. Men bare et par minutter på banen. Per favore …
SSC Napoli – SS Lazio spiller lørdag den 2. september kl. 20:45, og du kan se med direkte på TV2 Sport X. Læs også Michael Rundagers optakt til kampen her:
Vingegaard skal snart røre på sig i Vueltaen
⭐⭐⭐ Vingegaard frem i top 5 senest efter søndagens etape
Jumbo Visma fik sat Remco Evenepoel godt og grundigt af på torsdagens etape af Vuelta a España.
Både kaptajnerne Vingegaard og Roglic samt den stærke hjælper Sepp Kuss ligger nu stærkt til i toppen af klassementet.
Fredag bød på en sprinteretape, men både lørdag og søndag er der bakker og bjerge, og her skal Vingegaard gribe chancen og køre sig længere frem end den nuværende 11. plads knap 3 minutter fra førertrøjen.
Der er i første omgang lidt over 1 minut til klassementets 5 øverste pladser, og det forventer jeg, at danskeren overkommer i løbet af weekenden, så han går ind i løbets sidste uge i top 5.
Vuelta a España kører lørdag den 2. september fra kl. 13:00, og du kan se med direkte på TV2 Sport fra klokken 14:50. Læs også Jesper Carstens etape-optakter til Vueltaen her:
Er det NU for Rasmus Højlund?
⭐⭐⭐⭐ 2 danskere på banen i topkampen i London
De engelske vicemestre fra Arsenal FC tager søndag mod Manchester United i Premier League. På Emirates Stadium plejer der at være gang i sagerne, når de to klubber mødes.
Og nu må det da snart være tid at se giraffen Rasmus Højlund i front for Manchester United.
Hvis ten Hag havde sin tvivl om danskerne i truppen, må han være blevet overbevist af Christian Eriksen, hvor den danske midtbanevirtous spillede en stor kamp.
Det kan Højlund forhåbentlig også gøre her. Om det er nok til sejren for et til tider halvsløjt udseende Man United-hold er tvivlsomt, men ten Hag kan forbedre sine odds ved at bruge begge sine danskere.
Arsenal FC – Manchester United spiller søndag den 3. september kl. 17:30, og du kan se med direkte på See. Læs også Søren Sorgenfris optakt til kampen – og resten af Premier League-runden – her:
Lukker de overhovedet Haas ind på Temple of Speed?
⭐⭐ Magnussen skal i top 14
Som Haas-raceren har leveret i de sidste uger, kan man jo være i tvivl, om bilen overhovedet får lov at lege med på Autodromo Nazionale Monza.
Men det gør de jo. Og det kan så være en kærkommen lejlighed for danske Kevin Magnussen til at gøre et bedre indtryk end i de seneste mange løb.
Forventningerne er ikke høje, men jeg håber nu alligevel, at Magnussen får en god dag på kontoret og kører sig ind blandt de 14 bedste i løbet. Som minimum.
Formel 1-GP på Monza køres søndag den 3. september kl. 15:00, og du kan se med direkte på TV3+. Læs også vores optakt til løbet her:
Dansker-dommen til weekenden
Jeg venter spændt på en stribe unge danske fodboldspillere i europæisk topbold, hvor både Højlund, Lindstrøm og Isaksen endnu mangler at sætte et aftryk. Wozniacki har til gengæld allerede sat et stort aftryk på US Open, og det kan blive til endnu mere.
- ⭐⭐⭐⭐⭐ Caroline Wozniacki kommer til mindst 4. runde i US Open
- ⭐⭐⭐ Spilletid til bare én af Lindstrøm & Isaksen vil være stort i Napoli – Lazio
- ⭐⭐⭐ Vingegaard frem i top 5 senest efter søndagens Vuelta-etape
- ⭐⭐⭐⭐ 2 danskere på banen i topkampen i London mellem Arsenal og Man United
- ⭐⭐ Magnussen i top 14 på Monza-banen