18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet -  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening
sport-icon

Anbefalet til

2.03
4/10
AC Horsens
Esbjerg fB
Tipped at 2.03
Higuain-avatar
18. apr.
13:00
sport-icon

Anbefalet til

2.15
4/10
BK Olympic
Torslanda IK
Tipped at 2.15
Loso-avatar
18. apr.
13:00
sport-icon

Anbefalet til

2.14
4/10
Joseph Blackmore
Tiesj Benoot
Tipped at 2.14
Jesper Carstens-avatar
18. apr.
13:30
sport-icon

Anbefalet til

1.91
5/10
Landvetter IS
Laholms FK
Tipped at 1.91
Loso-avatar
18. apr.
13:30
sport-icon

Anbefalet til

2.18
4/10
Hässleholms IF
Trollhättan FC
Tipped at 2.18
Loso-avatar
18. apr.
16:00
sport-icon

Anbefalet til

1.88
4/10
Brøndby IF
FC Nordsjælland
Tipped at 1.88
Higuain-avatar
18. apr.
19:00
sport-icon

Anbefalet til

1.84
3/10
Calcio Padova
Clodiense
Tipped at 1.84
BettingGuru-avatar
18. apr.
20:30
sport-icon

Anbefalet til

1.95
2/10
LR Vicenza
Triestina
Tipped at 1.95
BettingGuru-avatar
18. apr.
20:30
sport-icon

Anbefalet til

1.85
1/10
Rennes
Nantes
Tipped at 1.85
Dagens Spil-avatar
18. apr.
20:45
sport-icon

Anbefalet til

2.32
1/10
Espanyol
Getafe
Tipped at 2.32
Dagens BetBuilder-avatar
18. apr.
21:00
sport-icon

Anbefalet til

2.70
4/10
FC Stockholm
Hammarby TFF
Tipped at 2.70
Loso-avatar
19. apr.
13:00
sport-icon

Anbefalet til

2.15
3/10
Marica FC
Rio Branco ES
Tipped at 2.15
BettingGuru-avatar
19. apr.
21:00
sport-icon

Anbefalet til

1.84
1/10
Vasco da Gama
Flamengo
Tipped at 1.84
Frank Pilantra-avatar
19. apr.
23:30
sport-icon

Anbefalet til

2.42
3/10
Leicester
Liverpool
Tipped at 2.42
MJN1999-avatar
20. apr.
17:30
sport-icon

Anbefalet til

1.95
3/10
Colo Colo
Racing Club
Tipped at 1.95
BettingGuru-avatar
23. apr.
02:30
sport-icon

Anbefalet til

2.25
3/10
Bolivar
Palmeiras
Tipped at 2.25
BettingGuru-avatar
25. apr.
00:00
sport-icon

Anbefalet til

1.95
3/10
Paris SG
Nice
Tipped at 1.95
BettingGuru-avatar
25. apr.
20:45

Dansker-dom: Mere power til Magnussen? Turbo fra start for Thorup? Og topkamp for Braithwaites Espanyol

I den ugentlige Dansker-dom kigger vi nærmere på en håndfuld større begivenheder med danskere involveret. Michael Vilster vælger fem atleter/hold, der er særligt værd at holde øje med, og efterfølgende vurderer han så indsatsen fra de fem udvalgte, og om de levede op til forventningerne.

Vi er med Magnussen til Formel 1 i Austin, Texas.

Vi holder øje med Denmark Open i badminton.

Og så skeler vi til Jess Thorup i Bundesligaen, Joachim Andersen i Premier League og Martin Braithwaite i Espanyol og den spanske Liga 2.

Kevin Magnussen kører USA Grand Prix i Austin, Texas denne weekend.

Kevin Magnussen kører USA Grand Prix i Austin, Texas denne weekend. (Foto: IMAGO / Nordphoto)

FAST SKRIBENT
Michael Vilster
Dansker-dom

Kmag er hjemme i USA og med stor Haas-opgradering

⭐⭐⭐ Kmag kører sig ind blandt de 12 første til søndagens GP – eller får point i lørdagens sprint

Det har været en træls sæson for Kevin Magnussen, men nu – med seks løb tilbage af sæsonen – kommer Haas med en stor opgradering af bilen.

Det er nok mest for at forberede sæsonen 2024, men forhåbentlig kan Kevin Magnussen allerede nu få fordel af opgraderingen. Det trænger han i hvert fald til.

Jeg tror, håber og forventer, at danskeren enten kører sig til point i lørdagens sprint eller minimum i top 12 i søndagens Formel 1-Grand Prix. 

Magnussen kører sprint søndag den 22. oktober klokken 0:00 og Grand Prix senere søndag dansk tid kl. 21:00, og du kan se med direkte på TV3+. Læs også optakten til løbet her:

Kim Astrup og Anders Skaarup jagter mere succes i Denmark Open.

Kim Astrup og Anders Skaarup jagter mere succes i Denmark Open. (Foto: IMAGO / Xinhua)

Sejr til Bøje/Christiansen eller Astrup/Rasmussen

⭐⭐⭐⭐ Enten samlet sejr i mixeddouble eller herredouble

Med både Axelsen og Antonsen ude af herresingle i Denmark Open vender vi blikket mod de to mest potente danske doubler for tiden. 

Herredoublen med Kim Astrup og Anders Skaarup har vundet deres to seneste turneringer, og nu står de i kvartfinalen mod malaysiske Ong og Teo.

Danskerne kan se frem til en eventuel semifinale mod ranglistens nummer 4, mens Alfian og Ardianto, der er verdens næstbedste herredouble ifølge ranglisten venter i en finale. Det bliver svært. 

Det gør det også for Alexandra Bøje og Mathias Christiansen i mixeddouble. De spiller kvartfinale fredag eftermiddag mod Ye og Lee fra Taiwan. Danskerne er #10 på ranglisten, mens det taiwanesiske par er nummer 14. 

Begge de danske par får overmåde svært ved at gå hele vejen til finalesejr, så jeg stiller mig tilfreds og udlodder et BESTÅET-stempel til dem begge, hvis blot et af parrene vinder Denmark Open. 

Bøje/Christiansen spiller mixeddouble fredag den 20. oktober kl. 16:00, og du kan se med direkte på TV2 Sport. På samme kanal kan du følge Astrup og Skaarup, der også spiller fredag men først klokken cirka 21:00.

Joachim Andersen og Crystal Palace gæster Newcastle United lørdag eftermiddag.

Joachim Andersen og Crystal Palace gæster Newcastle United lørdag eftermiddag. (Foto: IMAGO / PA Images)

Kan Andersen og Co. holde Newcastle fra målet?

⭐⭐⭐⭐ Joachim Andersen og Crystal Palace holder Newcastle på max 1 scoring

Joachim Andersen har spillet en brandvarm sæson for Crystal Palace i Premier League. Så varm faktisk, at han er kraftigt rygtet til sandkassen i Newcastle. 

Danskeren kan så vise sig frem på allerbedste vis, når de to klubber brager sammen på St. James’ Park lørdag eftermiddag i Premier League

Nu er fodbold jo et holdspil, så Andersen kan næppe ene mand holde alle modstanderne fra chancer, men han kan fylde så meget, at The Eagles højst indkasserer et mål i opgøret. 

Newcastle United – Crystal Palace FC spiller lørdag den 21. oktober kl. 16:00, og du kan se med direkte på TV-kanal. Læs også Sorgenfris optakt til kampen her:

Jess Thorup har overtaget trænerposten i kriseramte FC Augsburg.

Jess Thorup har overtaget trænerposten i kriseramte FC Augsburg. (Foto: IMAGO / Krieger)

Herzlich Willkommen Herr Thorup

⭐⭐⭐⭐ Jess Thorup kommer fra land uden nederlag

Der var én dansk Bundesliga-træner. Nu er der to danske Bundesligatrænere. Jeps, Bo Svensson i Mainz har fået dansk selskab blandt de 18 Bundesligatrænere, for Jess Thorup er ansat til at føre FC Augsburg til succes.

Det begynder med en udekamp mod Heidenheim på søndag. Værterne er oprykkere men ligger på en fin 10. plads, og de har vundet deres to seneste hjemmekampe.

FC Augsburg er omvendt nummer 15 i tabellen, og på udebane er de indtil videre ligaens ringeste hold med 3 nederlag i 3 kampe og en score på 1:8. 

Værsgo Thorup! Der er nok at tage fat på, og jeg forventer – og håber – at danskeren fører FC Augsburg til mindst et point søndag eftermiddag. 

VfL Heidenheim – FC Augsburg spiller søndag den 22. oktober kl. 17:30, og du kan se med direkte på Viaplay. Læs også Nicolai Lisbergs optakt til Bundesliga-runden her:

Martin Braithwaite og Espanyol spiller topkamp i La Liga 2 fredag den 20. oktober 2023.

Martin Braithwaite og Espanyol spiller topkamp i La Liga 2. (Foto: IMAGO NurPhoto)

Braithwaite scorer igen for Espanyol 

⭐⭐⭐⭐ Braithwaite på tavlen og hjemmesejr

Det er nummer 1 mod nummer 2 i den spanske La Liga 2, der mødes i Barcelona, når Espanyol får besøg af Leganes. 

Værterne har 23 point, mens gæsterne er lige efter med 22. Danske Martin Braithwaite begyndte sæsonen på den forkerte fod og forsøgte at forcere et skifte væk fra klubben, men det har han fortrudt, og nu kører det i spansk olivenolie for danskeren.

Med 6 mål er Braithwaite delt nummer 2 på topscorerlisten – han deler pladsen med holdkammerat Javi Puedo – og jeg forventer, at Braithwaite igen kommer på tavlen, når Espanyol fredag aften konsoliderer 1. pladsen i tabellen med sejr.

Espanyol – Leganes spiller fredag den 20. oktober kl. 21:00, og du kan se med direkte på TV2 Sport X. Du kan læse Nicolai Lisbergs optakt til runden i La Liga her:


Dansker-dommen til weekenden

Kevin Magnussen har måske endelig fået dét materiel, han fortjener, og så kan det snildt blive en god oplevelse for danskeren på Circuit of the Americas

Det kan også blive en succesweekend for en af de danske doubler i Denmark Open, mens der på fodboldbanerne skal medvind til, hvis det skal gå godt for alvor.

  • ⭐⭐⭐ Kmag kører sig ind blandt de 12 første til søndagens GP – eller får point i lørdagens sprint
  • ⭐⭐⭐ Enten samlet sejr i mixeddouble eller herredouble i Denmark Open
  • ⭐⭐ Joachim Andersen og Crystal Palace holder Newcastle på max 1 scoring
  • ⭐⭐⭐⭐ Jess Thorup kommer fra land uden nederlag
  • ⭐⭐⭐⭐ Braithwaite på tavlen og hjemmesejr



Skriv første kommentar

Skriv et svar