Dansker-dom: Mål, mål, mål – og et rent bur af Gribben fra Kerteminde
I den ugentlige Dansker-dom kigger vi nærmere på en håndfuld større begivenheder med danskere involveret. Michael Vilster vælger fem atleter/hold, der er særligt værd at holde øje med, og efterfølgende vurderer han så indsatsen fra de fem udvalgte, og om de levede op til forventningerne.
Der er nok at kigge efter i denne weekend, hvor fodbolden fylder det meste. Jeg forventer scoringer af både Højlund i Manchester, Wind i Stuttgart og omvendt et rent bur af Gribben fra Kerteminde på Stadio Diego Armando Maradona i Napoli.
Kevin Magnussen kører Formel 1 i Qatar, men han har altså fat i en tøffer af en vogn, så forventningerne er begrænsede. Det er de til gengæld ikke, når det gælder brandvarme Mohamed Daramy og Stade de Reims i Ligue 1.

Rasmus Højlund skal score, hvis Manchester United skal have en chance for at vinde. (Foto: IMAGO / Sports Press Photo)
Højlund, Højlund, Højlund
⭐⭐⭐⭐ Mindst 1 mål af Højlund og sejr til Manchester United
To kasser sendte Rasmus Højlund i nettet i midtugens CL-kamp. Alligevel tabte Manchester United til Galatasaray. Hjemme på Old Trafford.
Lørdag har de igen hjemmebane, når danskerkolonien Brentford kommer til Manchester i en Premier League-duel.
De to hold er nummer 10 og 14 i tabellen. 2 point skiller dem i værternes favør. Men Brentford har kun tabt to kampe i sæsonen – United har tabt fire.
Jeg tror, Højlund kommer på tavlen igen, og hvis målene for alvor skal betyde noget, skal The Red Devils også have alle tre point.
Manchester United spiller lørdag den 7. oktober kl. 16:00, og du kan se med direkte på TV3+. Læs også Sorgenfris optakt til kampen her:
Jonas Wind og Wolfsburg på svær opgave ude mod Stuttgart og måltyven Guirassy. (Foto: IMAGO / regios24)
Guirassy vs Wind aka Mercedes vs Folkevogn
⭐⭐⭐⭐ Wind scorer flere mål end Guirassy
Stuttgart er nummer 2 i Bundesligaen efter 6 runder, hvor de har scoret 19 mål. Guirassy har stået for de 10, men han scorede ikke i seneste runde.
Det gjorde Jonas Wind, der har lavet 7 af Wolfsburg 9 mål i sæsonen. Folkevognen er parkeret på 7. pladsen men med sejr rykker de á point med Mercedesbyen Stuttgart.
Jeg tror, Wind er så brandvarm, at han overgår værternes målhelt og laver flere mål end Guirassy i kampen. Om det så rækker til sejr …?
VfB Stuttgart – VfL Wolfsburg spiller lørdag den 7. oktober kl. 15:30, og du kan se med direkte på Viaplay. Læs også Nicolai Lisbergs optakt til kampen her:
Kevin Magnussen ser mest Formel 1-feltet fra de bagerste pladser i denne sæson. (Foto; IMAGO / ZUMA Wire)
Kom så Kevin! Klampen i bund!
⭐⭐⭐ Kmag slutter P15 eller bedre
Det er vanskeligt at blive ved at tro på mirakler for Kevin Magnussen og Haas. Det er tydeligt, at han triller rundt i en Berlingo i et Formel 1-felt af superracere.
Derfor er der grund til at glæde sig til løbet senere i oktober i Austin, hvor bilen får en opgradering, som måske kan gøre den konkurrencedygtig.
Indtil da må Magnussen i Qatar forsøge at holde bilen rullende, til løbet slutter og måske klemme sig ind blandt de 15 bedste – det lykkedes i Japan på Suzuka-banen, hvor fem konkurrenter udgik. Men hey; P15 er P15.
Qatar Grand Prix bliver kørt søndag den 8. oktober kl. 19:00, og du kan se med direkte på TV3+. Læs også optakten til hele Formel 1-weekenden her:
Gribben fra Kerteminde forsøger at holde mestrene fra Napoli fra scoringer. (Foto: IMAGO / ABACAPRESS)
Jobbe fra Vestegnen forsøger at overliste Gribben fra Kerteminde
⭐⭐⭐ Rent bur af Oliver Christensen
Hvis der er noget, fynske keepere kan, er det at hive en brandkamp ud af ærmet, når modstanden er størst. Husk Lars Høgh i Madrid i 1994!
Helt det samme er det ikke, men så alligevel. Søndag skal ACF Fiorentina og Oliver Christensen – aka Gribben fra Kerteminde – på en uhyre vanskelig opgave i Serie A ude mod mestrene fra Napoli.
Værterne kommer med Osimhem, Khvaratskhelia og Jobbe fra Vestegnen, og de har et midtugenederlag i CL mod Real Madrid, de skal hævne.
Det kan blive bøvlet for Oliver C og Co fra Firenze, men jeg forventer nu alligevel, at Gribben spreder vingerne og lukker buret.
SSC Napoli – AFC Fiorentina spiller søndag den 8. oktober kl. 20:45, og du kan se med direkte på TV2 Play. Læs også Michael Rundagers optakt til kampen her:
Mohamed Daramy og Stade Reims kan kravle til tops med sejr mod AS Monaco. (Foto: IMAGO / ZUMA Wire)
Daramy og Reims i topopgør mod Monaco
⭐⭐⭐⭐ Mål af Daramy og mindst uafgjort til Reims
Stade de Reims er blevet nummer 11, 12 og 14 i de tre seneste sæsoner. Men nu har de danske Daramy, og de er aktuelt nummer 3 i Ligue 1.
Lørdag aften kommer topholdet AS Monaco på besøg. Ét point skiller de to hold, så vinder Stade de Reims kravler de til tops i tabellen.
Daramy har scoret to mål i sæsonen allerede, og jeg forventer, han tilføjer mindst ét mere i denne kamp mod et gavmildt Monaco-forsvar, der har lukket 8 mål ind i de seneste 5 kampe. Mål af Daramy og mindst uafgjort til Stade de Reims.
Stade Reims – AS Monaco spiller lørdag den 7. oktober kl. 21:00, og du kan se med direkte på bet365. Læs også Jens Bøyes optakt til kampen her:
Dansker-dommen til weekenden
Forventningerne er store til en trio af skarpe offensive danske spillere i weekenden, mens jeg hælder til en storkamp af Oliver Christensen for Fiorentina, når de gæster Napoli.
- ⭐⭐⭐⭐ Mindst 1 mål af Højlund og sejr til Manchester United
- ⭐⭐⭐⭐ Wind scorer flere mål end Guirassy
- ⭐⭐⭐ Kmag slutter P15 eller bedre
- ⭐⭐⭐ Rent bur af Oliver Christensen
- ⭐⭐⭐⭐ Mål af Daramy og mindst uafgjort til Reims