Dansker-dom: Flotte indsatser af Andersen, Jörgensen og Uhre
I den ugentlige Dansker-dom kigger vi nærmere på en håndfuld større begivenheder med danskere involveret. Michael Vilster vælger fem atleter/hold, der er særligt værd at holde øje med, og efterfølgende vurderer han så indsatsen fra de udvalgte, og om de levede op til forventningerne.
Bo Henriksens indledende øvelser som træner i Bundesligaen var i fokus, lige som vi havde et blik på en spændende kamp i den nedre halvdel af Premier League, hvor Joachim Andersen og Jacob Bruun Larsens klubber stod over for hinanden.
Mikael Uhre var ene om at hejse det danske flag, da Philadelphia tog mod Chicago Fire, men det gjorde han flot med en scoring i MLS-opgøret. Endelig var vi forbi både La Liga og Serie A.

Mainz og Bo Henriksen bed fra sig, da de tabte 2:1 til Bundesliga-duksene fra Leverkusen. (Foto: IMAGO / Sven Simon)
Klob-Bo er i gang med sin magi
Forventning ⭐⭐ Mainz kommer på tavlen på BayArenA
Dom ⭐⭐⭐⭐ Mainz scorede og tabte kun 1:2
Mainz har været helt og aldeles håbløse at se på det meste af sæsonen i Bundesligaen.
Nu har de fået Bo Henriksen som træner, og der er kommet glød, gnist og flammer over holdets indsats.
De åbnede med 1:0 mod Augsburg i Henriksens debutkamp, men det rakte trods alt ikke til at tilføje Leverkusen sæsonens første nederlag.
Ét mål til hver i kampens første 10 minutter førte ellers til en hel times stillingskrig, men cirka halvvejs gennem anden halvleg bragte det suveræne tophold sig på 2:1.
10 minutter senere fik Mainz et rødt kort, og de kom ikke tilbage. Men det ene mål er nok til at Klob-Bo BESTÅR for anden uge på stribe.
Joachim Andersen og Crystal Palace moste Burnley. (Foto: IMAGO / Pro Sports Images)
Andersen og Krystal-paladset med sikker sejr
Forventning ⭐⭐⭐⭐ Andersen og Crystal Palace taber ikke
Dom ⭐⭐⭐⭐⭐ Crystal Palace vandt med sikre 3:0
Ingen hold under Crystal Palace i Premier League-tabellen formåede at vinde i weekenden, så Joachim Andersen og holdkammeraterne får maksimalt udbytte af deres sejr mod Burnley FC.
De måtte vente til godt 20 minutter før tid med at tage hul på målscoringen, men på bare 11 minutter gik de fra 0:0 til 3:0, og så var den kamp lukket effektivt.
Jacob Bruun Larsen slap for det værste af ydmygelsen, for han sad på bænken hele kampen, mens Andersen blev skiftet ud i kampens overtid.
Dér var han og holdet for længst BESTÅET!
Gustav Isaksen leverede en bleg indsats, da Lazio tabte ude mod Fiorentina. (Foto: IMAGO / Gribaudi Image Photo)
Skuffelse på skuffelse i Firenze
Forventning ⭐⭐⭐⭐ Isaksen med scoring eller assist
Dom ⭐ Isaksen hverken scorede eller assisterede i Firenze
Det lignede absolut en lækkerbidsken mandag aften i Serie A. Fiorentina tog med Oliver Christensen på bænken mod Lazio med en brandvarm Gustav Isaksen og Lazio.
Men nogen havde slukket Isaksen, for efter en i bedste fald middelmådig indsats blev han pillet ud i pausen. Fra bænken kunne han så kaste håndtegn til Oliver Christensen, mens det på banen blev 2:1 til værterne.
Med de rødhvide briller på en absolut DUMPET aften på Artemio Franchi. Desværre.
Filip Jörgensen og Villarreal hentede en flot udesejr mod Real Sociedad. (Foto: IMAGO / Ricardo Larreina Amador)
Filip med næsten rene lagner i Ubåds-sejr
Forventning ⭐⭐⭐ Filip Jörgensen og Villarreal indkasserer højst 1 mål
Dom ⭐⭐⭐⭐⭐ Jörgensen holdt Real Sociedad på 1 mål
Villarreal har måske nok lukket 3. flest mål ind i sæsonen i La Liga.
Men de hentede en fornem sejr i fredags i San Sebastian, hvor de bankede Real Sociedad 3:1.
Jörgensen strålede i buret og afværgede hele 8 forsøg inden for målrammen i en kamp, hvor værterne havde 70% boldbesiddelse.
Det var først 4 minutter før slutfløjtet, at Merino fik puttet bolden forbi danskeren til 1:2, men endnu en Villarreal-scoring dybt inde i overtiden lukkede og slukkede kampen.
Kæmpe BESTÅET til unge Jörgensen.
Mikael Uhre scorede for Philadelphia Union. (Foto: IMAGO / USA TODAY Network
Uhre på pletten
Forventning ⭐⭐⭐⭐ Mål eller assist af en af kampens 3 danskere
Dom ⭐⭐⭐⭐⭐ Mikael Uhre scorede til 1:1 i 2:2-kampen
Det blev ikke helt så rød-hvid en danskerduel i MLS som håbet.
Hverken Sanders Ngabo hos hjemmeholdet eller Tobias Salquist hos gæsterne var i truppen.
Så alt håb hang på Uhre. Og danskeren leverede. Godt nok kom Chicago Fire på 1:0 i 1. halvleg, men kort inde i 2. halvleg fik danskeren scoret med et simpelt tap-in til 1:1.
Det sluttede 2:2 i en livlig kamp, og med scoringen sørgede UHRE for et BESTÅET i Dansker-dommen. Well done!
Dansker-dommene opsummeret
Jeg havde store forventninger til flere af danskerne denne weekend. Og de blev opfyldt.
Joachim Andersen, Filip Jörgensen og Mikael Uhre endda med flotte sejre, mens Bo Henriksen blev vejet på en skånsom vægt i en svær opgave ude mod suveræne Leverkusen.
- BESTÅET
⭐⭐⭐⭐ Mainz scorede og tabte kun 1:2 - BESTÅET
⭐⭐⭐⭐⭐ Crystal Palace vandt med sikre 3:0 - DUMPET
⭐ Isaksen hverken scorede eller assisterede i Firenze - BESTÅET
⭐⭐⭐⭐⭐ Jörgensen holdt Real Sociedad på 1 mål - BESTÅET
⭐⭐⭐⭐⭐ Mikael Uhre scorede til 1:1