18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet -  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening
sport-icon

Anbefalet til

2.63
1/10
Barcelona
Osasuna
Tipped at 2.63
Dagens BetBuilder-avatar
27. mar.
21:00
sport-icon

Anbefalet til

1.92
1/10
Chelsea FC Kvinder
Manchester City Kvinder
Tipped at 1.92
Dagens Spil-avatar
27. mar.
21:00
sport-icon

Anbefalet til

4.50
3/10
Neymar : Antal Mål
Tipped at 4.50
BettingGuru-avatar
29. mar.
00:00
sport-icon

Anbefalet til

1.92
3/10
Bayern München
St. Pauli
Tipped at 1.92
BettingGuru-avatar
29. mar.
15:30
sport-icon

Anbefalet til

1.75
10/10
Brasileirão
Tipped at 1.75
Frank Pilantra-avatar
29. mar.
22:30
sport-icon

Anbefalet til

2.02
3/10
Cruzeiro
Mirassol
Tipped at 2.02
BettingGuru-avatar
29. mar.
22:30
sport-icon

Anbefalet til

1.79
2/10
AGF
FC Nordsjælland
Tipped at 1.79
MJN1999-avatar
30. mar.
16:00
sport-icon

Anbefalet til

2.30
4/10
FC Midtjylland
Brøndby IF
Tipped at 2.30
MJN1999-avatar
30. mar.
18:00
sport-icon

Anbefalet til

1.72
5/10
Felix Gall
Enric Mas
Tipped at 1.72
Jesper Carstens-avatar
24. apr.
13:00

Dansker-dom: Blandede danske bolsjer i en weekend, hvor kun Magnussen bestod

I den ugentlige Dansker-dom kigger vi nærmere på en håndfuld større begivenheder med danskere involveret. Michael Vilster vælger fem atleter/hold, der er særligt værd at holde øje med, og efterfølgende vurderer han så indsatsen fra de udvalgte, og om de levede op til forventningerne.

Denne gang var der fokus på skarpe målskytter og en enkelt keeper i fodboldverdenen, mens Formel 1-Magnussen som den eneste levede op til mine forventninger. Men de er altså heller ikke så høje længere, men måske næste gang, når der kommer opgraderinger til Haas-raceren.

Rasmus Højlund og Manchester United vendte kampen i overtiden og sejrede 2:1 mod Brentford.

Rasmus Højlund sled og knoklede, men han fik ikke scoret i kampen mod Brentford. (Foto: IMAGO / PA Images)

FAST SKRIBENT
Michael Vilster
Dansker-dom

Sejr til Man United – men ingen Højlund-mål

Forventning ⭐⭐⭐⭐ Mindst 1 mål af Højlund og sejr til Manchester United
Dom
⭐⭐ Sejren kom i land, men Højlund scorede ikke

Det lignede længe en komplet fiasko for Rasmus Højlund og Manchester United, der hjemme på Old Trafford var nede 0:1 mod Brentford, da kampen gik ind i overtiden.

Men 2 mål af indskiftede McTominay vendte det til hjemmesejr, og så brød festen løs hos de røde, da dommeren fløjtede af.

Selv Højlund så ud til at have glemt, at ingen mål betyder DUMPET hos Danskerdommen.

Jonas Wind og Wolfsburg fik klø, da de gæstede VfB Stuttgart.

Jonas Wind kom ikke på tavlen, da han og Wolfsburg mødte Stuttgart med Bundesligaens topscorer Guirassy i målhumør. (Foto: IMAGO / regios24)

Ingen scorer mere end Guirassy netop nu

Forventning ⭐⭐⭐⭐ Wind scorer flere mål end Guirassy
Dom
⭐⭐ Endnu et hattrick af brandvarme Guirassy kunne Wind ikke leve op til

Wolfsburg kom godt nok foran 1:0 ude mod Stuttgart. Da var Folkevognene varmere end Mercedes. Men kun da.

Gerhardts 1:0-mål var som en vandkande mod en skovbrand, da først Guirassy åbnede for sluserne. 

3 kasser på et kvarter af angriberen fra Guinea sendte ham på 13 sæsonmål i 7 runder, og det sendte mål-løse Wind direkte på rektors kontor med en DUMPET-seddel i hånden.

Kevin Magnussen sluttede som nummer 14 ved Qatar GP 2023.

Kevin Magnussen klemte sig ind som nummer 14 i Qatar GP, hvor Max Verstappen sikrede sig endnu et verdensmesterskab. (Foto: IMAGO / HochZwei)

Magnussen kæmpede sig til P14 i Qatar

Forventning ⭐⭐⭐ Kmag slutter P15 eller bedre
Dom
⭐⭐⭐⭐⭐ Danskeren drev den håbløse Haas-’racer’ til P14

Det kan ikke være let at være Magnussen og række ud efter bitte-bittesmå delmål, men det er altså, hvad Haas-raceren tillader netop nu. 

Og inden for de rammer er det klart bestået at slutte løbet i Qatar som P14 og endda slutte foran holdkammerat Hülkenberg.

Det er godkendt af Magnussen, og nøj, jeg håber, han får en fed opgradering til de kommende løb, så det for alvor bliver sjovt at følge. 

Oliver Christensen for ACF Fiorentina i Serie A 2023

Oliver Christensen sad over med skade, da Fiorentina på udebane bankede mestrene fra Napoli med 3:1. (Foto: IMAGO / Isosport)

Gribben med stækkede vinger …

Forventning ⭐⭐⭐ Rent bur af Oliver Christensen
Dom
En skade betød, Oliver Christensen ikke spillede

Gribben fra Kerteminde har haft ubudne gæster i fugleburet og måtte sidde ude med en skade, da Fiorentina søndag aften spillede i Napoli mod de forsvarende italienske mestre. 

Det generede dog ikke træner Italiano og hans Viola flok, for de vandt 3:1 og bragte altså 3 point med hjem til Firenze. Men rent bur blev det ikke til – og Oliver Christensen spillede slet ikke.

Mohamed Daramy for Stade de Reims mod Monaco i Ligue 1 2023

Mohamed Daramy og Reims kunne ikke stoppe AS Monaco. (Foto: IMAGO / PanoramiC)

Daramy scorede ikke, da Reims tabte

Forventning ⭐⭐⭐⭐ Mål af Daramy og mindst uafgjort til Reims
Dom
Ingen Daramy-mål og 0 point til Reims

Det blev til 75 minutter på banen for Daramy, da Stade de Reims lørdag aften spillede topkamp i Ligue 1 mod AS Monaco. 

I løbet af de 75 minutter scorede monegaskerne tre gange, mens værterne fra Reims blot kom på tavlen en enkelt gang, og det var ikke Daramy, der nettede. Øv. Dumpet!


Dansker-dommen til weekenden

Jeg havde for store forventninger til Højlund, Wind og Daramy i denne omgang. De formåede ikke at klemme sig på måltavlen, og de to sidstnævnte tabte endda deres kampe. 

Oliver Christensen var ude med en skade, da Fiorentina bankede mestrene fra Napoli, mens Kevin Magnussen levede op til de efterhånden noget lave forventninger, jeg har til ham.

  • DUMPET
    ⭐⭐ Sejren kom i land, men Højlund scorede ikke
  • DUMPET
    ⭐⭐ Endnu et hattrick af brandvarme Guirassy kunne Wind ikke leve op til
  • BESTÅET
    ⭐⭐⭐⭐⭐ Magnussen drev den håbløse Haas-’racer’ til P14
  • DUMPET
    En skade betød, Oliver Christensen ikke spillede
  • DUMPET
    Ingen Daramy-mål og 0 point til Reims



Skriv første kommentar

Skriv et svar