18+ | Spil ansvarligt -  Test dig selv med Gamalyze! | Regler og vilkår gælder | StopSpillet - Ring til 70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, der følges af symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening
sport-icon

Anbefalet til

1.84
3/10
Bayern München
FC København
Tipped at 1.84
BettingGuru-avatar
29. nov.
22:00
sport-icon

Anbefalet til

2.62
1/10
Benfica
Inter
Tipped at 2.62
Dagens Spil-avatar
29. nov.
22:00
sport-icon

Anbefalet til

4.15
1/10
Real Madrid
SSC Napoli
Tipped at 4.15
Mads Larsen-avatar
29. nov.
22:00
sport-icon

Anbefalet til

1.93
6/10
Olimpija Ljubljana
Lille
Tipped at 1.93
Stefan Lind-avatar
30. nov.
19:45
sport-icon

Anbefalet til

2.01
2/10
Nottingham F.
Everton
Tipped at 2.01
BettingGuru-avatar
2. dec.
19:30
sport-icon

Anbefalet til

1.80
1/10
Libertad
Cumbaya
Tipped at 1.80
BettingGuru-avatar
2. dec.
22:00
sport-icon

Anbefalet til

3.10
6/10
FK Haugesund
Stabæk
Tipped at 3.10
Stefan Lind-avatar
3. dec.
18:00
sport-icon

Anbefalet til

1.79
4/10
Celta Vigo
Cadiz
Tipped at 1.79
Stefan Lind-avatar
4. dec.
22:00

Dansker-dom: Allez ‘Olger Allez

I den ugentlige Dansker-dom kigger vi nærmere på en håndfuld større begivenheder med danskere involveret. Michael Vilster vælger fem atleter/hold, der er særligt værd at holde øje med, og efterfølgende vurderer han så indsatsen fra de fem udvalgte, og om de levede op til forventningerne.

Holger Rune spiller kvartfinale i Paris mod Djokovic. Jess Thorup jagter mere succes i Bundesligaen, mens Victor Kristiansen og Gustav Isaksen mødes i Serie A

Højlund og Eriksen bøvler stadig med tingene i Premier League, og lørdag gæster de London og Fulham FC. Endelig er Kevin Magnussen i brasilianske Sao Paulo til sæsonens tredjesidste Formel 1-løb.

Holger Rune spiller Paris Masters i denne uge, hvor han forsøger at gentage triumfen fra sidste år.

Holger Rune spiller Paris Masters i denne uge, hvor han forsøger at gentage triumfen fra sidste år. (Foto: IMAGO / PanoramiC)

FAST SKRIBENT
Michael Vilster
Dansker-dom

Holger forsvarer titlen mod mægtige Djokovic

⭐⭐⭐⭐ Holger Rune banker Djokovic

Holger Rune er trådt ind på Accor Arena i Paris, som om han aldrig har været væk. De to kampe mod Thiem og Altmaier er vundet med lethed, med styrke, med selvtillid og med frækhed. 

Det er næsten som at se danskeren for et år siden, hvor han vandt Paris Masters med finalesejr mod Novak Djokovic. Og nu mødes de så igen. 

Denne gang er det en kvartfinale, og jeg forventer, at danskeren bider fra sig med vilje, saft og kraft – og vinder kampen! Kom så Holger!

Holger Rune – Novak Djokovic spiller fredag den 3. november kl. 19:30, og du kan se med direkte på TV2 Sport X. Læs også vores optakt til kampen her:

Rasmus Højlund får masser af opmærksomhed fra forsvarerne i Premier League.

Rasmus Højlund får masser af opmærksomhed fra forsvarerne i Premier League. (Foto: IMAGO / Sportimage)

Det er tid, Rasmus! Manchester United har brug for dine mål

⭐⭐⭐⭐ Manchester United vinder, og Højlund scorer

Fulham FC på udebane. Et forsvar, der har lukket 8 mål ind i 5 hjemmekampe. Højlund, der endnu ikke har scoret i Premier League. Alt er lagt til rette. 

Lørdag eftermiddag på Craven Cottage åbner danskeren sin målkonto, og hvis han er heldig – og ten Hag tænker sig om – er det med Christian Eriksen som diskret men virtuos spilstyrer. 

Jeg forventer sejr til Manchester United. Og jeg forventer, at Højlund kommer på tavlen. Alt det hårde arbejde skal udmøntes i mål.  

Fulham FC – Manchester United spiller Premier League lørdag den 4. november kl. 13:30, og du kan se med direkte på TV3+. Læs også Søren Sorgenfris optakt til kampen her:

Jess Thorup lærer fra sig af basis-øvelser i fodboldens verden.

Jess Thorup lærer fra sig af basis-øvelser i fodboldens verden. (Foto: IMAGO / Krieger)

Thorup, Thorup, Thorup

⭐⭐⭐⭐⭐ FC Augsburg og Thorup snupper 3. sejr på stribe 

Der er åbenbart kun plads til én dansk træner i Bundesligaen, for ikke så snart var Jess Thorup ankommet til FC Augsburg, før end Bo Svensson forlod FSV Mainz 05. 

Men lige nu er der så også rigeligt at holde øje med hos Thorup. Han overtog et kriseramt Augsburg-hold, der var haltet gennem sæsonens første 8 kampe med pokal-exit og kun én eneste sejr. 

Nu har Thorup styret holdet i 2 kampe, der begge har givet sejre. Her er de på en tricky opgave ude mod Köln, der aktuelt er under nedrykningsstregen. Og dér bliver de, for Thorup fører sit hold til tredje sejr på stribe!

FC Köln – FC Augsburg spiller lørdag den 4. november kl. 15:30, og du kan se med direkte på Viaplay. Læs også Nicolai Lisbergs optakt til hele Bundesliga-runden her:

Victor Kristiansen er røget ud i kulden - eller i hvert fald på bænken - hos Bologna.

Victor Kristiansen er røget ud i kulden – eller i hvert fald på bænken – hos Bologna. (Foto: IMAGO / AFLOSPORT)

Kristiansen og Isaksen bøvler med spilletiden

⭐⭐⭐⭐ Bologna snupper sejren mod Lazio

Victor Kristiansen og Gustav Isaksen har begge to svært ved at få fodfæste hos henholdsvis Bologna og Lazio. Kristiansen begyndte ellers stærkt, men lige nu får græske Lykogiannis det meste af spilletiden på venstre back.

Hos Lazio har Isaksen kun startet på banen én gang, mens han seks gange er kommet ind fra bænken. Måske skal de to herrer fordrive ventetiden med at skrive sedler til hinanden på bænken? Så har de da noget at give sig til.  

Jeg forventer, vi får i hvert fald Kristiansen på banen i løbet af kampen, og jeg forventer faktisk også, at værterne snupper sejren på baggrund af en frygtelig stærk hjemmebane.

Også selv om Lazio har vundet fire af deres seneste fem kampe i Serie A. 

Bologna – SS Lazio spiller i Serie A fredag den 3. november kl. 20:45, og du kan se med direkte på TV2 Sport. Læs Michael Rundagers optakt til kampen her:

Kevin Magnussen og Haas har gode minder fra Brasilien. Det er tvivlsomt, om de kan skabe lige så gode minder denne weekend.

Kevin Magnussen og Haas har gode minder fra Brasilien. Det er tvivlsomt, om de kan skabe lige så gode minder denne weekend. (Foto: IMAGO / Motorsport Images)

Magnussen har før leveret sensationer i Brasilien

⭐⭐⭐ Magnussen klemmer sig i top 12 i søndagens GP

Sidste år er længe siden. Frygteligt længe siden. For da Formel 1-feltet for et år siden var på Interlagos-banen i Brasilien, kørte Kevin Magnussen sig til en sensationel pole position i lørdagens sprintløb. 

Det gør han ikke i år. Danskeren og resten af Haas har en frygtelig sæson, og de er aktuelt sidst i konstruktørmesterskabet. Av-av-av.

Sidst kan de jo også risikere at ende i Brasilien, men jeg har den optimistiske november-hat på og går med, at Magnussen slutter blandt de 12 bedste i søndagens Grand Prix – trods problemer med dækslid og manglende effekt af opgradering. Den optimistiske hat.  

Brasilien Grand Prix kører søndag den 5. november kl. 21:00, og du kan se med direkte på TV3+. Læs også optakt til løbet her:


Dansker-dommen til weekenden

Det kan blive en helt forrygende weekend for de udvalgte danskere.

Holger Rune kan for alvor melde sin retur til tennistoppen, mens Højlund og Eriksen kan melde United tilbage i spillet i Premier League.

  • ⭐⭐⭐⭐ Holger Rune banker Djokovic
  • ⭐⭐⭐⭐ Manchester United vinder, og Højlund scorer
  • ⭐⭐⭐⭐⭐ FC Augsburg og Thorup snupper 3. sejr på stribe
  • ⭐⭐⭐⭐ Bologna snupper sejren mod Lazio
  • ⭐⭐⭐ Magnussen klemmer sig i top 12 i søndagens GP

Danskerdommen – din dom!

  • Holger Rune vinder
  • Holger Rune vinder ikke
  • Man United vinder og Højlund scorer
  • Man United vinder ikke men Højlund scorer
  • Man United vinder ikke og Højlund scorer ikke
  • FC Augsburg vinder
  • FC Augsburg vinder ikke
  • Bologna vinder
  • Lazio vinder
  • Bologna – Lazio X
  • Kevin Magnussen top 12
  • Kevin Magnussen ikke i top 12
  • Holger Rune vinder
  • Holger Rune vinder ikke
  • Man United vinder og Højlund scorer
  • Man United vinder ikke men Højlund scorer
  • Man United vinder ikke og Højlund scorer ikke
  • FC Augsburg vinder
  • FC Augsburg vinder ikke
  • Bologna vinder
  • Lazio vinder
  • Bologna – Lazio X
  • Kevin Magnussen top 12
  • Kevin Magnussen ikke i top 12

Stemmer



Skriv et svar