18+ | Spil ansvarligt -  Test dig selv med Gamalyze! | Regler og vilkår gælder | StopSpillet - Ring til 70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, der følges af symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Se de vilde tal: Superliga-profil blir flæsket mest blandt alle i Europa

AGFs Mikael Anderson har voldt mangt en modstander problemer i denne sæson. Så meget, at Superliga-modstanderne må stoppe ham med ureglementerede midler uhørt mange gange. SpilXpertens fodboldanalytiker Benjamin Leander analyserer de voldsomme tal.

Foto: IMAGO / Gonzales Photo, Morten Kjær

I en liga for sig selv

Dommerne har været opmærksom på Anderson, men ikke altid nok. Foto: IMAGO / Gonzales Photo, Tobias Jørgensen.

I foreløbigt 14 Superliga-kampe fordelt på 1.109 minutter, har de danske Superliga-dommere dømt frispark 49 gange til AGFs Mikael Anderson.

Næste Superliga-spiller på listen er OBs Rami Al Hajj og Brøndbys Mathias Kvistgaarden.

Med 29 frispark dømt mod sig hver især.

Islændingen har altså været i græsset over 60% flere gange end de næste spillere på listen, og gør man det op i frispark begået mod Mikael Anderson pr. kamp (90 minutter) lander AGFs nummer 8 på at blive fældet, holdt eller puffet tæt på fire gange pr. kamp.

Anderson har samtidig trukket SYV gule kort til sin direkte oppasser i denne sæson – kun FCNs Ibrahim Osman er i front på den liste med utrolige 10 trukne gule kort på 24 frispark begået mod sig.

Det er ikke kun indeværende sæson i Danmark, at Andersons tal er enestående.

Historisk højt i Superligaen

Anderson har distanceret Thomas Delaney. Foto: IMAGO / ISOsport, Vincent van Doornick

I databasen fra 2015/16 til og med 2023/24, ligger Anderson også helt i top, når man kigger på spillere med mindst 1.000 spilminutter på en sæson:

SPILLERSÆSONKLUBMIN.FRISPARK IMODFRISPARK IMOD PR. 90 MIN.
MIKAEL ANDERSON2023/24AGF1.114483,9
THOMAS DELANEY2016/17FCK1.556663,8
ALLAN SOUSA2021/22VB2.199823,4
ALEXANDER BAH2020/21OB1.000343,1
JON D. THORSTEINSSON2018/19VEFF1.874643,1
EMMANUEL SABBI 2021/22SJE2.157 733,0
NIKOLA DJURDJIC2017/18RFC1.329432,9
EMILIANO MARCONDES 2017/18FCN1.696542,9
YOUNES BAKIZ2022/23AaB1.419442,8
ALLAN SOUSA2018/19VB2.232682,7

Blandt de mest udsatte i hele Europa

Real Madrids Vinicius Junior – også blandt de mest udsatte i Europa. Foto: IMAGO / SOPA Images, Guillermo Martinez

Sammenligner man med de europæiske Top10 Ligaer i indeværende sæson, er der kun EN spiller fra Premier League, Serie A, La Liga, Bundesligaen, Ligue 1, Æresdivisionen, Primeira Liga i Portugal, Jupiler League i Belgien, den tyrkiske Süper Lig og den skotske Premiership, som er mere udsat end AGFs islandske kreatør

Her har vi lagt kriteriet på mindst 600 spilminutter, da der kun er spillet 12 runder i bla. Europas Top5 ligaer kontra 15 i Superligaen.

SPILLERKLUBLIGAMIN.FRISPARK IMODFRISPARK IMOD PR. 90 MIN.
CALLUM SLATTERYMOTHERWELLSCO1.006484,3
MIKAEL ANDERSONAGFDK1.114483,9
RONALDAMADORAPOR942383,6
GEDSON FERNANDESBESIKTASTUR673273,6
JORDAN AYEWCRYSTAL PENG1.015433,6
OMAR MARMOUSHFRANKFURTGER756273,2
MATTIA ZACAGNILAZIOITA783273,1
DAN N’ DOYEBOLOGNAITA640223,1
VINICIUS JUNIORREAL MADRIDSPA711243,0
JAMES MADDISONTOTTENHAMENG889303,0

Blir fældet langt mere end stjernerne

Bukayo Saka er også et eftertragtet mål blandt modstanderne i PL. Foto: IMAGO / PA Images, Owen Humphreys

Sammenligner man Andersons mange ture i græsset med udvalgte, store stjerner rundt omkring i Europas Top5 Ligaer, er AGF-spilleren også milevidt foran.

SPILLERKLUBLIGAMIN.FRISPARK IMODFRISPARK IMOD PR. 90 MIN.
MIKAEL ANDERSONAGFDK1.114483,9
JUDE BELLINGHAMREAL MADRIDSPA947323,0
K. KVARATSHKELIANAPOLIITA753253,0
JOAO FELIXBARCELONASPA695222,8
RAFA LEAOMILANITA828232,5
BUKAYO SAKAARSENALENG949252,4
LAUTARO MARTINEZINTERITA985252,3
XAVI SIMONSLEIPZIGGER870202,1
KINGSLEY COMANBAYERNGER687131,7
MOHAMED SALAHLIVERPOOLENG1.047131,1

Skriv første kommentar

Skriv et svar