18+ | Spil ansvarligt | Regler og vilkår gælder | StopSpillet -  70 22 28 25 | Udeluk dig via ROFUS | Alle links, med symbolet *, er reklamelinks, der kan bidrage til sidens indtjening

Claus Elming: Tips til spilleuge 8 i NFL d. 27/10 – 29/10

Claus Elming stempler ind med tips til spilleuge 8 i NFL. NFL-eksperten er klar med sit bud på flere af rundens interessante kampe, heriblandt Lions vs. Titans, Dolphins vs. Cardinals og Patriots vs. Jets.

NFL - Amerikansk fodbold - Detroit Lions - Elming

Foto: Associated Press / Alamy Stock Photo

Og så er vi nede på ét. Som i ét ubesejret mandskab tilbage. Og selvom de ikke har spillet til det, så er det (naturligvis fristes man til at sige) de forsvarende Super Bowl mestre fra Kansas City Chiefs. 

De er 6-0 og i deres resterende 11 kampe i grundspillet møder de kun tre mandskaber med reel chance for at vinde: Buffalo Bills, Houston Texans og Pittsburgh Steelers.

Ok, nu er det NFL, og der sker altid sjove ting, men Chiefs er bare så godt coachet af Andy Reid (og den defensive koordinator Steve Spagnuolo), at jeg ikke ser dem tabe til en inferiør modstander.  

Til gengæld ligner Baltimore Ravens måske NFLs bedste hold lige nu. En rematch mod Chiefs i AFC-finalen kunne blive et brag, efter Chiefs vandt åbningskampen mellem de to.

 

Spilleuge 8

Ottende runde i grundspillet åbnede torsdag nat med kampen mellem Los Angeles Rams og Minnesota Vikings. 

Sidstnævnte tabte i sidste uge deres første kamp i sæsonen, og torsdag tabte de så deres anden. 

Rams nåede overraskende at få begge deres stjerne-receivere Cooper Kupp og Puka Nacua klar til kampen, og de fik afgørende betydning. Matthew Stafford kastede fire touchdowns, heraf ét til Kupp, mens Nacua greb 7 bolde for 106 yards, og så vandt Rams 30-20. 

Nu hopper vi direkte til weekenden, hvor ingen hold sidder over, så der er 15 kampe tilbage på programmet.

Money in the bank

Hver uge får du et væddemål, som ganske enkelt ikke kan gå galt. Eller lad mig omformulere. Helst ikke burde gå galt. Lidt lige som Baltimore Ravens, så fik vi en uheldig start på sæsonen, men har nu fundet vores groove med flere fine gevinster. 

Der er et par rimelig store favoritter i denne runde, og i NFL er det altid farligt bare at spille på dem allesammen, da der som regel sniger sig mindst én overraskelse ind. 

Dog vil jeg mene, at Ravens over Browns og Chiefs over Raiders begge til odds 1,21 ikke kan glippe, og at Chargers over Saints til 1,30 også burde gå hjem (lad os snakkes ved i næste uge). 

Jeg har to uger i træk her anbefalet et væddemål imod Carolina Panthers, og i denne uge giver Broncos odds 1,25 for en sejr over Panthers, men jeg vil være varsom med den. 

Til gengæld får du her et væddemål, hvor vi tager fat i rundens største favorit, men lige får lidt ekstra i posen med et handicap-spil. 

Spiller du med livrem og seler, så er ugens Money in the bank, at Detroit Lions besejrer Tennessee Titans til odds 1,17. Og vil du have lidt mere bang-for-you-buck, så spil Lions med et touchdown (-6,5) til odds 1,45. 

Jeg kan faktisk godt se dem vinde stort, så prøv bare en sejr med tre touchdowns (-20,5) til lækre odds 3,50.   

Claus Elming tipper: Detroit Lions vinder til odds 1,17 – SPIL HER >>*

Ugens bedste bet

Hver uge får du også et bud på et væddemål, hvor jeg vurderer, at odds-sætterne har skudt ved siden af. Her går vi typisk efter et odds omkring 2,00 gange pengene, og her har vi ramt plet i seks af syv uger op til odds 2,20.

Miami Dolphins får med al sandsynlighed quarterback Tua Tagovailoa tilbage til weekendens kamp mod Arizona Cardinals og Hjalte Froholdt. Det er tiltrængt for Florida-holdet, der har været pinligt dårlige uden den venstrehåndede gunslinger. 

Cardinals er 3-4 efter syv kampe, på en delt andenplads i NFC West divisionen, og kan overraskende skimte en slutspilsplads, hvis alt går vel. 

Dolphins er pludselig store favoritter med Tua tilbage, og det gør dem også omgående bedre, men helt ærligt, så har de skuffet på andre fronter end bare quarterback, og er også ramt af et par skader på både angreb og forsvar.   

Kan Cardinals vinde i Miami, så er der flotte odds 2,65 gange pengene, og det er ugens bedste bet.

Claus Elming tipper: Arizona Cardinals vinder til odds 2,65 – SPIL HER >>*

Ugens overraskelse

Du får også i hver artikel mit bud på et crazy odds, som er for godt til ikke at prøve. Her har vi blandt andet ramt plet til lækre odds 3,45. 

Jeg forsøgte mig her med New England Patriots i sidste uge. Og det gik ikke godt. Så lige som efter en hård nat i byen, skal man rejse sig ved det træ, man er faldet, så vi prøver dem igen. 

Patriots er lige vendt hjem fra London og fik en kæmpe svada af cheftræner Jerod Mayo med på vejen, der kaldte sit hold for “soft”. Det er sådan noget, der kan gå begge veje. Enten reagerer de positivt og spiller røven ud af bukserne, eller også gider de slet ikke høre på ham og venter bare på, han bliver fyret. 

Lad os antage, at det er det første, så er modstanderen søndag det perfekte offer. I de glade Belichick/Brady dage, var Patriots mod New York Jets et opgør med mange følelser (tenderende til had), og selvom kampen ikke har helt samme intensitet nu, så er det stadig to hold, der ikke levner hinanden meget. 

Jets har skuffet i år med Aaron Rodgers ved roret og tabte i søndags på trods af genforeningen med receiver Davante Adams. Patriots er gået i gang med et generationsskifte og stiller til start med en 19 år yngre quarterback i form af Drake Maye. 

Kan han orkestrere en sejr på hjemmebane, så er der meget flotte odds 3,80 til dig.  

Claus Elming tipper: New England Patriots vinder til odds 3,80 – SPIL HER >>*

Et mandags-stævnemøde

Som noget nyt, så får du også lige et hurtigt bud på et attraktivt væddemål til den ugentlige mandagskamp. 

Pittsburgh Steelers møder hjemme New York Giants, og det er to hold på vej i hver sin retning. Sidstnævnte har vundet et par kampe i sæsonen, men generelt er holdet bare ikke særlig godt, omend den unge receiver Malik Nabers er spændende.  

Steelers har til gengæld været en positiv overraskelse. Og selvom de havde vundet fire af seks kampe, så skiftede de quarterback i sidste uge. Efter sin skade startede Russell Wilson for første gang i år, og han løftede omgående Steelers angreb. Da klubben samtidig har et solidt forsvar med stjerner som TJ Watt og Cam Heyward, så levner jeg ikke Giants mange chancer.  

Der er odds 1,36 på en Steelers-sejr, og den kan du godt boppe op til 1,48 med en Steelers sejr med et field goal (-2,5). Tror du på en Steelers sejr med et touchdown (-6,5), så er der pludselig fine 1,92 at hente.

Claus Elming tipper: Pittsburgh Steelers -2.5 til odds 1,48 – SPIL HER >>*

Tanker på falderebet

Og nå ja, så til allersidst får du lige mine tanker om 3-4 væddemål i runden. Her var der fuld plade sidste uge med tre for tre,

  • Falcons slår Bucs ude til odds 1,70
  • Eagles til 2,20 ude over Bengals virker gunstigt
  • Cowboys over 49ers til 2,75 er vildt

Kombiner de tre ovenstående til odds 10,29

God fornøjelse og spil fornuftigt.
Claus Elming

Spil på NFL hos Expekt

Matched freebet op til 500 kr.
18+. Regler og vilkår gælder. Spil ansvarligt. Selvudelukkelse via ROFUS. Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på Stopspillet.dk . Kun for nye spillere. Du skal aktivere tilbuddet under ‘Mine tilbud’ inden for 60 dage. Du skal placere et kvalificerende væddemål inden for 60 dage efter tilbuddet er aktiveret. Min. indsats på 100 kr. til odds 1,80. Freebet op til 500 kr. Freebet kan kun bruges live på min. odds 1.80 og er gyldigt i 14 dage, efter dit kvalificerende væddemålet er afgjort. Indbetalinger foretaget med Skrill er ikke bonusberettigede. Alle regler og vilkår

Odds ved udgivelsestidspunktet. Odds kan ændre sig.

SpilXpertens dækning af NFL sponsoreres af Expekt.

Hvornår afvikles 8. spilleuge i NFL?

8. spilleuge i NFL afvikles fra d. 27. oktober til d. 29. oktober 2024.

Kommende NFL-kampe

Skriv første kommentar

Skriv et svar