Dato Begivenhed Tip Odds Units Resultat Bookmaker
13-02-2011 - 02:00 2011 Strikeforce Heavyweight World Grand Prix Winner Fabricio Werdum wins the GP 14,00 1 / 10 Nej 5Dimes
Bosse30 Postet af  Bosse30 Sidste 90 dage Tilbagebetaling:  0,00%
180  tips Total Tilbagebetaling:  96,78%

2011 Strikeforce Heavyweight World Grand Prix Winner

Kampsport, Tip: Fabricio Werdum wins the GP til odds 14 ved 5Dimes

Sportingbet med odds 8,00.

Strikeforce har lavet en Heavyweight turnering. Vi starter ved kvartfinalerne, da Strikeforce har valgt 8 fightere ud.

Turneringen består af:

Fedor Emelianenko
Antonio Silva
Andrei Arlovski
Sergei Kharitonov
Josh Barnett
Brett Rogers
Alistair Overeem
Fabricio Werdum

Turneringens favoritter er Fedor "The Last Emperor" Emelianenko og Alistair "Übereem" Overeem. De giver hos 5dimes henholdsvis 2,90 og 2,75. Jeg er enig i, at de skal være favoritter til den samlede sejr, men jeg ser slet ingen værdi i spil på dem. Efter min mening er Overeem den største favorit, men som nævnt ser jeg ingen værdi på ham. Det gør jeg derimod på Werdum, der har vundet over både Fedor og Overeem. Sejren over Fedor var i sommers og har virkelig givet genlyd i MMA-verdenen. Det var Fedors første nederlag i 30 kampe og i 10 år. Sejren over Overemm er næsten 5 år gammel, så den tillægger jeg ikke vægt mere.

Fabricio Werdum

Født: Brasilien.
Alder: 33 år.
Højde: 6 ft 4 in (ca. 193 cm).
Vægt: 238,5 lb (ca. 108 kg).
Division: Heavyweight
Rækkevidde: 76 in (ca. 190 cm).
Style: BJJ, Muay Thai og Judo.
Team: Chute Boxe Academy
2nd degree black belt i BJJ, black belt i Judo og black belt i Muay Thai.

MMA-record: 14-4-1. 4 sejre på KO/TKO, 8 sejre på submission og 2 sejre på decision. 1 nederlag på KO/TKO og 3 nederlag på decision. 1 fight endte uafgjort.

Som nævnt vandt Werdum over Fedor i sommers. Werdum blev hurtigt slået i gulvet, men da han ikke blev knockoutet, så er en fighter med hans ground skills altid farlig på ryggen, så mens Fedor gik i gang med ground'n'pound, og glemte hvem han kæmpede imod, så fangede Werdum en arm, hvorefter Fedor aldrig slap fri igen og blev submittet.
Werdum vandt i fighten før Fedor over Antonio Silva, som også er med i denne turnering. Denne sejr var på decision. Silva er en fighter, der er utrolig svær at stoppe før tid, og for Silva var nederlaget til Werdum kun hans andet i karrieren.

Sejrene over Fedor og Silva viser meget godt, hvilken form Werdum er i i øjeblikket. Han bliver meget svær at slå i denne turnering.

Werdums seneste nederlag kom i 2008 til Junior dos Santos, der er titelholder hos UFC. Werdum har vundet over nogle af verdens aller bedste fightere i divisionen, men han skal stadigvæk vise sig fra sin stærkeste side og lave nul fejl, for at vinde denne turnering. Den 9. april skal han møde Overeem i sin kvartfinale, hvilket er den ultimative test. I den fight giver Werdum omkring odds 3,00 - 3,50 hvilket er godkendt, men da Overeem er turneringens største favorit, så kommer Werdum på noget af en prøve.

Overeem er et kæmpe menneske og et fysisk pragteksemplar. Han besidder skræmmende styrke, men det er der altså mange, der har blandt disse 8 fightere. Men INGEN i dette felt besidder så gode ground skills som Werdum. Han kan submitte samtlige, hvis de ikke passer på. Spørgsmålet er så bare, om de formår at lave en god gameplan mod Werdum - og holde den. Sidst Werdum vandt over Overeem skete dette netop på en submission. Silva er nok den af de 8, der har det næstbedste ground game, men han ønskede ikke gulvkamp med Werdum, og lod ham rejse sig hver gang Werdum røg ned. Måske en klog taktik, selvom Werdum altså vandt på decision.

Jeg vil ikke beskrive samtlige 8 fightere her, da det vil fylde flere sider med min måde at skrive på. Men alle er uden undtagelse værdige til at være i dette felt. Det er rutinerede fightere, der alle vil være i topform, men nogle er måske over the top. Alle sammen har "One punch KO-power" og kan dermed slutte kampende pludseligt. De fleste af fighterne har dog også gode kæber og kan tåle lidt af hvert.

Strikeforce

Strikeforce har lidt andre regler end UFC. Man må f.eks. ikke benytte albuer og underarm til at strike med. Dette vil IMO tilgodese de fightere, der er bedst til BJJ, da albuer klart er farligere end hænderne i gulvkamp.

Faremoment

Der er rimelig stor risiko for, at Werdum ikke kommer længere end kvartfinalen mod Übereem. Det var en kæmpe overraskelse, at Werdum slog Fedor, men det vil være en næsten lige så stor overraskelse, hvis han slår Overeem. Det er en reel fare, at Overeem vinder over Werdum, men vinder Werdum her, så vil han IMO være favorit til den samlede sejr.

Konklusion

Dette er et chancespil, hvor indsatsen holdes nede. Dog ser jeg pga. Werdums form og evner, en god chance for at han vinder det hele. Det vil komme som en kæmpe overraskelse, hvis han vinder. Men jeg synes at Fedor og Overeem gøres til for store favoritter. De fleste heavyweights er ikke vandt til at møde fightere med så gode submission skills som Werdum besidder, hvilket gør at de ikke respekterer det nok. De er vandt til, at når de får modstanderen ned på ryggen og går i gang med at ground'n'pounde, så har modstanderne sjældent et forsvar. Det har Werdum, og i det her felt, der er der ikke mange med voldsom speed i næverne, hvilket man skal ha' for at undgå at blive fanget i ground'n'pounden. Arlovski er nok den hurtigste, men jeg tvivler på han kommer længere end kvartfinalen.

Et fint spil, hvor odds er noget højere end det bør være, hvilket også ses i Sportingbets meget lavere odds. Jeg ser ikke værdi hos Sportingbet.

Der er deadline i nat, da de første 2 kvartfinaler kæmpes. Dette får en mindre effekt på dette bet. Om kort tid vil væddemålet så igen blive åbnet med opdateret odds. Jeg tror ikke på store ændringer. Kun hvis Fedor taber vil dette gå meget ned går jeg ud fra. Men jeg kommenterer dette indlæg når der er noget nyt at berette.

Højeste odds
14,00
hos

Kommenter tippet skjul

For at kommentere på tippet skal du være logget ind
  • 01
    Bosse30
    12. februar 2011 21:06 1 synes godt om dette indlæg

    Jeg vil lige starte med at nævne, at kvartfinalen mellem Fedor Emelianenko og
    Antonio Silva vises live i nat kl. 4 på Eurosport 2. De 8 andre fights i nattens stævne må streames på nettet. De starter lige omkring midnatstid.

    • Besvar
  • 02
    mikkelsune
    12. februar 2011 23:35

    Interessant med noget MMA :).. Ved du om Fedor vs Silva kampen kan streames nogle steder? Jeg tror det bliver en spændende fight. Fedor har noget at skulle bevise efter hans første rigtige nederlag. Silva ser rigtig stærk ud og er en del større en Fedor, så han bliver nok ikke nem at lave submission på.
    Har du evt nogle picks til kampen?

    • Besvar
  • 03
    Bosse30
    13. februar 2011 00:20 1 synes godt om dette indlæg

    Ja den bør kunne streames flere steder. Men flere af de sider kommer først op og køre når klokken nærmer sig 4. Jeg har dog kun erfaring med myp2p, men det ser ikke ud til, at den kan ses der. Men hvis du googler f.eks. "live strikeforce streaming", så kommer der en del frem, der kan kigges på.

    Jeg forventer også, at Fedor vil vise, at han ikke er færdig i sporten efter det skuffende nederlag til Werdum. Men hvis han laver samme fejl ved bare at ground'n'pounde hovedløst, så kan han sagtens tabe til Silva på samme måde, for Silva er bestemt ikke dårlig på gulvet. Silva har en stærk kæbe. Han kan sagtens slås i gulvet af Fedor, men jeg tvivler på, at Fedor kan slå ham ud med ét slag, så Fedor skal virkelig tænke sig om, inden han bare "gør som han plejer". Tror bestemt heller ikke, at Fedor vinder på Submission. Jeg har dog Fedor som ret klar favorit, da han vil være den mest aktive af de 2. Så en sejr på decision eller KO/TKO til Fedor.

    Jeg har selv spillet på at kampen går tiden ud. Det spil har været lagt ud på konkurrerende site, hvorfor jeg ikke har lagt det ud her. Dog er jeg meget uenig i den angivne CV, men jeg har smidt et par units til odds 4,00 hos 5dimes. Den er faldet lidt nu, så værdien er ikke imponerende. Mere interessant er nok over 1,5 omgang til 2,00 hos Pinnacle. Dog skal der ikke smides mange units efter den, for går den over 1,5 omgang, så har jeg vurderet, at den også går tiden ud, da Fedor så har brændt det meste gas af. Dog kan paraderne også hænge lidt her senere i kampen, hvilket åbner op for KO. Men hvis odds er røget for langt ned på fuld tid, så ville jeg gå efter over 1,5 omgang. Reglerne for bettet er, at de 1,5 omgang er bogstavelig talt, så det er 2 et halvt minut inde i 2. omgang, der er skillepunktet.

    Der er nogle reserver til denne her turnering, og de fighter også løbende. I nat fighter Ray Sefo mod Valentijn Overeem (bror til Alistair Overeem, som Werdum møder). Sefo har ekstremt meget erfaring fra kickboksning og alm. boksning, men kun 2 kampe fra MMA. Han kan ikke meget på gulvet, men han er stor og hårdfør. Valentijn Overeem er også stor og stærk. De kan begge tåle nogle tæsk, men Overeems kampe er ofte afgjort tidligt, hvilket taler en del imod spillet. Jeg ser dog udmærket mulighed for, at kampen går længere end 1,5 omgang, da deres modstandere tidligere ikke har haft samme kvalitet. Det er spillet hos Pinnacle til 2,74. Jeg har smidt 3 units.

    • Besvar
  • 04
    mikkelsune
    13. februar 2011 01:14

    Tak for svaret. Jeg vil også prøve nogle få units på at den går tiden ud, det lyder rimelig fornuftigt.
    Det ser ud til at den bliver streamet på eplstreaming.com, så må jeg se om jeg kan holde mig vågen, det er lidt hårdt for søvnrytmen at følge med i amerikansk sport :)

    • Besvar
  • 05
    Bosse30
    13. februar 2011 02:08

    Ja det er lidt hårdt at følge med i amerikansk sport. De tager ikke meget hensyn til os herovre :)

    Men der er 9 kampe på programmet i nat, så du kan varme op med de andre. Der kan sagtens være god underholdning i dem.

    • Besvar
  • 06
    Bosse30
    13. februar 2011 09:26

    8 af nattens 9 kampe blev stoppet før tid, utroligt! Fedor kom aldrig ud til 3. omgang, da lægen stoppede kampen efter Fedor havde fået store klø i 2. omgang af Silva. Så hvis Werdum vinder over Overeem, så skal han møde Silva. Men først venter altså Übereem.

    Ray Sefo var ynkelig ringe at se, da han blev taget til gulvet af Valentijn Overeem. Han anede intet om gulvkamp og tabte på en neck crank i første omgang.

    • Besvar
  • 07
    Bosse30
    22. februar 2011 11:19

    Oddset er slashet til nuværende 6,25 hos 5dimes - ingen værdi. Til gengæld har Sportingbet hævet til 10,00 hvilket er lidt besynderligt IMO. Jeg havde forventet en udvikling som hos 5dimes, da Fedor tabte til Silva. Silva passer Werdum udmærket, hvis han først kommer forbi Overeem. Men at Sportingbet mener det modsatte har jeg svært ved at forstå.

    Er man interesseret i at læse om mit syn på MMA, så kig ind forbi bloggen her på siden.

    • Besvar
  • 08
    Bosse30
    14. marts 2011 21:44

    UFC har overtaget Strikeforce, så nu gælder UFC's regler også for dette væddemål. Det betyder, at albuer til hovedet når man er på gulvet, nu er tilladt. Det er et lille handicap for dette spil, da Werdums store fordel er hans ground game, hvor albuerne er et farligt våben at skulle forsvare sig imod.

    • Besvar
  • 09
    Bosse30
    19. juni 2011 21:23

    Så røg Werdum ud til Overeem i én af de mest skuffende fights ever. Begge fightere skuffede helt enormt.

    • Besvar
  • 10
    Bosse30
    29. januar 2012 01:44

    Admin: Spillet er tabt.

    • Besvar

Den Sorte Boks statistik

Bruger 2012 units Total unitsTotal TBPAntal spil
Den Sorte Boks 4,05 166,24106,85%757
Den Sorte Boks Light 54,62 57,23121,43%88
Den Sorte Boks LIVE 7,34 0,45100,55%25

Formbarometer

Statistik
30
dage
60
dage
alle
dage
Bruger Units TBP Antal spil
1. He-man 65,98 184,59% 18
2. Mr_Hagen 58,91 125,95% 57
3. Roman Empire 54,09 120,33% 65
4. jönsson 29,81 126,86% 48
5. deaddish 29,18 141,68% 21
Bruger Units TBP Antal spil
1. Roman Empire 116,17 119,89% 146
2. Higuain 65,15 122,01% 70
3. He-man 57,03 126,16% 48
4. werder77 54,64 128,02% 72
5. Mr_Hagen 44,16 108,21% 137
Bruger Units TBP Antal spil
1. Roman Empire 985,71 109,65% 2371
2. Bæggis 422,81 106,88% 1376
3. mestr 320,83 117,39% 516
4. Mr_Hagen 305,67 107,98% 976
5. Sutsko 281,48 117,95% 494

Eksperttips - 2011

Bruger 2012 units Total unitsTotal TBPAntal spil
mestr -60,10 320,83117,39%516
Sutsko 34,62 281,48117,95%494
Roman Empire Specials -4,80 257,60105,32%1268
klitgaart 1,95 187,64115,26%414
Publica -5,24 174,81105,58%865
Razzle 19,45 163,55118,50%166
Sputnik1 -5,69 145,32113,84%307
Original -6,72 140,51108,08%423
Ernie 8,74 126,79112,57%325
Stitch 5,20 114,06118,08%248
Larsen 3,13 111,11114,19%228
Van Basten -8,43 104,50103,42%862
Higuain 64,96 103,65105,91%410
He-man 97,40 97,40131,83%66
werder77 93,72 93,72122,21%143
Caesar Specials 4,67 85,28125,08%88
christianbc -11,90 83,88110,69%226
Mr_Hagen Specials 1,40 68,19114,73%134
DickHansen 55,08 64,51140,32%54
Fog 24,04 60,99157,54%30
deaddish 34,63 59,72112,90%130
Basse 5,80 49,90110,68%128
TheSituation 2,05 48,63108,68%142
wausa -7,71 39,85114,93%82
vixen 7,90 35,39111,68%81
Grunk -4,72 25,62107,47%81
tymochyk 11,04 23,22119,51%34
madsmk 8,50 18,15106,07%76
Recycled 2,88 16,03105,59%65
Sweet-T 13,55 12,20104,60%75
jank1 Specials 2,36 2,36112,42%5
crowf88t 2,09 2,09100,94%76
WoodmanWoody -12,40 -4,9099,20%162
Bosse30 -10,53 -23,2896,78%180
TearDrop -29,72 -28,9598,13%386
cbll -50,39 -34,6198,55%605
Balastik -58,58 -66,5495,44%365
unit tabel
1 unit 1 unit 100 % - 103 %
7,1%
2 units 2 units > 103 % - 105 %
15,9%
3 units 3 units > 105 % - 108 %
24,9%
4 units 4 units > 108 % - 112 %
24,9%
5 units 5 units > 112 % - 117 %
17,0%
6 units 6 units > 117 % - 123 %
5,6%
7 units 7 units > 123 % - 129 %
2,2%
8 units 8 units > 129 % - 140 %
1,7%
9 units 9 units > 140 % - 150 %
0,2%
10 units 10 units > 150 %
0,3%