Expekt præsenterede onsdag Sepp Piontek som deres sportsambassadør på det danske marked. Sepp Piontek bliver virksomhedens ansigt udadtil og får desuden en ugentlig klumme på expekt.com.
Sepp vil komme med sine anbefalinger og tanker om dansk og international fodbold på expekts hjemmeside og derudover deltage i kunde-events og i det hele taget virke som virksomhedens ansigt udadtil. Marketingansvarlig for Expekt i Danmark, Allan Drost, uddyber:
”Vi ser det som et kæmpe scoop at have sikret os en kapacitet som Sepp Piontek som det nyeste medlem af vores ambassadør korps der i forvejen tæller bl.a. Egil ’Drillo’ Olsen, Zbigniew Boniek, Fredi Bobic, Pontus Kåmark og flere andre. Vi glæder os til et frugtbart og forhåbentlig langvarigt samarbejde”
Sepp’s første opgave bliver at komme med anbefalinger til starten på Superligaen, hvilket vil være at finde på expekt.com i løbet af den kommende uge.