Selvom Casper Elgaard
ikke er nogen ørn på dansegulvet, så er racerkøreren sejrssikker efter den seneste tids hårde træning. SpilXperten.com fangede Casper Elgaard til en snak om den kommende udgave af ’Vild med dans’, vinderchancerne i programmet samt de fysiske udfordringer ved den intensive dansetræning. Det har nemlig gjort ondt på Elgaard, hvis krop ikke altid har været helt enig i de uvante bevægelser. Fredag er racerkøreren dog klar til at tage danskerne med storm, og skal man tro hans udtalelser til SpilXperten.com, så går han hele vejen.
Fra på fredag kan Casper Elgaard og ni andre kendisser følges i TV2s fredagssucces ”Vild med dans”, som løber over skærmen igen. Selvom ikke alle har den store interesse i dans, så kan man også være heldig at tjene lidt håndører på programmet, hvor flere bookmakere udbyder odds på vinderen af programmet samt H2H.
Her udbydes racerkøreren som samlet vinder til odds 10 hos Bet365, selvom han ikke er meget for at vurdere sine egne eller andres chancer.
”De er lige så gode som alle
de andres. Jeg synes at det er svært at sige hvor stor eller lille favorit man er. Kigger man på de tidligere programmer er der nogen der er røget ud tidligt som man forventet kom langt og omvendt.”
Casper Elgaard må siges at have taget et gevaldigt spring fra motorsporten over til dansen, og det er da heller ikke altid, at kroppen lige makker ret.
”Det går bestemt fremad med træningen, men det skulle det selvfølgelig også gerne når man starter tæt på nul. Det der overrasker mig mest ved at danse er nok hvor svært det er at få til at se let ud. Min krop er ikke så vild med at komme ud i nogle af de positioner den helst skal i vores danse. Så det kræver lidt ekstra træning.”
Netop det med dans og motorsport er en usædvanlig cocktail, og Le Mans-deltageren har da også fået at høre for sin deltagelse. Han skjuler dog heller ikke, at han tidligere har afgivet kommentarer om sådanne programmer.
”Det hører sig jo mere eller mindre til når man er med i sådan et program. Jeg har da også selv siddet bag skærmen i de tidligere programmer og givet en kommentar eller to med på vejen. Men man bliver klogere når man selv prøver det.”
På trods af manglende danseerfaring er racerkøreren dog ikke bange for at nævne sig selv til spørgsmålet om, hvem de største favoritter er.
”Vickie og Casper,” lyder svaret kontant.
Du kan også hente en insiderviden både fra ”Vild med dans” og motorsporten, hvis du tilmelder dig Casper Elgaaards sms-service, som du kan læse mere om nedenfor.
Ønsker du at have fingeren på pulsen indenfor motorsporten og være hel tæt på Danmarks hotteste racerkører Casper Elgaard. Så kan du tilmelde dig Caspers personlige SMS-service. Her kommer du helt tæt på og får indblik i Caspers oplevelser og tanker.
Klik her for at læse mere om Casper Elgaards sms-service: Casperelgaard.dk
Klik her for at tilmelde dig direkte til sms-servicen: SMS-service